Home Domácí Vládní změny v důchodech jsou chaotické, kritizuje Sociální demokracie

Vládní změny v důchodech jsou chaotické, kritizuje Sociální demokracie

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Důchodová reforma má být spravedlivá, srozumitelná a předvídatelná. Uvedla to v aktuální tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz Sociální demokracie. V podání současné vlády prý reforma nesplňuje ani jedno z těchto kritérií. Ministr Marian Jurečka chce předložit další část změn v penzích, ale jeden z pilířů, v podobě dřívějšího odchodu do důchodu u náročných profesí, bude opět chybět.

»To, co vláda předvádí, je salámová metoda. Rozhodně nejde o slibovanou důchodovou reformu, k jaké se vláda zavázala ve svém programovém prohlášení. V celé nahotě se odkrývá nekompetence vlády a její pohrdání lidmi,« komentuje místopředsedkyně Sociální demokracie Daniela Ostrá záměr vlády předložit další balíček změn v penzích v průběhu září. Podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky nemá být obsahem toho, co chce v září představit vláda, úprava odchodu do důchodu u náročných profesí. »Má být doplněna až průběžně, což znamená, že o ní bude Poslanecká sněmovna rozhodovat narychlo a bez potřebného projednání s odbornou veřejností. Seznam náročných profesí je přitom velmi odborná věc, u které je potřeba zohlednit například i pohled lékařů. Ministr práce ho slibuje už měsíce,« dodává Daniela Ostrá.

»Sociální demokracie lidi respektuje. Připravili jsme důchodovou reformu, která oceňuje práci i péči o druhé. Podíleli se na ní odborníci napříč politickým spektrem,« připomněl předseda SOCDEM Michal Šmarda, který dodal, že reforma z dílny sociálně demokratické ministryně obsahovala i část týkající se náročných profesí. »Prvními, na něž se díky sociálním demokratům odlišná pravidla již vztahují, jsou záchranáři a podnikoví hasiči,« konstatoval.

Lidé, kteří pracují v náročných profesích, by podle Sociální demokracie měli mít nárok jít do penze dříve než ostatní, aniž by se jim krátila výše důchodu. Výměnou za to by měli zaměstnavatelé za tyto pracovníky odvádět vyšší pojistné. Jde přitom o zásadní součást důchodové reformy, která by měla být jasně provázaná s ostatními změnami. »Vláda nemá odvahu přijmout ucelenou reformu, která musí být spojená se změnou v daních. Dlouhodobě říkáme, že je nutné důchodový systém z části financovat z vyšších daní, které by měli zaplatit ze svých zisků oligarchové, banky a velké nadnárodní firmy,« uzavřela Ostrá.

Sociální demokracie je od minulých voleb v roce 2021 mimo Poslaneckou sněmovnu, ovšem coby nejstarší politická strana v zemi plánuje návrat. Na posledním sjezdu v Plzni změnila název i zkratku z ČSSD na SOCDEM.

(pk)

FOTO – archiv SOCDEM

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here