Skvělá Slavia zdemolovala Servette Ženeva a vyhrála skupinu! Plzeň má rekord, Sparta postup

Červenobílá fantazie! To, co předvádí fotbalová Slavia v Evropské lize doma, to je pohádka, za kterou by se nemusela stydět ani Božena Němcová. Jenže zatímco její příběhy byly smýšlené a sesbírané z lidové slovesnosti, tohle je realita! Červenobílí dnes v závěrečném duelu ve skupině rozdrtili Servette Ženeva 4:0, když všechny branky dali ve vyprodaném Edenu hned v prvním poločase. Mají tím jasné skupinové první místo.

Ale pozor – ať to nezní tak jednoduše! Slavia nechala za sebou slavný AS Řím trenéra Josého Mourinha. Tím má jistotu osmifinále, aniž by v únoru musela absolvovat svojzápas s vyřazeným celkem z Ligy mistrů. A ještě jednou pozor! Ty výsledky z Edenu jsou úchvatné a vypadají, jako by slávisté hráli proti divizním týmům z Česka. Římany porazili 2:0, Servette dnes 4:0 a aby to bylo zase o dva góly navrch, tak Sheriff Tiraspol dokonce 6:0. Kdo se tím může pochlubit?

»Sešívaní« dnes dali všechny góly už v úvodní pětačtyřicetiminutovce a vyrovnali svůj nejlepší první poločas na evropském kolbišti. Dvakrát se trefil Mojmír Chytil, před ním rozvlnili síť David Douděra a Ivan Schranz.

»Je to neuvěřitelný pocit. Chtěli jsme postoupit ze skupiny, to se nám povedlo v nejlepším možném scénáři. Z prvního místa jsme nadšení, zvláště, když naším soupeřem bylo AS Řím. Po prvním zápase v Římě jsme skoro ani nedoufali, ale po domácím duelu to začalo dostávat reálné obrysy. Zvládli jsme další dvě utkání a teď v nás není nic jiného než nadšení,« řekl na klubovém webu Chytil. »Chceme vyhrávat každý zápas, postoupit z každého dvojzápasu. Čekají nás krásné duely, doufám, že nám los přidělí slavné soupeře. I tak chceme postoupit. Postup je pro nás to nejdůležitější, ať už se máme utkat s kýmkoliv,« dodal exolomoucký útočník.

Sparta dala tři góly na Kypru

České týmy dnes byly stoprocentní a jejich bilance v pořadí podle koeficientů bude zítra ještě pohlednější, než když se dětské oko o Štědrém dnu zadívá pod vánoční stromeček. Postup v Evropské lize slaví i Sparta, která je ve skupině C po šesti kolech druhá. Dnes to sice chvíli vypadalo i na vítězství, ale nakonec může být spokojená, protože si postup zajistila po výhře 3:1 na půdě Arisu Limassol. Dvěma góly již za poločas o tom rozhodl Veljko Birmančevič, vůbec první branku utkání vstřelil po dokonalé přihrávce Haraslína Jan Kuchta. Ten mohl ještě do poločasu dát další dvě branky, nicméně ani jednou tváří v tvář domácímu gólmanovi neuspěl. I tak však mohl slavit s celým týmem navzdory inkasovanému gólu po lobu Bengtssona po změně stran. »Byla to těžká skupina, jsme nadmíru spokojeni, že jdeme do vyřazovací fáze Evropské ligy, a ne té Konferenční,« uvedl Kuchta po utkání. Klíčové podle něj bylo to, jak se mužstvo semknulo po porážce 1:2 na Ibrox Parku se Rangers. »Trenér něco řekl v kabině, my jsme se chytli za pusu a šlapalo to. Jsme moc rádi,« dodal Kuchta, který se dnes trefil po delším střeleckém půstu ve druhém zápase po sobě.

»Super první poločas. V tom druhém už jsme nebyli lepším týmem, ale musíme brát, že hrajeme ve velké intenzitě několikátý zápas. Škoda inkasovaného gólu, díky kterému víme, že se máme kde zlepšovat, ale jinak jsme moc spokojeni,« připojil kapitán Ladislav Krejčí.

Po půli to dokonce vypadalo, že Sparta vyhraje skupinu a ušetří jeden dvojzápas, ovšem to zhatil nejen vyrovnávací gól, nýbrž především fakt, že v souběžně hraném duelu mezi Betisem Sevilla a Glasgow Rangers nedošlo ke kýžené remíze, ale skotský tým nakonec v závěru slavil výhru 3:2 a tím i posun do čela skupiny C.

Šest zápasů = šest výher

Aby byla česká fotbalová radost úplná, sluší se dodat, že plzeňští fotbalisté v závěrečném šestém kole skupiny Evropské konferenční ligy doma porazili Astanu 3:0 a vyhráli i šesté utkání. Při premiéře v hlavní fázi třetí nejvyšší evropské soutěže tak s 18 body vyrovnali rekord londýnského West Hamu z minulé sezony. Dvě branky vstřelil střídající Jhon Mosquera.

Všechny góly padly ve druhém poločase. V 58. minutě otevřel skóre Adam Vlkanova, poté se Mosquera trefil v 68. a 82. minutě. Západočeši, kteří už měli v »céčku« jistý postup do osmifinále z prvního místa, stanovili české pohárové maximum v počtu bodů ve skupinové fázi některého z evropských pohárů.

Viktoria v tomto ročníku Konferenční ligy včetně kvalifikace neprohrála a zvítězila v jedenáctém z dvanácti zápasů. Plzeňský klub od UEFA dostane celkový finanční bonus přesahující 200 milionů korun. Západočeši v sezoně EKL doma i pošesté udrželi čisté konto, s jedním inkasovaným gólem potvrdili pozici týmu s nejlepší obranou skupinové části. »Jsme rádi, šest výher bylo velké lákadlo,« radoval se Miroslav Koubek, trenér Plzně.

* * *

Evropská liga

Skupina C:

Aris Limassol – Sparta Praha 1:3 (0:3)

Branky: 84. Bengtsson – 11. a 45.+1 Birmančevič, 4. Kuchta. Rozhodčí: Osmers – Beitinger, Schaal – Brand (video, všichni Něm.). ŽK: Cajú, Brown – Krejčí, Kairinen.

Aris: Vaná – Yago, Moucketou-Moussounda (46. Brorsson), Uroševič, Cajú – Mayambela (76. Spoljaric), Struski, Szöke (65. Brown) – Bengtsson, Gomis (65. Montnor) – Kokorin (84. Stepiňski). Trenér: Špilevskij.

Sparta: Vindahl – Vitík, Sörensen (66. Vydra), Krejčí – Preciado (36. Wiesner), Kairinen, Laci, Zelený – Birmančevič (78. Pešek), Haraslín (66. Karabec) – Kuchta (78. Olatunji). Trenér: Priske.

Betis Sevilla – Glasgow Rangers 2:3 (2:2)

Branky: 14. Miranda, 37. Pérez – 10. Sima, 20. Dessers, 78. Roofe.

1.Glasgow Rangers63218:611
2.Sparta Praha63129:710
3.Betis Sevilla63039:79
4.Aris Limassol61147:134

Skupina G:

Slavia Praha – Servette Ženeva 4:0 (4:0)

Branky: 30. a 45.+1 Chytil, 15. Douděra, 25. Schranz. Rozhodčí: Walsh – Stewart, Spence (všichni Skot.) – Kavanagh (video, Angl.). ŽK: Diba, Stevanovič (oba Servette). Diváci: 18 380.

Slavia: Mandous – Vlček, Ogbu, Holeš – Douděra (82. Pikolon), Oscar (35. Hromada), Zafeiris, Wallem (60. Dumitrescu) – Schranz, Jurečka (60. Tomič) – Chytil (60. Tijani). Trenér: Trpišovský.

Servette: Frick – Magnin, Vouilloz, Severin, Mazikou – Diba (62. Baron), Ondoua – Stevanovič (62. Cunemoto), Antunes (62. Cognat), Bolla (79. Touati) – Bedia (62. Kutesa). Trenér: Weiler.

AS Řím – Šeriff Tiraspol 3:0 (2:0)

Branky: 11. Lukaku, 32. Belotti, 90.+3 Pisilli.

Viktoria Plzeň – Astana 3:0 (0:0)

Branky: 68. a 82. Mosquera, 58. Vlkanova. Rozhodčí: Delajod – Finjean, Jeanne – Wattellier (video, všichni Fr.). ŽK: Šulc, Koubek (trenér) – Tomaševič, Bejsebekov. Diváci: 8135.

Plzeň: Baier – Dweh (85. Řezník), Hranáč, Paluska – Holík, Bucha, Kalvach (46. Traoré), Sýkora – Šulc (46. Mosquera), Vlkanova (85. Hašek) – Vydra (65. Kliment). Trenér: Koubek.

Astana: Čondrič – Maročkin, Tomaševič, Amanovič – Hovhanisjan, Bejsebekov, Kuat (85. Basmanov), Vorogovskij – Tomasov (86. Ajmbetov), Astanov (60. Dosmagambetov) – Darboe (90.+2 Žaksylyk). Trenér: Babajan.

Dinamo Záhřeb – Ballkani 3:0 (0:0)

Branky: 72. a 77. z pen. Petkovič, 69. Perič.