Primátoři dvou největších slovenských měst i většina šéfů krajů obhájili funkce

Primátoři dvou největších měst na Slovensku, Bratislavy a Košic, stejně jako většina předsedů (hejtmanů) celkového počtu osmi samosprávných krajů obhájili v sobotních komunálních a krajských volbách své funkce.

Vyplývá to z výsledků hlasování, které zveřejnil slovenský statistický úřad a které potvrdila státní volební komise. Komunální a krajské volby se v zemi poprvé konaly ve stejném termínu.

Dosavadní primátor slovenské metropole Matúš Vallo získal tři pětiny hlasů. Post primátora obhájili rovněž Jaroslav Polaček v Košicích či Peter Fiabáne v Žilině. Z osmi krajských měst bude mít nového primátora pouze Prešov, kde byl zvolen František Oľha; dosavadní primátorka Andrea Turčanová se o přízeň voličů už neucházela. Celkově v komunálních volbách tradičně uspěli zejména nezávislí kandidáti.

»Kromě toho, že chceme nadále vytvářet ještě bezpečnější, čistší město s kvalitními veřejnými prostorami i MHD, se budeme snažit, aby Bratislava byla soudržným, otevřeným a tolerantním městem, protože to je věc, která dnes rozhoduje o tom, jak žijeme své životy,« řekl Vallo. Jeho regionální strana Team Bratislava v koalici s neparlamentní stranou Progresivní Slovensko a s už opoziční stranou Svoboda a Solidarita ovládla také krajské volby v Bratislavském kraji.

V krajských volbách funkce obhájilo šest z osmi předsedů samosprávných krajů. V Banskobystrickém kraji uspěl jeho dosavadní místopředseda Ondrej Lunter, syn dosluhujícího hejtmana Jána Luntera, který už nekandidoval a který ve volbách v roce 2017 porazil tehdejšího předsedu kraje, šéfa pravicové strany LSNS Mariana Kotlebu. V Nitranském kraji funkci hejtmana neobhájil Milan Belica, který tuto funkci zastává od roku 2001 a kterého podporovali i opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Novým předsedou tohoto kraje bude Branislav Becík, jenž kandidoval mimo jiné s podporou strany Hlas-sociální demokracie, kterou bývalý premiér Peter Pellegrini založil po odchodu ze Směru-SD. Becík se stal známý i tím, že během koronavirové nákazy vystupoval proti epidemickým opatřením.

Účast v komunálních volbách dosáhla 46,19 procenta, byla tak mírně nižší než v roce 2018. Ve volbách do orgánů samosprávných krajů hlasovalo 43,74 procenta oprávněných voličů, před pěti lety účast činila necelých 30 procent. »Naplnil se jeden z hlavním účelů, proč se volby do orgánů samosprávy konaly v jeden den,« řekl novinářům šéf státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran Ladislav Orosz. Spojení zmíněných voleb do jednoho termínu politici v minulosti zdůvodňovali snahou zvýšit zájem lidí o krajské volby.

Obyvatelé Slovenska v sobotu volili nejen předsedy samosprávných krajů a primátory měst, ale také starosty obcí a zastupitele v krajské, městské či obecní samosprávě. Právo volit v komunálních a krajských volbách mělo 4,46 milionu obyvatel s trvalým pobytem na Slovensku, včetně cizinců.

Podle slovenského statistického úřadu se do klání o post předsedy některého z osmi samosprávných krajů zapojilo přes 70 kandidátů. Téměř 6800 kandidátů se zase přihlásilo do voleb více než 2900 starostů a primátorů a kolem 45 000 lidí se rozhodlo ucházet o křeslo člena zastupitelstva samosprávných krajů, měst, obcí či městských částí.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy