Rok po volbách: vytrácí se profesionalita a schopnost vnímat širší rozměr politiky

Radikální změnu na politické scéně přinesly volby do Poslanecké sněmovny, které se konaly loni 8. a 9. října. Poprvé od roku 1989 nemá v dolní komoře své zastoupení levice, i když podle některých se její roli snaží nahradit hnutí ANO. Vzhledem k rozložení politických sil však příliš možností na prosazení svých návrhů nemá. Stejně je na tom i další opoziční hnutí, SPD. Vládní koalice totiž oplývá pohodlnou většinou 108 hlasů, což jí umožňuje nebrat na zájmy opozice žádný zřetel.

Ve volbách zvítězila nejtěsnějším rozdílem v historii samostatné ČR koalice Spolu, pro kterou hlasovalo 27,8 procenta voličů. Získala 71 mandátů, o jeden méně než hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, které dostalo 27,1 procenta hlasů. Třetí skončila koalice Pirátů a STAN, jež dostala 15,6 procenta hlasů a získala 37 mandátů. Dvě desítky poslanců dostalo díky zisku 9,6 procenta hlasů hnutí SPD Tomia Okamury. Hranici 1,5 procenta hlasů, která je mezní pro vyplacení finančních příspěvků za voličské hlasy, překonaly ještě Přísaha, ČSSD, KSČM a Trikolora. Poprvé v historii samostatné ČR zůstaly dveře Sněmovny zavřeny pro levici – KSČM a ČSSD. To se samozřejmě odráží nejen na činnosti dolní komory, ale i na celkovém přístupu vládní koalice, která se díky pohodlné většině nemusí na nikoho ohlížet.

Hnutí ANO vysálo potenciál levice

»Za rok se politická scéna změnila velmi výrazně, a to nejen tím, že v Poslanecké sněmovně nejsou zástupci levice, ale i tím, že se z Poslanecké sněmovny vytrácí profesionalita a schopnost vnímat širší rozměr politiky, a to zejména politiky důležité pro středně velkou středoevropskou zemi, jako je Česká republika,« zhodnotil povolební vývoj pro iportaL24.cz bývalý místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM).

Heslo, které razí vláda pětikoalice, že patříme na západ, podle něj jasně říká, že nás je potřeba vytrhnout ze středu Evropy, že se máme podřídit cizím zájmům a že naše slovanské kořeny mají být bez náhrady odseknuty. »To se projevuje zejména tím, že nekriticky přijímáme úkoly od Spojených států amerických, jsme ochotní bez toho, aniž bychom hlídali vlastní zájem, platit jejich dluhy a přijímat zákony, které spíš omezují občana v jeho aktivitě a schopnosti něco vytvářet,« uvedl Filip.

To, jakým způsobem pravice postupuje, se podle něj dalo očekávat, protože hnutí ANO, které vysálo potenciál levice, levicových voličů a voličů kteří hledali alternativu, ve skutečnosti tou alternativou není a nyní se ukazuje, odkud jednotliví lidé do ANO přišli. »Část těch, kteří přišli do ANO z ODS nebo jiných pravicových stran, a teď po komunálních volbách se to ukazuje úplně jasně, uzavřeli bez problému koalici s ODS a nehlásí se k tomu, že vláda v letech 2018 a 2019 díky tlaku KSČM uměla snižovat státní dluh, zvyšovat mzdy, sociální dávky, a přitom rozvíjet ekonomiku,« doplnil Filip. Připomněl, že pád ekonomiky a směr k zadlužení byl způsoben až pandemií covidu-19, což je, jak řekl, hlavní rozdíl mezi současnou krizí a krizí v letech 2020 a 2021. »Ten dluh byl vlastně dán tím, že se netvořila ta přidaná hodnota v podnicích, ale byly přitom vypláceny mzdy a důchody. Kdežto teď je ten dluh způsoben tím, že i když ekonomika jede, tak nejede ve prospěch občanů, ale ve prospěch nadnárodních korporací a bankovního sektoru, což se ukáže zanedlouho,« dodal Filip.

Do kritické situace se mohou dostat miliony lidí

Kriticky se k vládní politice vyjádřil také místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral. »Rok po volbách do Poslanecké sněmovny neudělala vláda pro naše občany téměř nic. Její hlavní prioritou bylo rozdělit si ministerstva a dosadit své lidi do vrcholných pozic ve vedení státu. Dále si jako prioritu vytýčily větší provázanost s Evropskou unií a prosazování unijních zájmů, a to i na úkor našich občanů,« uvedl pro iportaL24.cz. Vláda podle něj vůbec neřeší rostoucí inflaci a neumí přijmout účinná a rychlá opatření vedoucí ke snížení inflace a zdražování všech důležitých komodit – elektřiny, plynu, pohonných hmot, potravin… »Kauzy hnutí STAN s prorůstáním organizovaného zločinu do nejvyšších struktur státu jsou pak třešničkou na vládním dortu,« dodal Rozvoral.

Opozice nemá sílu vládu parlamentním způsobem shodit

Neochotu anebo neschopnost Fialova kabinetu řešit stoupající inflaci a pomoc domácnostem ale i firmám s cenami energií a dalších komodit kritizoval pro iportaL24.cz také Jiří Paroubek. Podotkl, že i když je nyní oficiální míra inflace 17 procent, při užším výběru základních druhů potravin, zboží, a také energií, pohonných hmot nebo nájmů, se pohybuje kolem 20 až 25 procent. »To změnilo zásadně situaci v zemi, vláda si s tím zjevně neví rady a opozice nemá sílu na to, aby ji parlamentním způsobem shodila, a tak začínají masové demonstrace, v ulicích se čekají statisíce lidí,« uvedl.

Pozastavil se také nad výsledkem senátních voleb, v nichž vyhrála koalice. Podle Paroubka to je dáno tím, že »lidé hlasovali nohama«. Hnutí ANO podle něj ve druhém kole, i když mělo našlápnuto dobře, neuspělo, protože »nemá tak silné programové paradigma, které by oslovilo voliče ve větší míře a mobilizovalo je«.

Opozice se podle něj měla opřít o průzkumy, podle nichž by 49 % lidí uvítalo přímé jednání s Ruskem o dodávkách plynu. »Nemusí to být koneckonců jenom ruský plyn, je třeba se podívat po celém světě, kde je nejlevnější, a po tom nejlevnějším plynu sáhnout, ale to, co teď zažíváme, že se k nám dodává plyn, který je pětinásobně dražší, než byl ten ruský před dvěma lety, tak to je věc, která bude mít dlouhodobé dopady na životní úroveň lidí. Obávám se, že v krátké době budou tak dvě třetiny českých domácností buď zcela bez finančních rezerv, nebo s malými finančními rezervami, a při dalším zvyšování cen energií a potravin se dostanou do kritické situace miliony lidí,« varoval Paroubek.

Podle místopředsedkyně ČSSD Daniely Ostré bylo problémem vlády, že zaspala už na přelomu roku. »Vláda jela pořád v kampaňovém módu ze sněmovních voleb. Dlouhou dobu se nevymanila z toho, že už má politickou zodpovědnost, že řídí zemi. Pořád jsme slyšeli, že to je Babišova drahota. Ale v momentě, kdy už bylo jasné, že inflace roste dramatickým tempem, najednou už neslyšíme, že jde o Babišovu drahotu. A v té době před řešením zvítězilo pokračování ve volební kampani. Akorát, že se promíchaly strany. Ti, kteří byli v opozici, jsou nyní ve vládě, a naopak. Je ti stejná rétorika, stejné vyhrocování ve jménu toho, aby můj tábor byl víc nabuzený. A už si neuvědomují, že jakmile budu situaci stále více hrotit, příkop bude čím dál hlubší. Nejen pětikoalice, ale i Andrej Babiš a SPD přiživují černobílé vidění světa a snaží se vytřískat politické body na tom, že lidé mají strach, že jsou tu sociální problémy. Chybí vůle sejít se někde uprostřed a říct ‚dobře, je krize, ale my si musíme sednout a hledat řešení ve prospěch občanů‘,« zhodnotila, k čemu vedl rok na politické scéně, Ostrá.

Vláda ukázala svou neschopnost řešit aktuální krizi

Podle místopředsedy KSČM Milana Krajči »pravicová a protilidová vláda ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů za uplynulý rok jasně ukázala svou neschopnost a neochotu řešit aktuální krizi a její dopady na naprostou většinu obyvatel naší země«.

Také on poukázal na drastické zdražování potravin, energií a pohonných hmot, které zasahuje do životů všech občanů, i na rekordní inflaci, která je největší od vzniku samostatné ČR. »Místo zabývání se uvedenými problémy se ale vláda věnuje další eskalaci konfliktu na Ukrajině. Vláda posílá na Ukrajinu zbraně, munici a vojenské vybavení a prosazuje zásadní zvyšování výdajů na zbrojení. Členové vlády navíc dokonce otevřeně hovoří o tom, jak prosazují trvalé rozmístění vojsk USA na našem území,« zdůraznil Krajča pro iportaL24.cz. Na rozdíl od stávající české vlády komunisté dlouhodobě prosazují mírové řešení konfliktu ve východní Evropě, uvedl Krajča a připomněl návrhy KSČM na řešení současné situace, jako je zavedení nulové DPH na základní potraviny, zákaz vývozu nedostatkových komodit či zastropování cen pohonných hmot a energií.

Lidé ztratili důvěru v levicově orientované strany

Předseda strany DOMOV David Tygr Ploc pro iportaL24.cz řekl, že vývoj po parlamentních volbách je pro něho obrovským zklamáním jako pro občana i jako pro politika. »Loni tu byla nějaká očekávání, která se nenaplnila. Přesto jsme nadále vykonávali svoji práci a čekali, že ty atrakce, které připravil občanům současný systém, donutí lidi k probuzení, ale v letošních volbách se ukázalo, že velké množství spoluobčanů nosí růžové nebo fialové brýle. Největším zklamáním je pro mě neúčast 55 procent lidí u voleb, zejména proto, že nevěřili v dobrý výsledek. Rezignovali a ztratili důvěru v levicově orientované strany, zatímco pravicoví voliči stále sní o bájném eldorádu a domnívají se, že díky politice EU budeme mít na sobě zlatý prach,« uvedl k současné politické situaci. »My, co nemáme ty růžové nebo fialové brýle, to vnímáme přesně obráceně. Naše životní úroveň je horší a horší, což je důsledek nejen politiky pětikoaliční vlády, ale především Evropské unie,« dodal Ploc. Zároveň apeloval na ty, co nevolili, aby svůj postoj v dalších volbách přehodnotili, přičemž věří, že těmi příštími volbami budou mimořádné parlamentní.

Je ohrožena svoboda názoru, svoboda slova i svoboda vyjadřování

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické, vedoucí katedry hospodářské a sociální politiky Miroslav Ševčík se při hodnocení vývoje rok po parlamentních volbách soustředil především na oblast lidských práv. »Musím konstatovat, že rok po volbách se snižuje míra svobody, je přímo ohrožena svoboda názoru, svoboda slova i svoboda vyjadřování. Lidé, kteří si dovolí mít jiný názor, jsou označování za ruské trolly, vlastenci jsou označování za nácky a naopak lidé, kteří jsou bezmezně oddaní Západu, jsou označování za hrdiny. Víme přitom, že v současné době k nám ze Západu přicházejí naprosto nesmyslné ideologické koncepce, jako je Green Deal a některé další, které postihují společensko ekonomické záležitosti,« řekl pro iportaL24.cz.

S výrazovými prostředky současné vládní koalice se neztotožňuje ani Paroubek. »Mluvit o velezradách, pokud někdo vyjádří jiný názor, tak to už hraničí s duševní příčetností,« uvedl. Vláda podle něj neumí vládnout, její členové s výjimkou jednoho až dvou lidí nemají předpoklady k tomu, aby zvládli řízena ministerstva. Konkrétně poukázal na ministra financí Zbyňka Stanjuru, ale také na premiéra Petra Fialu, který podle něj »jenom lamentuje a lomí rukama«, i když jinak to je prý »slušný ale úplně popletený člověk«. »Tahle vláda vede zemi do skutečné národní katastrofy,« konstatoval Paroubek.

Česká cesta od demokracie z chaosu k demokracii na dluh se může brzy stát cestou k diktatuře

O zhodnocení roku, který uplynul od voleb do Poslanecké sněmovny, iportaL24.cz požádal také politologa Zdeňka Zbořila. »Po volbách nebralo mediální prostředí ohledy na skutečnou povahu politiky jednotlivých stran, a tak mohla vzniknout demokratická pětikoalice, nikoliv na půdorysu setkávání a potýkáni se názorů a hodnot, ale na účelovém anti-babišismu s hlavní pirátskou ideou Pusťte nás na ně!« řekl. Vítězná pětikoalice se sice podle něj hlásila k demokracii, ale od prvních dnů po svém úspěchu využila touhy občanů po změně chování politických stran k prohloubení příkopu mezi vládními stranami a opozicí.

Připomněl, že tak, jako spory o virovou infekci vytvořily omezení po Babišovu menšinovou vládu a její »reformní« program, tak se podobným úskalím pro většinovou vládu stalo politikaření a rozdělování obročí, válka na Ukrajině a cesta k evropské energetické krizi. »Tím se stala ODS stranou bez občansko-demokratické tradice a její předvolební hesla byla zapomenuta. Politické strany, které se s její pomocí dostaly do vlády, buď na svoji minulost rezignovaly a ztrácely své voliče podobně jako KSČM a ČSSD, jen o trochu pomaleji, anebo se předváděly jako strany nedemokratické. Jak by řekl klasik, jako strany neslušných lidí,« uvedl Zbořil.

Konstatoval, že po necelém roce se staly až nadužívanými pojmy extremismus a desinformace. »Přeložíme-li si je do češtiny, tedy něco odsouzeníhodného i z pohledu trestního práva, ale opět, jako levice a pravice, snadno zneužitelného,« dodal.

»Za poslední rok se v ČR, Evropě a ve světě odehrálo až příliš dramatických představení, ale snad bychom mohli začít přemýšlet více o sobě a nechat velká témata těm, kteří mají prostředky se jimi zabývat a o nichž víme, že nám nic podobného nedovolí. Ta česká cesta od demokracie z chaosu k demokracii na dluh se může brzy stát cestou k diktatuře, i když to bude jen diktatura hodnot. Nemusíme si stále jen listovat v Orwellově 1984, možná by bylo lepší ještě jednou si přečíst jeho Farmu zvířat,« doporučil Zbořil.

ANO ve Sněmovně levici nenahradilo

Ještě jednou připomeňme, že poprvé v novodobé historii ČR není v Poslanecké sněmovně zastoupena levice. Do její role se nyní snaží pasovat opoziční hnutí ANO, podle Filipa však nelze tvrdit, že ANO levici nahradilo. »ANO levici nenahradilo, žel lidem to nejde vysvětlit, berou to podle své vlastní životní a sociální zkušenosti. ANO přitom jenom využívalo těch postupů, které mu byly vnuceny tím, že ve vládě bylo v koalici s ČSSD a vláda byla tolerovaná KSČM, tak vlastně naplňovalo levicový program,« uvedl Filip.

V Parlamentu podle něj v současné době levice není, což je vidět na přijímání zákonů včetně státního rozpočtu. »Občan se stává více závislým na dávkách, protože ani když dva lidé pracují a berou průměrnou mzdu, tak jim to nestačí na náklady spojené s vedením domácnosti, a mohou se stát příjemci sociálních dávek, což jen více omezuje schopnost lidí využít svůj potenciál ve prospěch nejen vlastní rodiny, ale společnosti,« dodal Filip.

Jana Dubničková

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy