Home Názory SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Dámy, omlouvám se vám za sexuální násilí…

SPORTOVNÍ TÝDEN PETRA KOJZARA: Dámy, omlouvám se vám za sexuální násilí…

Předseda španělského fotbalového svazu (RFEF) Luis Rubiales je tím, jehož jméno od tohoto týdne zná celý svět, ačkoli před pár dny tomu tak ani zdaleka nebylo.

Začalo to v momentě, kdy Španělky vyhrály titul mistryň světa. A pětačtyřicetiletý Rubiales při předávání medailí reprezentantkám, které ve finále MS v Sydney porazily Anglii 1:0, každou hráčku těsně objal a všechny líbal na tváře. Jenni Hermosovou ale navíc políbil přímo na ústa. Španělská ministryně pro rovnost Irene Monterová to na sociálních sítích označila za formu sexuálního násilí. Podle premiéra Pedra Sáncheze šlo o nepřijatelné gesto a zástupci španělské profesionální ženské ligy na sociálních sítích uvedli, že budou požadovat Rubialesovo odvolání. Pro exemplární trest se vyslovila i Hermosová.

Rubiales podle agentury AP vidí sám sebe jako oběť »falešných feministek« a o očištění svého jména je odhodlaný bojovat i u soudu. »Tady nejde o spravedlnost, ale o společenskou popravu,« dodal.

Co k tomu dodat? Napadá mě legendární Troškovo: »Všude na světě se lidi na rozloučenou líbají.« »Všude na světě možná, ale ne tady v Hošticích«.

Neřekl bych, kdyby Rubiales hráčkám při předávání placek sáhl na zadek nebo možná i jinam, ale takhle!? Žijeme ve světě, kde spontánnost nemá místo? To aby se i fotbalisté báli po gólu jeden druhého obejmout, aby nebyli nařčeni z homosexuality.

Jsem docela rád, že nemám dceru, vždyť bych jí ani nemohl dát pusu na veřejnosti, já úchylák. Ovšem již nyní se omlouvám dvěma svým redakčním kolegyním, že se vítáme polibkem. Uvědomil jsem si, že jim hrubě ubližuji, a slibuji, že již nic takového neudělám. Ano, uznávám, je to sexuální násilí, takže dokonce zvážím svoji rezignaci…

Teď ale přelaďme na vážnější notu. Rezignace totiž přišla na řadu v českém fotbale. Ta kauza také »stojí za to«. Sudí Michal Paták vystoupil z Fotbalové asociace ČR (FAČR), což však je ryze samoúčelné, protože se tím vyhne trestu za odpískání penalty, o níž se povídalo v hospodách častěji než o pohárových duelech tohoto týdne.

Pro připomenutí – při utkání ČFL, tedy třetí nejvyšší domácí soutěže mezi pražskou Admirou a Dynamem České Budějovice B (2:1) hostující Jakub Pařízek čistě obral o míč domácího záložníka Filipa Kouteckého, k překvapení všech aktérů ale Paták odpískal pokutový kop. Z něho v 10. minutě nastavení Miroslav Horák zvýšil na 2:0. Avizovány přitom byly jen tři nastavené minuty a sudí navíc do zápisu nesprávně uvedl, že gól padl v páté minutě nastavení.

Sázková kancelář Fortuna, která je titulárním partnerem třetiligové soutěže, FAČR sdělila, že zaznamenala nezvyklé množství podezřelých sázek na utkání. Admira se od záležitosti distancovala a dokonce navrhla Jihočechům sehrání nového duelu, což Dynamo akceptovalo.

Co zní ale hůře, je jméno samotného Patáka, bývalého elitního prvoligového rozhodčího, známého i jako »Řezník z Horní Břízy«. Co ten má za sebou afér! A přitom blahosklonně přehlížených. Vždyť patřil do okruhu oblíbenců bývalého místopředsedy svazu Romana Berbra, někdejší šedé eminence českého fotbalu. Tomu šel Paták vždy úspěšně na ruku. A právě Berbr, čelící soudnímu řízení kvůli korupci ve fotbale, spojuje dnešní třetiligovou kauzu s někdejšími zaběhlými pořádky. Dokud se fotbal nezbaví všech těch Patáků, kteří jsou spojeni s dobou temna, nehne se z místa – i když uznávám, že v první lize se to i díky sudím mladších ročníků a videu docela dobře daří. Inu, některé kluby by asi tituly neslavily, kdyby se hrálo podle dnešních pravidel, a nikoli podle těch berbrovsko-patákovských. Ale to už je jiná písnička.

I ty evropské poháry, jichž jsem se jen letmo dotkl, zmíním, nebojte. S pochvalou pro Slavii a Viktorii Plzeň a varovným prstem pro Spartu. Copak prohra 1:3 v Záhřebu, to se dá doma dohnat – ovšem ta série Letenských, ta zní hrůzostrašně. Považte, že Sparta nedokázala zvítězit v pohárech posedmé za sebou a od sezony 2012/13 nevyhrála venku v předkolech pohárů 17 utkání v řadě. Kouč Brian Priske, který titulem zlomil negativní domácí sérii, má před sebou další výzvu, a to na mezinárodní scéně. Jenže pozor – on už je zapsaný pod pět duelů Sparty bez výhry (dva loni, tři letos). Spíš se tedy dá říci, že má co napravovat. Ale to musí výkon ve čtvrteční odvetě s chorvatským mistrem vypadat diametrálně odlišně než včera v Záhřebu…

Takže sportu zdar – a úspěšný víkend všem sportovcům i nesportovcům.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here