Držím palce českým egyptologům

Má-li ve světě něco ČESKÉHO pořád ještě zvuk, je to náš egyptologický ústav (co by součást Filozofické fakulty UK). Od svého založení v roce 1958, tehdy pod názvem Československý egyptologický ústav, patří v oblasti archeologického výzkumu a vědecké a pedagogické činnosti k absolutní světové špičce.

Portál praha.eu to dokládá slovy: »Dnes je Český egyptologický ústav největší vědeckou expedicí České republiky, která soustavně pracuje v zahraničí. Výzkum českých egyptologů je světově proslulý, kromě odkrývání unikátních staveb spočívá také třeba v satelitním snímkování pyramidových polí, které prováděli jako první na světě, mezioborové teoretické výzkumy včetně seminářů pro americkou nebo českou armádu, i bádání týkající se dynamiky civilizací v závislosti na proměnách prostředí.«

Nad jeho další existenci však visí těžká mračna, nasáklá nenávistí současného establishmentu vůči všemu tradičnímu ČESKÉMU. Jak informuje Seznam Zprávy: »Českému egyptologickému ústavu hrozí, že bude muset ukončit činnost. Jak zjistily Seznam Zprávy, ze státního rozpočtu plánovaného na rok 2023 vypadla státní dotace ve výši 25 milionů korun, kterou ústav každoročně dostává.«

»Výpadek financování je pro českou egyptologii likvidační. Bez této podpory práce v Egyptě ani na pražském pracovišti nebude prakticky možná a může znamenat konec ústavu,« řekla pro Seznam Zprávy rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.

Že ústav obdržel zprávu o vyškrtnutí dotace, Seznam Zprávám potvrdil i přední český egyptolog Miroslav Bárta, který výzkum v Abúsíru vede. »Jsme vázaní mezinárodními smlouvami. Když v Egyptě nebudeme pracovat, hrozí nám odebrání koncese, což by byl konec,« popisuje Bárta.

»Požadavek bohužel nebyl při vyjednávání Ministerstvem financí akceptován, protože ho považuje za nesystémový. Finanční prostředky by podle MF měly jít z rozpočtu Univerzity Karlovy. Proto ve vládním návrhu rozpočtu na rok 2023 tyto prostředky nejsou,« uvedl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Ministerstvo financí říká, že další financování výzkumu má plně v rukou Balašův resort. »MF není odpovědné za rozhodování o financování jednotlivých aktivit či subjektů, které spadají do věcné působnosti konkrétních kapitol státního rozpočtu. Ústředním orgánem pro vysoké školy, vědní politiku, výzkum a vývoj včetně mezinárodní spolupráce je MŠMT, které je tak odpovědným úřadem za financování těchto oblastí a rozhodování, jak mezi jednotlivé oblasti rozdělit přidělené prostředky,« reagoval na otázky Seznam Zpráv mluvčí resortu Šimon Blecha.

Vím, mnozí z vás si teď klepete na čelo, co že tady v těchhle nuzných časech blbne s nějakým Egyptem. Peníze přece potřebujeme jinde a na důležitější věci. Toto je a není pravda. Navíc v tom nehledejme nedostatek peněz (právě zde nacházíme onoho pověstného zakopaného psa). Nedostatek peněz totiž není z podstaty o jejich vlastním nedostatku, ale o hospodaření s nimi. Jak kdyby otec tvrdil synovi, že nemá peníze na jeho školní kroužky, anžto večer co večer vysedává v putyce Na růžku, klopí do sebe pivo za pivem a s jednou krabičkou cigaret nevyjde. Naše peníze jdou dnes zejména na Ukrajinu a na povinné zbrojení.

Proto píšu o Egyptu, resp. o Českém egyptologickém ústavu, protože on je ČESKÝ, on je SVĚTOVĚ UZNÁVANÝ, on má TRADICI. Oproti ZBROJENÍ, které je AMERICKÉ a rovněž oproti UKRAJINĚ, která rovněž není ČESKÁ. Že někomu pomůžu, že mu v nouzi, obecně řečeno, poskytnu přístřeší, ještě neznamená, že se od něho nechám zruinovat. Což se stalo.

Proto držím českým egyptologům palce. Zahodit desítky let bádání jen z toho důvodu, aby nám v hangárech stály F-35 k ničemu, mi přijde doslova zločinné.

Jan Čech

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Soudruhu, zkuste také najít vlastní téma a nepřepisujte pouze to, co najdete v Seznam zprávách, které tu jinak označujete za provládní médium. Je nanejvýš pokrytecké přebírat od nich jenom to, co se vám hodí do krámu a to ostatní pomlouvat. Nehledě na fakt, že článek už je 5 dní starý.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy