Urychlení plateb do zahraničí i nástroj pro předávání dat do USA. Co je vlastně SWIFT?

Již šestý sankční balík Evropské unie odpojil významnou ruskou banku Sberbank od systému SWIFT, který využívá přes 200 zemí světa. Co je to ale vlastně SWIFT? Přinášíme vybrané údaje o tomto mezinárodním platebním systému, aby si každý udělal obrázek sám:

  • SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, která provozuje vlastní platební systém. Platba SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě. V rámci platebního systému SWIFT má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód. Systém využívá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích světa.
  • SWIFT je nezávislou společností, která podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii. V roce 1973 ji založily velké evropské a severoamerické banky za účelem vývoje a provozování velké mezinárodní telekomunikační sítě především pro potřeby bank a finančních institucí. V roce 2021 bylo zaznamenáno v průměru 42 milionů swiftových zpráv denně, což je meziročně asi o 11 procent více. Síť SWIFT provozují datová centra ve Spojených státech, Švýcarsku a Nizozemsku a k přenosu dat využívá podmořské komunikační kabely.
  • Pro banky má SWIFT oproti dříve používanému dálnopisu řadu výhod. Umožňuje například rychlou komunikaci s ostatními bankami a finančními institucemi po celém světě, zvyšuje produktivitu zpracování informací a snižuje náklady na jejich přenos, vyšší je i bezpečnost přenosu informací.
  • Využívání informací z databáze SWIFT bylo už delší dobu v Evropě citlivou otázkou. Američané je začali využívat po útocích z 11. září 2001. Díky tomu byli podle médií schopni rozbít několik teroristických sítí. Že tyto informace Spojené státy používají, vyšlo najevo až v roce 2006, což vyvolalo skandál. V roce 2010 EU a USA uzavřely dohodu o předávání evropských bankovních dat Američanům v rámci »boje proti terorismu«.
  • První zemí světa vyloučenou ze systému SWIFT se stal v březnu 2012 Írán. Íránské banky byly tehdy odpojeny v rámci zpřísnění mezinárodních sankcí vůči Teheránu za jeho sporný jaderný program. Země kvůli tomu ztratila polovinu příjmů z vývozu ropy a zhruba 30 procent zahraničního obchodu. Íránské banky byly znovu připojeny na globální transakční síť v únoru 2016.
  • V roce 2014 SWIFT odmítl požadavky palestinských představitelů, aby odebral izraelským bankám přístup do své sítě. Ve stejném roce Británie neúspěšně navrhovala vyloučení Ruska ze systému v souvislosti se sankcemi, které byly na Moskvu uvaleny kvůli situaci na Krymu. O odpojení Ruska od systému SWIFT se spekulovalo i při zavádění sankcí, které vyvolala údajná otrava bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii v roce 2018.
  • O odpojení Ruska od systému SWIFT se znovu začalo hovořit po letošním 24. únoru, kvůli Ukrajině. Prvních sedm ruských bank bylo ze systému odpojeno v rámci třetího unijního souboru protiruských sankcí, který začal platit 2. března. Nyní byly v rámci šestého sankčního souboru podle agentury AFP odpojeny od systému další tři ruské banky, včetně Sberbank. Společnost Gazprombank, což je finanční odnož ruského plynárenského koncernu Gazprom a přes kterou prochází většina plateb za dodávky ruského plynu a ropy do EU, v systému zůstává.
  • Přerušení přístupu banky do sítě znamená zákaz přijímat nebo vydávat platby prostřednictvím tohoto kanálu. Rozšířeně také zakazuje zahraničním institucím obchodovat s touto bankou. To komplikuje ekonomickou výměnu mezi zeměmi, které SWIFT využívají, a Ruskem, zejména pro nákup plynu, jehož je Moskva významným dodavatelem.
  • Sberbank uvádí, že nové unijní sankce její aktivity nezasáhnou. »Odstřižení od systému SWIFT nemění současnou situaci v oblasti mezinárodního vypořádávání plateb. Ruské operace nejsou na systému SWIFT závislé a banka je bude provádět ve standardním režimu,« sdělila banka.
  • Podle webu národního sdružení Rosswift bylo Rusko po Spojených státech druhou zemí v počtu uživatelů zhruba s 300 ruskými bankami a institucemi, které byly členy systému. Podle stejného zdroje je v systému SWIFT zastoupena více než polovina ruských úvěrových organizací.
  • Rusko a Čína pracují na tom, jak obejít globální platební systém SWIFT a propojit své vlastní systémy finančních zpráv. Systém zasílání zpráv s názvem Systém pro převod finančních zpráv (SPFS), který vyvinula ruská centrální banka, by měl umožnit tok peněz v rámci domácího mezibankovního provozu. Má však omezení, pokud jde o načasování, velikost a složitost transakcí, které dokáže zpracovat. Jinou možností je připojení k čínské platební platformě CIPS. Tu však lze použít jen pro zúčtování plateb v čínských jüanech.
  • Ruské ministerstvo financí také uvedlo, že když byl Moskvě zablokován přístup k platbám v dolarech a eurech, začne používat čínský jüan ze svých zahraničních rezerv. Některé ruské banky mezitím vydávají platební karty pomocí čínského systému UnionPay či ruského systému Mir, vzhledem k tomu, že sankce zastavily fungování jejich karet vydávaných společnostmi Visa a Mastercard v zahraničí.

(cik, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy