Kácet? Nekácet? Hasit? Nehasit?

Jako pionýr jsem dvakrát jel na tábor do tehdejší NDR. Poprvé jsem byl docela dost vyděšen tím, co jsme »potkali« cestou, než jsme v Dubí překročili státní hranici. Ano, myslím tím to »něco«, čemu se mělo říkat les…

Socialismus je dávno pryč, a jak vypadají lesy dnes? Konkrétně dnes opravdu bídně… Co se děje u Hřenska, víme všichni. Starosta města Krásná Lípa Jan Kolář míní, že oheň nemusel České Švýcarsko zasáhnout v takovém rozsahu, kdyby v lesích nebylo ponecháno dřevo napadené kůrovcem. »My jsme jako město upozorňovali už před několika lety, že máme obavu z požárního nebezpečí, opakovaně jsme vyvolávali jednání a říkali jsme, že není otázka, jestli to chytí, ale kdy. A teď se to bohužel naplnilo,« řekl Kolář.

Park ponechal suché dřevo napadené kůrovcem v lesích, aby se rozpadlo a rozložilo a les se samovolně obnovil. »V době, kdy nám oznamovali, že nechají park uschnout, tak měli vytvářet takzvané pufrační zóny, což je zóna, která se měla vykácet proto, aby kůrovec nemohl přeskočit na okolní porosty,« uvedl starosta. Zóny měly vzniknout v místech, kde lesy parku sousedí s lesy jiných majitelů. »Přislíbili, že vznikne pás vykácených smrků, aby nepřeskočil (kůrovec) na okolní lesy, to neudělali,« řekl Kolář.

A jsme u toho. Starý problém. Kácet? Nekácet? Osobně si myslím, že kácet, ale o tom to celé není, dokonce ani na Facebooku města nezačali být chytří až po požáru.

»Město Krásná Lípa nesouhlasí s Návrhem Zásad péče o Národní park České Švýcarsko 2022-2046. V souvislosti se stávající dramatickou proměnou území NP v důsledku nezvládnuté a podceněné problematiky šíření kůrovcové kalamity, je v dokumentu nedostatečně řešena kompenzace turistického a občanského využívání území a předložený návrh se v klíčových cílech vztahuje jen k primárnímu cíli ochrany, ale nikoli už k další části primárních cílů dle IUCN, které jsou dány pro kategorii národní parky, jako je např. podpora vzdělávání a rekreace nebo podpora místních ekonomik prostřednictvím cestovního ruchu. Vadí nám především nastávající a zvyšující se neprůchodnost území v důsledku bezzásahovosti na většině území a zvýšené požární riziko nezvládnutelných řízených požárů.

Požadujeme zpracování analytického materiálu, který zjistí, kolik neznačených tras a pěšin zanikne v důsledku nečinnosti a neprovádění zásahů v území, či úmyslným zalesněním či vytvořením překážek. Následně stanoví závazné parametry pro zprůchodnění a v některých případech proznačení tras. U neznačených tras požadujeme jasný závazek rozsahu zprůchodňovaných a základně udržovaných cest a pěšin. Nejde jen o turistické využívání, ale i o volnočasové využívání území, sběr plodů a hub atd. občany našeho města.« A napsal to už 20. července, tedy ještě před požárem…

Jenže teď hoří a požadavky jsou aktuální. Krásná Lípa a další obce na Děčínsku žádají o svolení posekat louky ve svém okolí. Samosprávy se obávají, že by se mohlo ohnisko požáru v Českém Švýcarsku přenést do jejich katastrů. »Obce o okolí NP naléhavě žádají o svolení provést urychlený pokos luk v okolí obcí Doubice, Chřibské a Krásné Lípy a Kyjova tak, aby téměř suchá biomasa nebyla příčinou ohrožení sídelních útvarů v souvislosti s velmi rychle se přibližujícím požárem v NP České Švýcarsko,« je uvedeno na Facebooku města. Podle starosty se v lukách pohybuje chráněný chřástal polní a zemědělci mohou začít s pokosem až v polovině srpna. »Oni mají dotace za to, že tam nesekají. Musel se požádat Státní intervenční fond, protože pokosem budou podmínky té dotace porušeny,« doplnil Kolář.

A pokračuje dál: »V souvislosti s rozsáhlým lesním požárem obce požadují preventivní kácení. Vzhledem k rychlosti šíření požáru a potřebě zajistit preventivní ochranu obyvatelstva v sídelních útvarech na východní straně NP České Švýcarsko (Doubice, Kyjov, Krásná Lípa, Jetřichovice, Chřibská, Rybniště) navrhujeme prostřednictvím krizového řízení ORP Rumburk krizovému štábu zvážení možnosti provedení preventivního prokácení pruhů v suchých lesních porostech NP a odklizení suché biomasy. Jako ideální místo pro tento zásah se jeví lokalita České silnice (zpevněná lesní cesta z Vysoké Lípy na státní hranici), která je velmi dobře přístupná a dobře zásobovatelná vodou z řeky Křinice. Opatření lze realizovat v místě dostupnou lesnickou technikou aktuálně operující na majetku Lesů ČR ve Šluknovském výběžku.«

Takže otázka je tu opět. Kácet? Nekácet? Jen doufejme, že jednou někoho nenapadne jiná: Hasit? Nehasit?

Zbyšek Kupský

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy