Home Domácí Propad maloobchodu trvá už víc než půl roku

Propad maloobchodu trvá už víc než půl roku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Bezprecedentní zdražování a s ním související výrazný propad reálných mezd se naplno projevily v maloobchodu také v listopadu uplynulého roku. Tržby prodejců podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesly sedmý měsíc v řadě, tentokrát meziročně o 8,7 procenta. Proti říjnu se snížily o 0,3 %.

»Pokles tržeb maloobchodu v meziročním srovnání pokračoval i v listopadu. Oproti předchozímu měsíci se však pokles zmírnil u prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží, u prodeje potravin se pokles tržeb naopak prohloubil,« uvedla Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby za nepotravinářské zboží klesly podle statistiků meziročně o 9,6 %, za potraviny o 9,2 % a za pohonné hmoty o 2,1 %.

»Meziroční růst zaznamenaly jen tržby specializovaných prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky, ostatní hlavní sortimentní typy specializovaných prodejen s nepotravinářským zbožím vykázaly pokles tržeb. Pokles vykázaly i prodejny s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím, kterým v předchozích 19 měsících tržby meziročně rostly,« doplnila Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky obchodu, dopravy, služeb, cestovního ruchu a životního prostředí ČSÚ.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel meziměsíčně vzrostly o 0,8 %. Meziročně se ale tržby v tomto segmentu snížily o 1,7 %, v tom za opravy motorových vozidel klesly o 7,3 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 0,1 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here