KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Pokud předseda vlády Petr Fiala (ODS) bude i nadále držet ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ve funkci, vyvolá hnutí ANO hlasování o nedůvěře vládě. Novinářům to před dnešním jednáním Poslanecké sněmovny řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Předseda hnutí Andrej Babiš Rakušana označil za největší nebezpečí pro občany České republiky i samotnou vládu.

Babiš připomněl, že bezpečnostní situace v ČR se zásadně zhoršila. Zatímco v roce 2021, když ANO odcházelo z vlády, byla ČR šestou nejbezpečnější zemí na světě, dnes je na dvanáctém místě. »Řádí tady ruskojazyčné mafie, dramaticky se navýšil počet migrantů, ale to hlavní je, že ministr vnitra byl nějakým způsobem součástí organizovaného zločinu,« uvedl Babiš. Poukazoval na to, že předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan měl šifrovaný telefon stejně jako podnikatel Michal Redl, který je hlavním podezřelým v pražské korupční kauze Dozimetr.

Podle expremiéra hnutí STAN vzniklo za jediným cílem – rozkrádat veřejné finance. »STAN je politická mafie, která vznikla ve Zlínském kraji a postupně ovládla i pražské zastupitelstvo,« vyčetl Babiš. Rakušan podle něj na lokální úrovni vytvořil »chobotnici různých podivných zakázek a potom se stal součástí hlavní chobotnice«. »Jeho role byla, aby se stal ministrem vnitra a tyhle neuvěřitelné věci přikryl,« dodal expremiér.

Rakušan podle něj dlouhodobě předvádí mafiánské praktiky, páchá trestní činnost, má střet zájmů a poškozuje práva jiných subjektů. »Je to megaskandál, který premiéra moc nevzrušuje,« dodal Babiš.

Fialu vyzval k jednání. »Chceme pana premiéra přesvědčit o tom, že pan Rakušan ve vládě nemá co dělat,« uvedl Babiš.

ANO chce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě

Schillerová celou situaci označila za naprosto skandální. »Je nepřípustné, aby ministrem vnitra byl předseda hnutí STAN, ale hlavně samotný Vít Rakušan, který má tolik problémů, které nedokáže vůbec vysvětlit,« uvedla. Premiér Fiala podle ní bagatelizoval informace, že Rakušan měl šifrovaný telefon. »Pokud premiér bude Víta Rakušana stále držet ve funkci, tak do konce příštího týdne sesbíráme podpisy a vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě,« řekla. Poslanecký klub ANO se na tom podle ní shodl jednomyslně.

Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení kabinetu by nebyl úspěšný. Svědčí o tom i vyjádření předsedy poslaneckého klubu ODS Marka Bendy. Na tiskové konferenci řekl, že hlavním výsledkem případného hlasování o nedůvěře by byla především ztráta zhruba jednoho a půl jednacího dne. »Výsledky jsou jasné předem, koalice si s tím dokáže poradit. Považoval bych to v této chvíli za zbytečné,« řekl.

Vít Rakušan prokazatelně lhal

K podání demise vyzval Rakušana také předseda strany PRO Jindřich Rajchl. »Vít Rakušan dostal zdarma telefon s aplikací pro šifrovanou komunikaci od Stanislava Polčáka. Říká, že jej nechtěl, zatímco sám Polčák jeho slova popírá s tím, že jej o něj Rakušan sám požádal. Před časem ministr vnitra navíc tvrdil, že jej nikdy nepoužil.  Nyní však přiznal opak. Aplikaci používal, a to právě pro komunikaci s Polčákem. Vít Rakušan prokazatelně lhal,« uvedl Rajchl. Je přesvědčený o tom, že Rakušan telefon používal proto, že přes něj komunikoval s aktéry kauzy Dozimetr. Je tak podle něj naprosto nemyslitelné, aby Rakušan pokračoval v pozici ministra vnitra. »Vít Rakušan musí odejít. A já jej k tomu tímto vyzývám. Pane ministře vnitra, podejte demisi!« vyzval ministra Rajchl.

Představitelé koalice ve Sněmovně zdůrazňovali, že na samotném vlastnictví šifrovaného zařízení nevidí nic špatného. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše je jen potřeba důkladně vysvětlit okolnost, že stejný systém jako Rakušan používali lidé figurující v kauze Dozimetr. Vyloučil, že by mohli Piráti podpořit mimořádné projednávání této záležitosti. »Máme ve Sněmovně důležitější věci na práci než vést tento spor,« uvedl.

Server iDNES.cz napsal, že Rakušan požádal o šifrovaný telefon po volbách do Sněmovny na podzim roku 2021 tehdejšího místopředsedu hnutí STAN a dlouholetého uživatele zařízení Stanislava Polčáka. Rakušan řekl, že telefon v podstatě nepoužíval mimo jiné proto, že po nástupu do funkce ministra vnitra disponuje jiným zabezpečeným způsobem komunikace. Zařízení si pořídil kvůli »reálnému podezření«, že někdo odposlouchává prostory kanceláře. Informace ze schůzek v kanceláři se podle něj dostávaly velice rychle do veřejného prostoru, ačkoliv u nich bylo minimum lidí.

Rakušan na webu STAN uvedl, že při skládání vlády panovaly obavy ze špehování ze strany bezpečnostní divize Agrofertu, který patří do Babišových svěřenských fondů. Babiš to dnes označil za sprostou a úmyslnou lež. »Doufám, že policie už začala konat, protože pan Rakušan páchá trestnou činnost a poškozuje práva jiných subjektů,« uvedl.

(jad)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here