Teplický »Jánošík« si vyšlápl i na Slavii. Sparťané vedou o dva body

Fotbalisté Teplic v dnešním šlágru desátého ligového kola FORTUNA:LIGY remizovali na Stínadlech s favorizovanou Slavií 0:0. Ta po dnešní překvapivé ztrátě zaostává na druhé příčce tabulky za vedoucí Spartou o dva body. Obhájce titulu včera zvítězil v utkání těžkých vah nad Plzní 2:1.

»Měli jsme hrát lépe. Chyběl mi tam kvalitní servis ze středu pole směrem do útoku. Bohužel tam byly hluché pasáže,« zlobil se po dnešním utkání trenér Slavie Jindřich Trpišovský.

Teplice by mohly vyučovat Jánošíkovskou filozofii. Chudým dávat a bohatým brát. Ve středu byly na kolenou, když je v domácím poháru nečekaně vyřadil druholigový Vyškov. Dnes před 15 tisíci diváky na Stínadlech obraly v lize dalšího adepta na titul.

Jen pro zajímavost – »Skláři« v minulé sezoně doma remizovali se Spartou, Slavií i Plzní. A v tomhle ročníku všechny tři nejsilnější české týmy potkali doma již v průběhu úvodních deseti kol. Výsledek? Znovu bez porážky! Ani jeden z tuzemských velikánů si na ně nepřišel. Nejprve Teplice v prvním kole zdolaly Plzeň 1:0, pak v pátém remizovaly se Spartou 1:1 a dnes tedy mají další »plichtu« s jiným pražským »S«.

A mohlo být ještě lépe. Hosté sice vyhráli na držení míče 81:19, ovšem k velkým šancím se jen těžko propracovávali. A tak mohli být rádi, že v nastaveném čase první půle devatenáctiletý Tadeáš Vachoušek nezvládl křest ohněm a neproměnil penaltu za faul slávisty Masopusta na pronikajícího Jásira. Hrdinou okamžiku se stal gólman červenobílých Aleš Mandous. »Na penalty se mi dost daří, ale tentokrát to bylo štěstí. Na mladého Vachouška jsem se nepřipravoval. Riskl jsem stranu a ono to vyšlo,« řekl Mandous. »V béčku se mi to dařilo proměňovat, teď to nevyšlo, ale jsem rád, že nás to nestálo body,« dodal slávistický gólman. »Penaltu nedali jiní velcí hráči. Tadis byl pak ve druhé půli výborný, bylo znát, jak chce svůj nezdar napravit. Klobouk dolů před ním. Už se nedozvíme, jak by se utkání vyvíjelo, kdyby proměnil,« dodal Zdenko Frťala, domácí lodivod.

Ani promíchání sestavou nepomohlo Slavii více přelstít defenzivní šiky Severočechů, přesto v 73. minutě jásala. To si Jurečka po levé straně naběhl do vápna, Jurásek sice jeho pobídku zpracoval mizerně, ovšem Chytil dotlačil »kulatý nesmysl« se štěstím za čáru. Paní Štěstěna se však na hosty smála jen krátce, jelikož videorozhodčí Adámková po dlouhém přezkoumávání odhalila, že se míč po Chytilově střele odrazil od paty Juráska, stojícího za domácím gólmanem Grigarem v ofsajdu. Je paradox, že Chytilovi takto byl odvolán gól již před týdnem v derby…

I díky dlouhému zkoumání u videa se nastavovalo devět minut a vítězné brance byli nečekaně blíže domácí, jenže Knapík v tutové šanci po rohovém kopu těsně přestřelil. Červenobílí tak poprvé v sezoně na Spartu bodově ztrácejí a reparát musejí sjednat v příštím kole, kdy zajíždějí do nedalekého Liberce. Spartu čeká, rovněž venku, Hradec Králové.

Právě ten se dnes večer ve východočeském derby představil v Pardubicích, kde i v druhém zápase pod novým koučem Václavem Kotalem bodoval, tentokrát za remízu 1:1. Skóre dnes v třaskavém duelu otevřel v 44. minutě z penalty pardubický kapitán Pavel Černý, v 61. minutě srovnal Štěpán Harazim. »Remíza se počítá, výsledek je spravedlivý. Ale hráli jsme doma, a tak to teď musíme nahnat venku,« řekl domácí lodivod Radoslav Kováč. »Bod z venku bereme a hlavně děkujeme našim příznivcům za fantastickou atmosféru,« připojil Kováčův protějšek Kotal.

Pardubice doma bodovaly po dvou porážkách, v ročníku nejvyšší soutěže tam však nevyhrály páté z dosavadních šesti utkání. Hradec nezvítězil v ligovém derby počtvrté v řadě, po dvou prohrách v něm alespoň bodoval. Na venkovní ligové vítězství čeká šest utkání.

Ve zbývajícím dnešním duelu porazila Mladá Boleslav pražské Bohemians 2:1, když o výhře rozhodla až »za pět minut dvanáct«. V 83. minutě se za nerozhodného stavu trefil střídající Matěj Pulkrab. Trenér Marek Kulič tak měl šťastnou ruku a i díky tomu se Středočeši pŕopracovali již na šestou příčku tabulky a je třeba vzít potaz, že mají navíc k dobru odložené utkání s Plzní. »Chtěl bych dneska pochválit zejména střídající hráče. Díky nim jsme do soupeře bušili a vyhráli,« radoval se Kulič.

* * *

FK Teplice – Slavia Praha 0:0

Rozhodčí: Černý – Nádvorník, Caletka – Adámková (video). ŽK: Beránek, Hora, Dramé – Holeš, Oscar, Mandous, Köstl (asistent trenéra). ČK: Dramé. Diváci: 15 193.

Teplice: Grigar – Mareček, Chaloupek, Mičevič (59. Trubač) – Radosta, Knapík, Jukl, Havelka, Beránek – Jásir (90.+2 Dramé), Vachoušek (85. Hora). Trenér: Frťala.

Slavia: Mandous – Masopust, Ogbu, Holeš – Douděra (46. Schranz), Zafeiris, Oscar, Provod (86. Van Buren) – Jurečka (90.+3 Tomič), Wallem (58. Jurásek) – Tijani (58. Chytil). Trenér: Trpišovský.

FK Mladá Boleslav – Bohemians Praha 1905 2:1 (1:0)

Branky: 29. Hilál, 84. Pulkrab – 60. Matoušek. Rozhodčí: Hocek – Machač, Hádek – Zelinka (video). ŽK: Mužík (Bohemians). Diváci: 3331.

M. Boleslav: Trmal – Kostka, Suchý, Karafiát, Fulnek – Kubista (65. Poulolo), Matějovský (90.+1 Šimek) – Kušej, Mareček (65. Ladra), Solomon (65. Jawo) – Hilál (34. Pulkrab). Trenér: Kulič.

Bohemians: Jedlička – Hůlka, Křapka, Hybš – Dostál (59. Mužík), Jánoš (59. Puškáč), Hrubý (87. Necid), Kovařík – Smrž – Prekop (72. Kozák), Matoušek (72. Vondra). Trenér: Veselý.

FK Pardubice – FC Hradec Králové 1:1 (1:0)

Branky: 44. Černý z pen. – 61. Harazim. Rozhodčí: Berka – Vlček, Vyhnanovský – Petřík (video). ŽK: Icha – Ševčík, Kodeš. Diváci: 4530.

Pardubice: Budinský – Icha, Halinský, Kukučka, Surzyn – Darmovzal – Matoušek (63. Pikul), Hlavatý, Daněk, Sychra (80. Míšek) – Černý (70. Krobot). Trenér: Kováč.

Hradec: Bajza – Klíma, Ševčík, Čihák, Horák – Kodeš, Dancák – Harazim, Krejčí (90. Kučera), Pilař (86. Juliš) – Vašulín (84. Hais). Trenér: Kotal.