Učitelé budou příští rok brát v průměru 52 400 Kč hrubého

Učitelé si jako jediná profesní skupina placená státem příští rok finančně polepší. Novinářům to dnes řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Objem peněz na platy učitelů bude podle něj odpovídat zákonnému závazku navýšení na 130 procent průměrné mzdy v zemi. Navýšení se ale bude počítat ze skutečnosti roku 2022. To podle dřívějších odhadů může odpovídat zhruba 113 procentům.

Návrh rozpočtu na příští rok, který schválila vláda, počítá se zvýšením výdajů školství o čtyři miliardy korun ve srovnání s letošním rokem. Další čtyři miliardy by mělo podle Beka školství podle dohody vlády dostat v roce 2024. »Vyjednávání o státním rozpočtu se tentokrát odehrává v poměrně nepříznivém ekonomickém klimatu, je zřejmé, že rozpočet je připravovaný v době recese, a to se v něm samozřejmě projevuje,« uvedl Bek s tím, že i tak považuje dosažený výsledek za pozitivní.

»Ve srovnání s letošním rokem dostanou v roce 2024 učitelé přidáno v průměru 2500 korun, to jest 52 400 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat učitelů v regionálním školství v roce 2022 byl asi 48 000 korun,« řekl Bek.

Pro zvýšení platů učitelů je určeno 8,5 miliardy korun, informovalo nedávno ministerstvo financí. Na platy ve školství je podle návrhu rozpočtu vyčleněno asi 137,77 miliardy korun, o 1,79 miliardy více než v aktuálním roce.

Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství. Františka Dobšíka je navýšení nedostatečné. »Chceme, aby byly plněny sliby, které jsou plněny napůl,« uvedl v České televizi. Odborům, které jsou stále ve stávkové pohotovosti, se nelíbí, že jako srovnávací základna je brán rok 2022. Podle zákona by sice měly platy učitelů v průměru činit 130 procent průměrné mzdy v zemi, avšak tím, že se budou vypočítávat podle průměrné mzdy z loňského roku, by podle dřívějších odhadů navýšení mohlo odpovídat asi 113 procentům. »Škoda, že ministerstvo financí nezvolilo tím rokem letošní rok, což by bylo úplně ideální,« posteskl si Dobšík.

Odbory také požadují, aby nerostly platy jenom učitelům, ale i nepedagogickým pracovníkům. S tím ale návrh nepočítá. Dobšík předpokládá, že k určitým změnám rozpočtu může dojít ještě při jeho projednávání ve Sněmovně. »Hromadné odchody zatím nehrozí, ale budeme chtít jednat o změnách rozpočtu ve Sněmovně, aby nedošlo k odchodům zaměstnanců, kteří jsou ve školách potřeba,« dodal šéf školských odborů.

Nezvyšovat počet učitelů

Školství podle ministra stojí na »určité křižovatce«. Bek zdůraznil, že v posledních pěti letech rozpočet školství výrazně rostl, což bylo dáno zvyšováním platů učitelů, ale také tím, že rychle rostl počet úvazků. Každý rok vzniklo zhruba sedm tisíc nových úvazků. »Musíme se rozhodnout, zda budeme pokračovat v té personální expanzi, anebo dáme přednost zvyšování platů,« uvedl Bek.

Dosavadní systém financování regionálního školství podle ministra vedl na některých školách k častému dělení tříd na menší skupiny. »To sice znamenalo vyšší komfort pro učitele i žáky, avšak pro udržení tempa růstu platů je za současné ekonomické situace potřeba další navyšování personálních kapacit ve školství omezit,« uvedl Bek.

S tím souhlasí také Dobšík. »Je tam nutné najít rovnováhu, my samozřejmě upřednostňujeme platy, ale jsme si vědomi, že ty počty, které narostly, se už nebudou zvyšovat,« uvedl Dobšík.

Podle ministra není cílem zvrátit současný stav počtu žáků na učitele, ale zastavit trend jeho poklesu na úrovni, která je udržitelná i v době stabilizace veřejných rozpočtů. Bek s odvoláním na data Education at a Glance 2023 řekl, že v českém vzdělávacím systému jsou v mezinárodním srovnání nižší počty žáků na učitele. Na středních školách je v Česku na jednoho učitele deset žáků, průměr zemí OECD je podle Beka 13 žáků.

Loni byly podle Českého statistického úřadu výdělky učitelů na úrovni 110 procent průměrné mzdy v Česku. Podle statistiků měli učitelé v mateřských, základních a středních školách po započtení všech příplatků a odměn loni průměrnou hrubou měsíční výplatu asi 48 000 Kč. Podle dat ministerstva školství pracovalo loni v mateřských, základních a středních školách 154 000 pedagogů a 6000 učitelů odborného výcviku.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy