Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Sport a politika. A politika a sport…

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Sport a politika. A politika a sport…

Někdy je zvláštní, když jste papežštější než papež. V politice je to v souvislosti s naší zemí docela pravidlo. Ve sportu však nyní nikoli, což mě docela mile překvapilo.

Agentura ČTK včera vyslala do světa tuto zprávu: »Spojené státy podporují plán Mezinárodního olympijského výboru na návrat ruských a běloruských sportovců na světovou scénu. Podle Bílého domu by měli mít reprezentanti obou zemí právo zúčastnit se olympijských her v Paříži jako neutrální sportovci. Uvedla to tisková mluvčí Karine Jeanová-Pierreová.«

A agentura TASS dodala: »Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach neplánuje navštívit Ukrajinu, a to i přes pozvání ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského… Zelenskyj předtím řekl, že je zklamán postojem MOV ohledně přijímání ruských a běloruských sportovců na mezinárodní soutěže.«

No a zároveň jsme se z tiskové zprávy dozvěděli, že Český olympijský výbor (navzdory kritice ministerstva zahraničí pod vedením komické osůbky v podobě Jana Lipavského) neuvažuje o bojkotu olympiády, pokud by se Rusko a Bělorusko objevily pod pěti kruhy. Docela mě to (mile) překvapuje, protože tu papežštější nálepku jako země máme, kam se podíváme, zvláště po nástupu zvoleného prezidenta Petra Pavla, který se cítí být hlavou státu, ačkoli si na svou korunovaci (pardon, slib) musí ještě přes měsíc počkat.

Nechci být ale ani já papežštější než papež. Omlouvám se za tahání politiky do sportu, proti kterému se právě Český olympijský výbor ve své tiskové zprávě vymezil. Nehodlá prý opakovat »frustrující« záležitost pro sportovce z roku 1984 – ano, vracíme se k nešťastnému Los Angeles (které navíc bylo jen reakcí na čtyři roky starou Moskvu). Beru to nicméně jako historii a tleskám ČOV, že nechce jít ve stopách bojkotu, jaký ohlásila například Ukrajina nebo Lotyšsko.

Vím, že třeba pan Dominik Hašek bude říčný a prchlivost začne cloumat jeho majestátem, jak se to praví v komediích o Císařovu pekaři a Pekařovu císaři. Možná že »Dominátorovi« na pomoc přijde pan prezident Pavel, který generálsky zavelí – a »staň se!«. ČOV se stane menším, a ještě menším, až bude nejmenším na celém světě. A přiřadí se po bok Ukrajiny s Lotyšskem. Ale pro teď si mohu dovolit skromný potlesk.

Češi jsou totiž sportovní národ a vzít jim jejich »chléb a hry«, to už by bylo moc snad i pro bezmezné obdivovatele generála, který údajně za třicet let odčinil své komunistické hříchy.

A tím opravdu s »politikou« končím a jdu na sport jako takový (abych nebyl papežštější než papež, nebo chcete-li více antipapežský než antipapež). To, že jsme sportovní národ, bylo jasně vidět třeba na skvělém včerejším atletickém mítinku Czech Indoor Gala v Ostravě ozdobeném sedmi rekordy. Nebo na tom, kolik lidí chodí na zápasy hokejové extraligy, byť jde o všední den a »pouhé« dohrávky či předehrávky. »Fanoušci jsou pokaždé skvělí,« pochvaloval si například kapitán hokejistů Sparty Michal Řepík poté, co v úterý před téměř 11 tisíci diváky Sparta zdolala Karlovy Vary 6:3. Diváci ji doslova a do písmene dotlačili k obratu z 1:3 na onen šestigólový konečný výsledek.

Tohle domácí prostředí bude hrát při vrcholu domácí hokejové sezony klíčovou roli pro každý klub. A člověk si musí lebedit, když si vzpomene na dva roky staré pohledy na prázdné tribuny z důvodů koronavirových opatření. Já vím, jsou zazlívány Andreji Babišovi a jeho vládě. Jenže když se dívám na »operativnost« té Fialovy, asi by sice v té kritické době byly plné stadiony, ale na nutná hygienická opatření by došlo možná až o půl roku později než ve všech jiných zemích. Analogicky k opožděnému zastropování z minulého roku.

A už jsem zase u té politiky, já vím. Tentokrát cíleně, přiznávám…

Takže sportu (a nikoli politice) zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

3 KOMENTÁŘE

  1. Proruské rohožky se radují z účasti ruských sportovců na OH v Paříži. Ukrajinský desetibojař Volodymyr Androščuk už ale reprezentovat svou zemi na olympijských hrách zcela určitě nebude, protože ho zabily ruské ozbrojené síly. Doufejme, že si účast sportovců východního agresora MOV ještě rozmyslí. Jinak by se mohlo stát, že v Paříži budou Rusáci závodit sami.

Comments are closed.