Reálná mzda se propadá už celé dva roky

Drahota, která tuzemskou vládu nijak nevzrušuje, dál snižuje reálnou hodnotu výdělků a tedy kupní sílu českých zaměstnanců. Ačkoliv průměrná hrubá měsíční nominální mzda v letošním třetím čtvrtletí vzrostla podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu proti stejnému období před rokem o 7,1 procenta na 42 658 korun, po zohlednění růstu spotřebitelských cen (o osm procent) reálně klesla o 0,8 %. A jednalo se již o osmý pokles v řadě, to znamená, že reálná mzda jde dolů již celé dva roky!

Připomeňme, že ve 2. čtvrtletí průměrná mzda stoupla meziročně o 7,7 % na 43 193 Kč, avšak její reálná hodnota klesla o 3,1 %. A dodejme, že na průměrnou mzdu u nás stále nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců.

Desetina zaměstnanců nebere ani 19 835 Kč hrubého měsíčně

Medián mezd, který je vypočtený z matematického modelu distribuce výdělků a ukazuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň, činil ve 3. kvartálu 37 492 Kč a vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,1 %. »Desetina zaměstnanců s nejnižšími mzdami pobírala hrubou mzdu pod hranicí 19 835 Kč, opačná desetina měla mzdy nad hranicí 66 998 Kč,« uvedl ve své analýze Dalibor Holý, ředitel Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Nejvíc si polepšili zaměstnanci v energetice

Mzdová dynamika byla ve 3. čtvrtletí podle Holého velmi různorodá podle odvětví. Sice byl všude nominálně kladný nárůst průměrných mezd, avšak jen u pěti sekcí CZ-NACE překonal nárůst spotřebitelských cen, takže tam došlo ke zvýšení mezd zaměstnanců i v reálném vyjádření. Nejvíce si stejně jako v prvním pololetí polepšili zaměstnanci v energetice, kde nominální nárůst o 13,7 % znamenal reálný přírůstek o 5,3 %. Kupní síla mezd vzrostla, i když o poznání méně, také zaměstnancům v informačních a komunikačních činnostech (o 0,9 %), v ubytování, stravování a pohostinství (o 0,7 %), v činnostech v oblasti nemovitostí (o 0,6 %) a ve zpracovatelském průmyslu (o 0,2 %). »V ostatních sekcích byl nominální růst pod osmiprocentní hranicí inflace,« dodává Holý.

Nejslabší nominální nárůst pak podle něj najdeme v ostatních činnostech (o 0,9 %), kde mzdy stouply v průměru jen o 299 Kč a reálně se propadly o 6,6 %. Na druhém nejhorším místě bylo vzdělávání, kde se průměrná mzda nominálně zvýšila jen o 3,3 % a reálně propadla o 4,4 %. Zbylé sekce se pohybují v intervalu od 5,1 po 7,6 % nominálních nárůstů, což představuje reálné poklesy od 2,7 do 0,4 %.

Nejvyšší výdělky jsou v informačních a komunikačních činnostech

Nejvyšší průměrnou mzdu najdeme podle Holého v informačních a komunikačních činnostech (77 275 Kč). Následuje peněžnictví a pojišťovnictví (67 240 Kč). Třetí příčku pak drží výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (61 584 Kč).

Naopak v ubytování, stravování a pohostinství zůstává průměrná mzda stále na nejnižší úrovni (26 216 Kč) ze všech odvětví. Druhá nejnižší průměrná mzda byla v administrativních a podpůrných činnostech (30 379 Kč) a na třetím místě byly ostatní činnosti s průměrnou mzdou 32 217 Kč.

V obchodě (včetně oprav a údržby motorových vozidel) vzrostla průměrná mzda o 6,7 % na 39 961 Kč. Ve zpracovatelském průmyslu činila 41 339 Kč, přičemž v oddíle výroba motorových vozidel se zvýšila o 11,1 % na 48 121 Kč. Ve stavebnictví vzrostla mzda o 5,8 % na 37 458 Kč. V profesních, vědeckých a technických činnostech mzdy stouply o 7,2 % na 51 571 Kč. Ve zdravotní a sociální péči, kde pracuje zhruba každý dvanáctý zaměstnanec, se průměrná mzda zvýšila o 7,3 % na 47 309 Kč.

Nejmíň se bere v Karlovarském kraji

Reálná kupní síla mzdy se podle Holého meziročně nezvýšila v žádném kraji. Hlavní město opět zaznamenalo nejnižší nominální nárůst (o 5,9 %), následováno bylo Karlovarským krajem (zvýšení o 6,6 %). Aktuálně nejvyšší nominální nárůst měl Ústecký kraj (o osm procent), na druhém místě byl Středočeský kraj (o 7,9 %) a na třetím společně kraje Olomoucký a Plzeňský (o 7,7 %).

»Podle absolutní úrovně výdělků nicméně zůstala Praha stále nejbohatším regionem, průměrná mzda tu byla 51 925 Kč. Na druhém místě se držel Středočeský kraj s 42 990 Kč, na třetím byl Jihomoravský (41 812 Kč) a čtyřicetitisícovou hranici překonal ještě Plzeňský kraj (41 220 Kč). Naopak Karlovarský kraj zůstal nadále regionem s nejnižší mzdovou úrovní (37 164 Kč). V Moravskoslezském kraji, což je po Praze, Jihomoravském a Středočeském kraji region s nejvyšším počtem zaměstnanců (413,6 tis.), dosáhla průměrná mzda hodnoty 38 957 Kč,« zrekapituloval »mzdový žebříček krajů« Holý.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy