Nová strana v USA. Konečně nějaká naděje na změnu?

Spojené státy budou mít zřejmě novou celostátní politickou stranu. Název Forward (Vpřed) nám toho asi moc neřekne. Zakládají ji podle agentury Reuters nespokojenci z řad republikánů a demokratů, prý jsou jich desítky. Cílem tohoto politického uskupení má být oslovení milionů voličů, kteří jsou podle jeho představitelů znepokojeni nefunkčním systémem dvou stran ve Spojených státech.

Ano, systém dvou stran v USA musí už spoustu lidí štvát. Například i loňský průzkum agentury Gallup zjistil, že rekordní dvě třetiny Američanů věří v potřebu třetí strany.

Vždyť jaký je mezi republikány a demokraty vlastně rozdíl? V zahraniční politice prakticky žádný. Její směr určují bezezbytku zájmy amerických obřích multinacionál, tedy nadnárodních společností. Zbrojaři, farmaceuti, těžaři, IT magnáti, bankéři a burziáni z Wall Street… A v domácí politice se rozdíly redukují snad jen na mírně odlišné představy o nastavení daní. Jejich podstatné zprogresivnění ve prospěch neprivilegovaných vrstev obyvatelstva ovšem rozhodně není na pořadu dne, protože by jim to jejich sponzoři nedovolili. A ty mají obě strany v podstatě stejné. Opět největší a nejbohatší americké podniky, které dokonce často podporují obě strany najednou. Nejzřetelnější je to vždy při prezidentských kampaních.

Pro úplnost uveďme, že určité rozdíly jsou například i v otázkách potratů, ve vztahu k menšinám či v pohledu na řešení některých ekologických problémů. Ve výsledcích činnosti jednotlivých vlád se ale tyto rozdílné postoje příliš neodrážejí. Je tedy skoro jedno, kdo je zrovna u kormidla. Nejde tak vlastně o nic jiného, než o zabetonovaný systém.

Nové straně budou zpočátku společně předsedat někdejší demokratický kandidát na prezidenta Andrew Yang a Christine Toddová Whitmanová, bývalá republikánská guvernérka státu New Jersey. Yang uvedl, že strana bude začínat s rozpočtem kolem pěti milionů dolarů (přes 120 mil. Kč) a má již zajištěné dárce. Jak jinak.

Nový subjekt, který se prezentuje jako centristický, ohledně své politiky zatím neuvedl nic bližšího. Tedy kromě běžných frází, že cílem uskupení je »oživení spravedlivé, prosperující ekonomiky« a »dát Američanům větší možnost volby, větší důvěru ve fungující vládu a větší vliv na naši budoucnost«. Program ale zřejmě není moc důležitý.

Stranu zjevně zakládají politici neuspokojení svou dosavadní kariérou, ti, na které se zřejmě nedostalo podle jejich představ. Právě na ty sází tento v podstatě další režimně údržbářský projekt, který má sloužit zejména jako brzda formování širokého sociálního hnutí, jež by usilovalo o skutečnou změnu.

Konec konců, jde o podobný projekt, jaké byly ty, které už známe i z naší novodobé, mám na mysli té téměř dvaatřicetileté historie. Může mít spoustu názvů: VV, ANO nebo třeba STAN. Je to vyzkoušené, všechny tyto projekty sice dříve či později skončí v propadlišti dějin, avšak ještě před tím splní svůj hlavní účel, a tím je odvedení pozornosti od skutečně zásadních otázek.

Ivan Cinka

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy