Home Zahraničí Sex a láska optikou vědy. Nevěra, těhotenství i genetika v hlavní roli

Sex a láska optikou vědy. Nevěra, těhotenství i genetika v hlavní roli

Sex patří k lásce stejně neodmyslitelně jako knedlíky a brusinky ke svíčkové na smetaně. Překvapivě často a rádi si o něm povídáme i se známými u piva či v kavárně, hodně toho o něm rovněž přečteme. Ačkoli nemusíme být zrovna jako Carry Bradshawová a její kamarádky ze seriálu Sex ve městě, je to pro nás, ať chceme či ne, vděčné a zajímavé téma. A my jsme se nyní právě na milostné záležitosti zaměřili z hlediska některých výzkumů, studií či statistik, které vás možná překvapí, a možná naopak utvrdí v tom, co jste očekávali. Kdo ví…

Začněme žárlivostí, která je stejně stará jako láska (i jako sex). Výsledky studie publikované v časopise Evolutionary Psychological Science ukázaly zajímavou věc: totiž že muže víc raní sexuální nevěra partnerky, zatímco ženy jsou více zasaženy tou emocionální. Dámy též hůře snáší, pokud zjistí, že jejich partner dostává zprávy od potenciální sokyně, pánové naopak hůře rozdýchávají nevěrnické vzkazy odeslané svou partnerkou.

Žárlivost z pohledu genetiky

Ačkoliv je v evropské kultuře daleko silněji zakořeněn stereotyp žárlivců-mužů, nedávná studie odborníků z britské Cardiff Metropolitan University odhalila, že to může být jinak. Výzkum spočíval v tom, že respondenti objevili fiktivní facebookovou zprávu, kterou buď poslal, či dostal jejich partner, a následně měli na stupnici vyjádřit své rozhořčení. Výsledky odhalily, že celkově větší stupeň žárlivosti prožívají právě ženy.

Zprávy, které byly respondentům předloženy, byly rozděleny jednak podle toho, zda poukazovaly buď na emocionální, či sexuální nevěru, jednak podle toho, zda je partner obdržel, či odeslal. Výsledky pak ukázaly, že zatímco ženy reagovaly hůře na zprávy emocionálního typu, muže více rozhořčily ty sexuálně laděné. Co se dělení podle příjemce a odesílatele týče, muže více ranilo, pokud objevili »nevěrnický« vzkaz odeslaný jejich partnerkou, pro ženy byly naopak horší zprávy, které jejich partner obdržel.

Studie z Cardiff Metropolitan University podporuje evolučně odvozené teorie, dle kterých existují rozdíly v tom, co vyvolává žárlivost mezi muži a ženami. Podle vědců je důležité pochopit mechanismy, které jsou základem žárlivosti v digitálním věku. Skutečná nebo podezřelá partnerská nevěra, která způsobuje sexuální nebo emocionální žárlivost, je přitom častým důvodem domácího násilí. To potvrzují i statistiky Nadace Rosa, podle kterých je v 34 % případů domácího násilí příčinou agrese žárlivost, v 14,5 % duševní porucha partnera, v 8 % se jedná o oboustrannou agresi a v 9,6 % případů o sexuální zneužívání.

Slunce a hormony

Blíží se zima, což není zrovna období příhodné pro sexuální touhu. To je další zajímavý vědecky podchycený závěr – ten byste ale asi pravděpodobně očekávali. Na nárůstu sexuální touhy se podle odborníků podílí několik faktorů. Podle Ashwini Nadkarni, psychiatričky z Brigham and Women’s Hospital a lektorky na Harvard Medical School, se libido zvyšuje díky bohaté letní zásobě slunečního záření. To je totiž spojováno s produkcí serotoninu v lidském těle, kterému se přezdívá hormon štěstí a radosti. V tomto případě pak platí rovnice, že čím lepší nálada, tím více chuti na sex. Sexuoložka Jessica O’Reilly navíc zvyšování sexuální touhy spojuje s tím, že jsou lidé v létě společenštější. Podle ní se pak na větším libidu podílí i hormon melatonin, konkrétněji pokles jeho hladiny spojený s delším slunečním svitem, který jinak blokuje pohlavní hormony. Tomu, že je sex právě v létě – které je od nás momentálně vzdálené na hony – v kurzu, napovídá i studie z Villanova University, jež ukázala, že sexuální témata si lidé »googlují« nejvíce v červnu a červenci.

Jenže pozor! Příliš vysoké teploty a zvyšující se vlhkost naopak podle doktora Gary Kracoffa věnujícího se naturopatii mohou sexuální touhu efektivně zničit. Horké počasí dle vědců na lidi působí letargicky a ubírá jim chuť dělat cokoliv, u čeho by se mohli zapotit. Tato tvrzení podporuje i studie americké National Bureau of Economic Research, podle které je početí dítěte nejméně pravděpodobné v nejteplejších dnech v roce. Takže – co do toho praštit zrovna nyní!?

Milleniálové v hlavní roli

Zajímavý je také výzkum společnosti SKYN mapující sexuální život nastupující generace mladých dospělých. Ten byl prováděn mezi třemi tisíci respondenty ve věku mezi osmnácti a čtyřiatřiceti lety. Z něj vyplývá, že okolo sedmdesáti procent milleniálů si dopřává milostné radovánky alespoň jednou týdně. Podle průzkumu mají přitom lidé s blonďatými vlasy šanci na pravidelný sex o něco vyšší než ti s rezavými vlasy.

Z průzkumu vyplynulo, že zatímco jedinci s blond vlasy mají v 79 procentech sex alespoň jednou týdně, u lidí s rezavými vlasy je to jen 68 procent. Lidé s hnědými vlasy pak se 73 procenty stojí přesně mezi.

Do života dnes lidem více než kdy předtím zasahují technologie, což se odraží i na sexuálním životě milleniálů. Polovina z nich pravidelně posílá svým protějškům nahé či erotické fotky. Průzkum ukázal i to, že seznamovací aplikace bere většina mladých lidí jako přirozenou součást svého života. Šestašedesát procent lidí mělo sex s člověkem, kterého přes některou z aplikací poznali.

A co těhotenství?

A jak jsou na tom s »postelovými záležitostmi« těhulky? Ve studii publikované v The Journal of Sexual Medicine 40 % žen potvrdilo, že má během těhotenství větší chuť na sex než dříve. Podle odborníků za to může především kombinace hormonů progesteronu a estrogenu. Přesto se ale podle statistik až každá druhá žena obává, zda nemůže mít sexuální aktivita negativní dopad na dítě. Výzkum na téměř jedenácti tisících těhotných ženách přitom neprokázal žádnou spojitost mezi sexuální aktivitou během těhotenství a předčasnými porody či vývojovými vadami dětí.

Podle odborníků může mít sex v těhotenství naopak pozitivní vliv nejen na zdraví matky a dítěte, ale i na sexualitu a vztah nastávajících rodičů. Sex navíc může výrazně pomoci od bolestí. Oxytocin, který se uvolňuje během styku, totiž podle výzkumů umí snížit pocit bolesti až o 74 procent. Kromě toho právě oxytocin zvyšuji i pocit vzájemné blízkosti a empatii mezi partnery. Podle studie zabývající se sexualitou během těhotenství se totiž až polovina žen necítí s narůstajícím těhotenským břichem a dalšími tělesnými změnami přitažlivě a mají obavy z nevěry partnera. Právě pravidelný sex může pomoci tyto obavy a ztrátu sebevědomí rozptýlit.

Síla partnerského vztahu

Na závěr ještě jedna studie, která vás určitě upoutá, a to v podání Floridské státní univerzity. Ta odhalila, že sexuální uspokojení přetrvává až 48 hodin po styku. Důvodem je s největší pravděpodobností mužské sperma, které se po stejně dlouhou dobu udrží v ženském reprodukčním orgánu. Průzkum navíc zjistil, že síla sexuálního uspokojení jde ruku v ruce se spokojeností v partnerském vztahu. Lidé, kteří prožívají silnější pocit uspokojení po sexu, údajně vykazují také vyšší úroveň partnerské radosti a celkově se cítí ve vztahu šťastní. Odborníci rovněž předpokládají, že starší páry mají déle trvající sexuální uspokojení, což podporuje jejich dlouholetá manželství. Vědci navíc spekulují, zda existuje pouto mezi sílou uspokojení a věrností partnerů. Předpokládají, že kratší satisfakce může signalizovat slabší partnerský vztah. Dozvuk sexu by tak mohl být evolučním řešením, jak udržet partnery spolu. Zajímavá zpráva na závěr, není-liž pravda…?

Marcela Špičková

ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here