Protestantská strana bude v Severním Irsku blokovat parlament

Nejsilnější protestantská strana v Severním Irsku dnes oznámila, že kvůli pobrexitovým ujednáním bude blokovat volbu předsedy regionálního parlamentu.

Informovala o tom agentura Reuters, podle níž krok povede k faktickému zablokování nově zvoleného sněmu a nemožnosti sestavit novou exekutivu. Kvůli komplikované vnitropolitické situaci do Belfastu v pondělí zamíří britský premiér Boris Johnson.

Demokratická unionistická strana (DUP), která je teď druhým nejsilnějším uskupením v regionu, zvolení předsedy severoirského zákonodárného sboru zablokovala už na ustavující schůzi. Postoj je ochotná změnit pouze v případě, že britská vláda zruší platnost takzvaného severoirského protokolu, který po odchodu Británie z Evropské unie upravuje obchodní pravidla v tomto regionu s 1,9 milionu obyvatel. Protokol podle šéfa DUP Jeffreyho Donaldsona představuje »přímou výzvu zásadám, na nichž byly založeny všechny dohody dosažené v Severním Irsku za posledních 25 let«.

O jednostranném vypovězení protokolu uvažuje Londýn, což se ale nelíbí Bruselu, Irsku ani severoirské katolické republikánské straně Sinn Féin, která minulý týden poprvé vyhrála zdejší volby. »Veřejnost si hanebně berou jako rukojmí kvůli svému brexitovému nepořádku,« uvedla na Twitteru šéfka Sinn Féin v Severním Irsku Michelle O’Neillová. Její uskupení podporuje zachování severoirského protokolu.

Díky němu Severnímu Irsku po brexitu zůstala otevřená hranice s Irskem, které je nadále členem sedmadvacítky. Zároveň ale region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní země nyní podléhá kontrolám.

Z tohoto důvodu vadí protokol především stranám, které podporovaly brexit a chtějí, aby i v budoucnu Severní Irsko zůstalou součástí Británie. Naopak politická uskupení jako Sinn Féin, která si přejí spojení Severního Irska a Irské republiky, s ním problém nemají.

V Británii i na mezinárodní scéně panují obavy, že by politický spor mohl narušit mírové uspořádání v Severním Irsku, které je výsledkem velkopáteční dohody z roku 1998, jež ukončila dlouholetý konflikt. Dohoda mimo jiné stanoví, že na předsedovi parlamentu se musí domluvit strany jak z probritského unionistického, tak z proirského republikánského bloku.

I proto do Severního Irska zamíří Johnson, který zde bude jednat mimo jiné s lídryní Sinn Feinu. Do Evropy kvůli situaci podle listu The Guardian poletí i delegace amerických kongresmanů.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy