Málokdy už mě, pokud jde o členy české vlády, něco překvapí. To, co jsem si přečetl v neděli na internetu, mě však doslova šokovalo a přesvědčilo mě, že naše země se dostala do rukou pistolníků z toho nejčernějšího amerického westernu. Paní ministryně obrany na internetové síti X napsala slova, která, kdybychom byli v jiné zemi, by měla znamenat, že ji musí premiér odvolat, zvláště když je členkou jeho strany. U nás je omlouvána a snad dokonce očekává pochvalu…

Cituji: »Jenom 14 zemí, včetně té naší, se proti bezprecedentnímu teroristickému útoku spáchanému teroristy z Hamásu jasně a srozumitelně postavilo. Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá Česko v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme.«

Je třeba zdůraznit, že v onom zmíněném hlasování nešlo o schválení hamásovského teroru, ale o přijetí výzvy, aby boje v Gaze byly na krátký čas přerušeny a do pásma se mohla dostat humanitární pomoc.

Především, neobhajuji akci Hamásu. Každý zločin zůstane vždycky zločinem, i když je spáchán s jakýmkoliv svatým zdůvodněním. Je tomu tak i v tomto případě, stejně jako tomu bylo při teroristických činech fémových komand nacistů či při vyšetřovacích metodách Doubka či Kohoutka anebo při akcích vraha Sixty, Tomka či bratří Mašínů. Vrahy z Hamásu je proto třeba potrestat. Nikoli podle hesla ‚krev za krev‘, při níž zahynou nevinní nebo dokonce tisíce nevinných. Neplatí slova, která pronesl Arnaldus Amalrich, opat z Citeaux, když se ho ptali, co mají dělat s lidmi z Béziers, když pacifikovali katary, kteří mezi ně nepatřili. Prý: »Zabte je všechny, Bůh pozná své věrné«.

Co dělá Izrael? Nepopírám jeho právo na patřičnou odpověď, ale popírám právo zabít kvůli tomu kohokoli, kdo se náhodou ocitne na cestě k odplatě a nemá s teroristickým činem nic společného. To v masovém měřítku může vyvolávat humanitární katastrofu a následně pak zvýší nebezpečí pokračování konfliktu a msty, která je k nezastavení.

Je třeba si při každém řešení klást otázku: Kde je počátek? Co je třeba, aby se odstranily důsledky někdejších neuvážených rozhodnutí? Proč Rada bezpečnosti nedokázala vyřešit palestinský problém, nebo spíše židovsko-arabský? Kde je nevůle?

Palestinci ztratili svou vlast. Kibucy se staví na jejich území a není odvolání. Golanské výšiny jsou připojeny k Izraeli a USA to dokonce podpořily, ač tyto výšiny mezinárodně patří k Sýrii. Neexistuje palestinský stát, ale to území, které spravují Palestinci, tedy nejen Ramalláh, ale i Gaza, je v postavení protektorátu. Nemělo by se při jakýchkoli činech, které budou následovat, s tím také počítat?

Hamás jistě musí být potrestán, ale proč i všichni ti, co žijí v Gaze? Proč je bráněno, aby lidé, kteří s ním nemají nic společného, nedosáhnou na vodu, léky, potraviny? I kdyby sdíleli protiizraelské názory a volili před tím namísto umírněného Fatahu Hamás, žijí tady, protože nemají kam jít, chodí do školy a na hřiště pro předškoláky, milují se a rodí, starají se o staré anebo třeba o kočky, má někdo právo je jen proto zabíjet anebo nechat umírat na neléčené nemoci či hladem? Tak zní otázka, paní Černochová.

Je tu druhá část vyhrazená mé reakci. Vystoupení z OSN. To opravdu mohl vymyslet jen chorý mozek nebo nenávistí zhroucené myšlení. Osobní nenávistí.

Států, které hlasovaly pro přerušení bojů z humanitárních důvodů, byla většina. Pokračování útoku na Gazu plné obyvatel, kteří nemají kam utéci, je také zločin. Vystoupit proto, že jsme proti rezoluci o nutnosti vyřešit humanitární otázky, protože jsme si vymysleli podmiňující důvod, který nebyl přijat, a neuspěli jsme, je hloupost. Co vlastně chce česká ministryně obrany? Abychom zůstali ve světě sami? A to proto, že státy OSN nebyly pro to, co já? Já, tedy Jana Černochová, mám pravdu? Kdo nemyslí stejně jako ona, není demokrat a podporuje terorismus? Opravdu?

Já, na rozdíl od paní Jany, terorismus nepodporuji. Žádný. Proto jsem a vždy jsem byl pro mír a žádné vraždění. Nehraji si na vojáčky, nemám byt plný vojenských artefaktů, ptám se vždy, kde je příčina toho, co se právě stalo. Když ta nebude odstraněna, pak totiž není naděje na úspěšná řešení.

Jen zabíjet a zabíjet, ničit a ničit, vyvolá nové mstitele. Nikdy tomu nebylo jinak. Také knížete Svatopluka, který vládl pár let počátkem 12. století, zavraždil zřejmě příslušník jím vyvražděného rodu Vršovců. U národů je to ještě horší. V tomto případě za jednoho bojovníka nastupuje jiný a ten často přichází z úplně jiné strany, než se čeká.

Naší tragédií je, že ministryní obrany je tak neuvážlivá dáma.

Jaroslav Kojzar

2 KOMENTÁŘE

  1. Brázda opět nevynechal příležitost otřít si svoji držku o pana Kojzara a pana Filipa. Obsah toho co oba říkají je Brázdovi lhostejný. Jak taky jinak u fanatika pro Fialu a Rychetského Pětikoalici a Pavla.

  2. A další zombie se bije za existenci OSN. Včera stbák Falmer, dnes bývalý nomenklaturní mluvčí bolševické partaje Kojzar. Paní Černochová, jak vidno Vaše slova se neminula účinkem. Každý jedinec s IQ větším než je jeho tělesná teplota totiž jistě pochopil, že Vaše výzva k vystoupení ČR z OSN byla myšlena pouze jako snaha alespoň zahájit diskuzi o (ne)schopnosti OSN aktivně ovlivňovat dění ve světě.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here