Home Zahraničí Ústupky na srbské i kosovské straně zřejmě zmírní napětí

Ústupky na srbské i kosovské straně zřejmě zmírní napětí

Italští karabiniéři u mostu Ibra, který odděluje Albánce a Srby v Mitrovici. FOTO - ČTK/PA

Srbsko a Kosovo údajně urovnaly spor ohledně pohybu svých občanů přes společnou hranici. Informoval o tom dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Srbsko podle něj souhlasilo, že držitelé kosovských občanských průkazů již nebudou potřebovat speciální dokumenty pro vjezd do Srbska, a Kosovo se zavázalo, že vůči srbským občanům bude postupovat recipročně.

»Kosovští Srbové budou mít stejně jako všichni další občané možnost volně cestovat mezi Kosovem a Srbskem jenom s občanským průkazem,« sdělil Borrell. Diplomat doplnil, že ohledně této dohody dostal záruku od kosovského premiéra Albina Kurtiho.

Spor má kořeny v roce 2008, kdy Kosovo v zájmu kosovských Albánců jednostranně přes odpor místního početného etnika kosovských Srbů vyhlásilo nezávislost, kterou Srbsko neuznalo.

Napětí mezi oběma balkánskými zeměmi se vyostřilo, když na přelomu července a srpna Priština ohlásila záměr zavést nová pravidla pro registrační značky srbských automobilů i pro doklady totožnosti potřebné pro překročení hranic země. Pravidla chtěla uplatňovat od 1. září.

Dnešnímu oznámení o uzavření dohody předcházelo minulý týden neúspěšné kolo jednání v Bělehradě.

(ici, čtk)

Předchozí článekStřelci, kromě Škody, buď stávkují, nebo mají dovolenou, v pražském derby remíza
Další článekČesko a Polsko budou hlídat slovenské nebe