Home Názory Ultrakorektnost a kolektivní vina

Ultrakorektnost a kolektivní vina

V Plzni došlo k obrovské lidské tragédii. Osmnáctiletý Ukrajinec brutálně znásilnil, těžce zranil a pokusil se zavraždit patnáctiletou dívku.

Mé prostřední dceři bude 15 let v prosinci. Jen myšlenka na to, že by se jí přihodilo něco podobného, je pro mě tou nejhorší noční můrou. Hluboce soucítím s ní i s její rodinou.

Současně se ale obávám, že nyní sklidíme hloupé a laciné plody krátkozraké politiky naší vlády a našich médií.

Seznam samozřejmě v duchu své ultrakorektnosti nepíše o Ukrajinci, nýbrž o »mladíkovi, údajně cizinci«. Lidé začínají organizovat na sociálních sítích protestní skupiny, a tak reálně hrozí, že onen tlakový hrnec napěchovaný frustrací a negativními emocemi nám nyní vybuchne do obličeje.

Už vidím, jak ti samí pokrytci, kteří se bili za to, aby zde nemohly hrát ruské tenistky, aby zde nemohla zpívat Anna Netrebko a aby byl zakázán start ruských sportovců na olympiádě, budou nyní apelovat na právem rozhořčené občany naší země, aby »za žádnou cenu neuplatňovali princip kolektivní viny«.

Lidé je už ale nebudou poslouchat. Právě proto, že to byli oni, kdo zcela krátkozrace princip kolektivní viny velmi tvrdě uplatnili. A nyní se jim tato jejich laciná gesta, jejichž cílem nebylo nic jiného, než získat laciné politické bodíky u jejich stejně fanatických voličů, vrátí zpět jako bumerang.

Ti všichni Pospíšilové, Rakušanové, Pekarové Adamové a jim podobní farizejové nyní mohou leda mlčet a doufat, že se tato bouře nějak přežene.

Naopak já mandát k této výzvě stále mám, neboť jsem proti uplatňování principu kolektivní viny vždy a ve všech případech velmi tvrdě vystupoval.

Proto žádám všechny, kdo čtou tyto řádky – neobracejte prosím svůj hněv vůči Ukrajincům jako národnostní skupině. Bylo by to nečestné, hloupé a stejně ubohé, jako to, co předvádí vládnoucí pětiklika.

Nechovejme se jako tyto tragické politické postavičky, které si nevidí ani na špičku nosu. My jsme přece lepší.

Pro úplnost dodávám, že ač našich 20 bodů akčního plánu obsahuje závazek ukončit institut dočasné ochrany pro migranty z Ukrajiny, neboť není splněna podmínka nemožnosti bezpečného návratu do jejich domovské země (na 80 % území Ukrajiny válečný konflikt bezprostředně neprobíhá), přičemž většina z nich by se měla vrátit zpět (vyjma těch, kteří projdou standardním vízovým řízením – např. pokud se zde Ukrajinka vdala za českého občana), tak nás k tomuto kroku nevedla nějaká předsudečná nenávist vůči Ukrajincům, nýbrž zcela pragmatická snaha zachránit stabilitu našich sociálních, bezpečnostních, zdravotních i vzdělávacích systémů, jakož i stabilitu veřejných financí. Naši občané a naše země jsou PRO nás vždy jasnou prioritou. Přestože jsme si to za tento postoj, jejž zastáváme od prvního dne celého konfliktu, vysloužili značnou kritiku mainstreamových médií, tak jsme přesvědčeni o jeho správnosti a rozhodně z něj neustoupíme.

Odsuzujeme násilí a princip kolektivní viny, ale současně budeme ze všech sil chránit především naše občany. To byl, je a bude hlavní pilíř, na němž je naše strana PRO založena.

Jindřich Rajchl, předseda PRO

4 KOMENTÁŘE

 1. Boje sice na 80 % ukrajinského území neprobíhají, ovšem teroristický kyjevský režim vede brutální válku proti svým odpůrcům na celém jím okupovaném území.

 2. 😡Ukrajinci jsou pobouřeni slovy polského prezidenta Dudy o levné ceně jejich životů

  „Právě teď lze ruský imperialismus zastavit levně, protože američtí vojáci neumírají,“ řekl Duda listu Washington Po*st.

  Ukrajinci si začínají klást otázky, za co vlastně v této válce bojují. A začíná jim docházet, že nikoli za Ukrajinu, ale za USA a Polsko.

  „Takže když Rusové křičeli do posledního Ukrajince, měli pravdu? Jak je to možné, Volodymyre Alexandroviči? Proč naši „přátelé“ takhle mluví? A jsou to naši přátelé? Proč nás ponižují? Jaká je vašed odpověď? Už jsem v této válce ztratila manžela. Můžu přijít i o syna. Proč? Ukazuje se, že (umíráme) ne za Ukrajinu, ale za Polsko a USA. Pro je smrt tisíců Ukrajinců „levná“. Můžete to říct matkám, které přišly o své děti, nebo dětem, které přišly o otce?“ – píše na Instagramu uživatelka karina_freeukr.

  👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

 3. Dnes další případ s Ukrajincem:

  🇨🇿Další Ukrajinec se*xuálně napadl ženu, tentokrát v Praze. O incidentu informuje web nasepraha.cz

  K incidentu došlo dnes časně ráno v pražské Hostivaři. 38letou ženu se*xuálně napadl 16letý Ukrajinec, který ji zatáhl do křoví, zbil a následně se pokusil ji znásilnit. Policisté začali mladíka honit, Ukrajinci se nejdříve podařilo utéct, ale nakonec byl dopaden. Žena leží se zraněními v nemocnici.

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

 4. 🇨🇿V Česku to na pozadí znásilnění v Plzni vře. Tamní obyvatelé na dnešek svolávají pochod

  Nejedná se o první případ, kdy se Ukrajinec dopustil těžkého zločinu.

  Obzvláště pokrytecké je to, že média se v těchto situacích snaží zcela vynechat „tento detail“ nebo Ukrajince označují za „cizince“.

  Ve společnosti to však vře, obzvláště proto, že politici vyzývají k tomu, aby nebyl uplatňován princip kolektivní viny. Neuplatňovat ho chtějí však pouze tehdy, když se jedná o Ukrajince. Ve vztahu k Rusům tato výzva již neplatí.

  Ruská tenistka a ruská operní pěvkyně, to náhodou není uplatňování kolektivní viny?

  Sledujte @neCT24 | 42TCen

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here