Vláda žene Česko do ekonomické katastrofy

Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) chce během příští topné sezony přispět domácnostem, které topí plynem nebo elektřinou. Takzvaný úsporný tarif na energie, který kabinet projedná zítra, spojuje okamžitou pomoc ve formě slevy na energie s motivací domácností k energetickým úsporám. Opozice předlohu kritizuje jako nedostatečnou, nelíbí se jí také, že tarif se nemá vztahovat na dodávky tepla z tepláren.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvádí, že návrh zákona byl zpracován v reakci na kritickou situaci na trhu s elektřinou a plynem. Novela zavádí nový právní institut, kterým je příspěvek na úsporný tarif. »Příspěvek na úsporný tarif je definován jako peněžní částka určená na úhradu části plateb zákazníka za elektřinu nebo plyn dodaný zákazníkovi obchodníkem s elektřinou nebo obchodníkem s plynem. Příspěvek je hrazen ze státního rozpočtu,« píše ministerstvo v předkládací zprávě.

Domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, by prostřednictví úsporného tarifu na energie mohly získat maximálně 9000 korun. »Mechanismus lze zjednodušeně popsat následovně – stát zašle operátorovi trhu (OTE) ze státního rozpočtu finanční prostředky na úhradu příspěvku na úsporný tarif, operátor trhu pošle příspěvek obchodníkům s elektřinou či plynem a obchodníci ho uplatní ve výši zálohy či ve faktuře ve prospěch zákazníka,« uvedlo MPO v předkládací zprávě.

Úsporný tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a promítne se i do záloh. »Kdo odebírá elektřinu a plyn, automaticky dostane slevu na obě komodity,« vysvětlil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Tarif by mohl lidem odlehčit od 15 až 20 procent nákladů za energie. Nebude se vztahovat na chaty a chalupy, dobíjení elektromobilů, vytápění z tepláren ani firem. Pro firmy vláda hledá jiné řešení, dodal Síkela.

Totální fiasko, zmatek

Opozice považuje normu za nedostatečnou. Nelíbí se jí především to, že tarif se nemá vztahovat na dodávky tepla z tepláren. Na soustavu zásobování teplem jsou přitom připojeny čtyři miliony lidí.

»Nebude to pro firmy. Nebude to pro domácnosti připojené na vytápění z tepláren, což jsou čtyři miliony obyvatel, například ti, co bydlí v panelácích. Totální fiasko, zmatek,« uvedl ve vyjádření zaslaném ČTK bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Podle něj by stačilo odpustit platby za obnovitelné zdroje energie.

Návrh nepovažuje za dostatečný ani odborný mluvčí KSČM pro resort průmyslu a dopravy Pavel Hojda. »Vzhledem k tomu, že úsporný tarif neplatí pro domácnosti připojené na centrální vytápění, je to i z hlediska životního prostředí úplně postavené na hlavu, protože právě centrální vytápění je vůči životnímu prostředí daleko příznivější než lokální topidla,« řekl pro iportaL24.cz Hojda.

Příspěvek podle něj necílí na nejvíce ohrožené nízkopříjmové skupiny. Ty, jak dodal Hojda, žijí většinou právě v panelácích, které jsou centrálně vytápěné. Reagovat na jejich situaci dalším příspěvkem na bydlení podle Hojdy nic neřeší. »Takový přístup je pochybný a vůči lidem necitlivý,« dodal Hojda. Navíc, jak připomněl, se do problémů dostává i střední vrstva, která na příspěvky, tak jak jsou stanoveny, nedosáhne.

Vláda podle Hojdy svou politikou vůči Rusku, kterou podporuje i v rámci Evropské unie, žene Česko do ekonomické katastrofy. »Není možné, abychom postupovali tak, že se budeme odstřihávat od energií, které jsou pro nás příznivější a daleko levnější, a soustředíme se na energie, které jsou nedostatečné, daleko dražší a daleko nepříznivější i z hlediska životního prostředí. Politika, kterou teď provádí EU a zejména ČR jako vazalství vůči Americe, je nepřijatelná a já doufám, že lidi brzo pochopí, že takhle se dál nedá postupovat,« dodal Hojda.

Diskriminace lidí připojených na teplárny

Návrh kritizovaly také teplárny. »Těžko si představit absurdnější diskriminaci lidí připojených na teplárny, než s jakou přišlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Majitel rodinného domu vytápěného plynem na příspěvek dosáhne, zatímco důchodce v paneláku vytápěném například z plynové teplárny nedostane nic,« uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Ze stejného důvodu návrh zkritizoval také Svaz měst a obcí ČR, jehož členem je 2776 obcí dohromady se zhruba 8,5 milionu obyvatel. »Řešení zdražování energií musí být komplexní tak, aby byla adekvátně adresována situace všech zákazníků, nikoli pouze některých vybraných skupin,« sdělil v tiskové zprávě místopředseda svazu a primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Ministerstvo průmyslu v reakci uvedlo, že pracuje na tom, aby stát zajistil nižší cenu také pro zákazníky, kteří jsou napojeni na centrální vytápění, nebo kteří využívají teplo z domovní plynové kotelny.

Návrh upravuje principy fungování příspěvku, detaily, jako kategorie zákazníků, výši příspěvku pro jednotlivé kategorie, rozhodný den pro uplatnění příspěvku a další však upraví až navazující nařízení vlády. Úsporný tarif by měl platit celou nadcházející topnou sezonu, případně déle. Náklady státního rozpočtu na tuto pomoc Síkela odhadl mezi 16 až 24 miliardami korun.

(jad)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy