Home Domácí Polistopadový kartel se mobilizoval, řekl Babiš. Vystrčil podle něj lhal

Polistopadový kartel se mobilizoval, řekl Babiš. Vystrčil podle něj lhal

Andrej Babiš po letošních volbách do Senátu FOTO - ČTK/Slavomír Kubeš

AKTUALIZOVÁNO

Výsledek druhého kola senátních voleb je pro ANO zklamáním, řekl dnes novinářům v Karlových Varech šéf hnutí Andrej Babiš. Zmínil, že sedm kandidátů prohrálo těsně a že komunální volby ANO vyhrálo. Zdůraznil, že on do Senátu nekandidoval a ani nikdy kandidovat nebude. Odmítl tak vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), podle nějž Babiš ve volbách prohrál i osobně. Expremiér doplnil, že před příštími senátními volbami bude ANO přemýšlet nad mobilizací svých voličů.

Hnutí ANO, které mohlo mít po letošních volbách díky 17 finalistům celkem 20 senátorů, jich bude mít pět. »Komunál jsme jednoznačně vyhráli – voliči vyslyšeli naši žádost, aby to vzali jako referendum o vládě. Druhé kolo do Senátu jsme prohráli, tam nás voliči nevyslyšeli,« shrnul Babiš. Za úspěch označil, kolik nominantů ANO se dostalo do druhého kola voleb. »Kdybychom vyhráli těch sedm míst, tak by to bylo úplně jinak,« podotkl s tím, že ANO čekalo lepší výsledek.

»Teď chtějí lidem vnutit, že jsem kandidoval. Ono to vypadá, že jediný kandidát byl Babiš. Já jsem nekandidoval,« řekl Babiš na adresu koalice SPOLU.  »Projekt Spolu má velkou budoucnost. Je to prohra hnutí ANO, prohra Andreje Babiše,« řekl přímo Fiala.

Koller, Klus i Kalousek

Na dotaz k prezidentské volbě Babiš zopakoval, že ANO oznámí svůj postup – tedy zda někoho nominuje a koho – 27. října. V České televizi následně doplnil, že výsledek druhého kola senátních voleb nebude mít na toto rozhodnutí vliv. »Určitě ne, nemá to s prezidentskou kampaní vůbec nic společného,« řekl.

Babiš zároveň opět zkritizoval předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), který na Jihlavsku obhájil mandát před kandidátkou ANO, Babišovou někdejší poradkyní Janou Nagyovou, která je spolu s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Podle Babiše Vystrčil v kampani lhal. »Z kandidátů, kteří se dostali do Senátu, je nejhorší,« prohlásil o Vystrčilovi. »Myslím si, že je to člověk, který nám dělá ostudu v zahraničí, ani se tam nedomluví, poškodil naše firmy,« řekl. »Pokud senátoři mají pocit, že je to správný reprezentant v zahraničí, tak je to jejich věc,« pokračoval. »Celý polistopadový kartel se zmobilizoval,« poznamenal k podpoře Vystrčila. Zmínil například hudebníky Davida Kollera nebo Tomáše Kluse a taky bývalého ministra a svého kritika Miroslava Kalouska (TOP 09).

Volební účast 19,44 procenta Babiš označil za zajímavou. Zdůraznil, že 32,82 procenta ze všech odevzdaných hlasů byly pro kandidáty hnutí ANO. Zmínil také, že Nagyová dostala druhý nejvyšší počet hlasů ze všech kandidátů do Senátu. »Úplně neznámá dáma. Její organizace se ji rozhodla nominovat. Byl to střet bezpráví s polistopadovým kartelem,« uvedl k volbě v jihlavském obvodu.

Procházková se chce věnovat zdravotní tematice

Nová senátorka za Karlovy Vary, lékařka Věra Procházková (ANO), by se chtěla v Senátu věnovat zdravotní tematice, lázeňství, paliativní péči a také sportu. Ve druhém kole porazila bývalá poslankyně a lékařka záchranné služby operátorku záchranné služby Evu Chromcovou, která byla jedinou zástupkyní SPD ve druhém kole senátních voleb.

»Jako lékařka bych se chtěla věnovat zdravotnictví, lázeňství, protože jsem z Karlových Varů, z lázeňského trojúhelníku. Už mám připravené nějaké věci,« řekla. Věnovat by se chtěla také zákonu o paliativní péči, která je pro ni srdeční záležitostí. »A samozřejmě sport – já jsem sportovec, byla jsem u zrodu Národní sportovní agentury jako poslanec. Teď ten zákon, který je ve Sněmovně, se mi vůbec nelíbí, tak doufám, že v Senátu se mi podaří nějaký pozměňovací návrh a přesvědčit kolegy, aby to nějakým způsobem zlepšili,« dodala Procházková.

Její protikandidátka Chromcová není porážkou překvapena. »Vyhrála to paní doktorka Procházková, ten výsledek je očekávaný, ale pro mě byla rozhodně neskutečná zajímavá zkušenost. Už postup do druhého kola bylo obrovské překvapení. Bylo 11 kandidátů, z toho několik ostřílených politických matadorů, ten postup byl takový malý zázrak,« dodala.

Procházková ve druhém kole senátních voleb získala 67,97 procenta hlasů, Chromcová dostala 32,02 procenta. Druhého kola se zúčastnilo 10,51 procenta voličů, to je nejméně ze všech obvodů v ČR, kde se senátní volby konaly. V prvním kole před týdnem hlasovalo v obvodu 39,55 procenta. V prvním kole získala Procházková 25,86 procenta hlasů a Chromcová 14,12 procenta hlasů. V obvodu Karlovy Vary usilovalo letos o senátorský post 11 kandidátů.

Nejnižší volební účast ve druhém kole byla v Karlovarském kraji v obci Vrbice na Karlovarsku. Hlasovat tam přišlo sedm ze 149 voličů, tedy 4,7 procenta. Z více než padesáti obcí, kde se senátní volby v kraji konaly, mělo méně než desetiprocentní účast 22 obcí. Nejvyšší účast byla v Chyši, kde volilo 104 ze 475 voličů, tedy 21,89 procenta.

(pk)

Předchozí článekPlzeň jen remizovala v Ďolíčku, Sparta bez vyloučeného Čvančary otočila zápas
Další článekV Lotyšsku to vypadá na protiruskou koalici

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here