TEPCO zahájilo přípravy na vypouštění vody z jaderné elektrárny Fukušima-1

Japonská energetická společnost Tokyo Electric Power (TEPCO), která je provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima-1, uvedla, že zahájila přípravy na vypouštění vody očištěné od radioaktivních částic z elektrárny.

Ve zveřejněném prohlášení se zdůrazňuje, že »specialisté elektrárny zahájili přepravu« první dávky vody, skladované ve speciálních nádržích na území elektrárny, do systému, kterým bude vypouštění prováděno. Očekává se, že bude zahájeno již 24. srpna, jak již dříve oznámil japonský premiér Fumio Kišida.

Zpráva MAAE

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala 4. července zprávu, v níž uznala, že japonské plány na vypouštění vody splňují mezinárodní normy. Šéf organizace Rafael Grossi během své cesty do Japonska potvrdil, že agentura považuje dopad vypouštění vody na obyvatele a ekosystém regionu za velmi malý. V pracovní skupině pověřené přezkoumáním plánu vypouštění byli odborníci z Argentiny, Austrálie, Kanady, Číny, Francie, Korejské republiky, republiky Marshallovy ostrovy, Ruska, Spojeného království, Spojených států a Vietnamu. Úprava vody v elektrárně probíhá pomocí vícestupňového systému ALPS.

Situace v jaderné elektrárně

V nádržích jaderné elektrárny Fukušima-1 se nahromadilo více než 1,25 milionu tun vody, která byla použita k chlazení reaktorů poškozených vlnou tsunami v březnu 2011. Japonská vláda tvrdí, že voda je obecně bez radioaktivních látek a obsahuje pouze izotop vodíku (tritium). V dubnu 2021 se Tokio rozhodlo značnou část této vody vypustit do oceánu. Obsah tritia v ní má být před vypuštěním snížen smícháním s čistou mořskou vodou na jednu čtyřicetinu bezpečnostní normy stanovené Mezinárodní komisí pro radiologickou ochranu a japonskou vládou a na jednu sedminu normy stanovené pro pitnou vodu Světové zdravotnické organizace. Vypouštění se navrhuje provádět speciálně vybudovaným tunelem po dobu 30 let pod dohledem MAAE.

K havárii elektrárny Fukušima došlo v roce 2011 poté, co mohutná vlna tsunami vyřadila z provozu její energetické a chladicí systémy. V důsledku toho se roztavilo jaderné palivo v reaktorech tří energetických bloků a prohořelo přes ochranné pláště. To bylo doprovázeno výbuchy vodíku, které poškodily čtvrtý blok. Současně došlo k úniku velkého množství radioaktivních látek, což vedlo ke kontaminaci oblastí přilehlých k elektrárně. Demontáž jaderné elektrárny má být dokončena do roku 2050.

Japonci se obávají ekonomických škod

Nejméně 88,1 % obyvatel Japonska se obává, že vypouštění radiací vyčištěné vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu povede k negativnímu dopadu na ekonomiku kvůli reputačním a dalším rizikům. Dokládají to údaje z průzkumu agentury Kjódó.

Míra souhlasu s vládou v čele s premiérem Fumiem Kišidou podle průzkumu za měsíc klesla o 0,7 procentního bodu na 33,6 %, zatímco míra nesouhlasu naopak vzrostla o 1,4 p.b. na 50 %, což je rekordní hodnota od prosince 2022. Celostátní telefonický průzkum se uskutečnil ve dnech 19.-20. srpna a počet účastníků nebyl upřesněn.

Postoj ostatních zemí

Již dříve čínské ministerstvo zahraničních věcí informovalo, že Čína a Rusko zaslaly Japonsku seznam technických připomínek k plánům Tokia vypouštět radioaktivní vodu do oceánu s tím, že Japonsko musí být otevřenější při objasňování otázek souvisejících s plány na vypouštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima-1 do oceánu.

Mezitím jihokorejské úřady, které dlouhodobě ostře vystupovaly proti japonským plánům na vypuštění vody, změnily svůj postoj po zveřejnění zprávy MAAE. Soul připustil, že pokud bude vypouštění vody probíhat striktně podle plánu, bude normy dodržovat, a zároveň slíbil, že bude situaci pečlivě monitorovat.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy