Chcete pojmenovat nejnovější sluneční observatoř?

Čínská akademie věd (CAS) zahájila celosvětový sběr jmen pro nejnovější sluneční observatoř v zemi, která bude v říjnu vypuštěna na sluneční synchronní dráhu.

Observatoř o hmotnosti 888 kilogramů má půltunového předchůdce »Xihe«, čínský sluneční průzkumník H-alfa (CHASE), pojmenovaný po bohyni slunce ve starověké čínské mytologii, který byl vypuštěn loni v říjnu za účelem studia prudkých a náhlých fyzikálních procesů, jež stojí za slunečními erupcemi.

Nejnovější čínská družice pro pozorování Slunce, Advanced Space-Based Solar Observatory (ASO-S), má pomoci fyzikům studovat vztahy mezi slunečním magnetickým polem, slunečními erupcemi a výrony koronální hmoty (CME).

Poprvé v historii má ASO-S tři užitečná zatížení na jediné platformě: celodiskový vektorový magnetogram (FMG), Lyman-α sluneční dalekohled (LST) a tvrdý rentgenový zobrazovač (HXI). Bude obíhat kolem Země jednou za 90 minut na sluneční synchronní dráze ve výšce 720 km. Zatím se »Xihe« nachází na nízké oběžné dráze Země ve výšce přibližně 517 km.

ASO-S má projektovanou životnost více než čtyři roky, tedy o rok delší než »Xihe«, a bude pro ni provádět následná pozorování pro nadcházející sluneční maximum v roce 2025. Spolu s dalšími podobnými observatořemi pomůže poskytnout úplnější obraz sluneční aktivity a dynamiky pro studium Slunce a bude přínosem pro všechny lidi.

Čína obvykle pojmenovává své vesmírné sondy a programy podle starověké čínské mytologie nebo klasické literatury.

QR kód pro čínskou webovou stránku o pojmenování

Během následujících dvou týdnů jsou účastníci sbírky jmen ASO-S vyzváni, aby naskenovali QR kód a podali návrhy v čínštině. Podle CAS bude deset nejlepších odměněno upomínkovými předměty, zatímco vítěz může dostat šanci jet na místo startu a sledovat historický start sluneční observatoře.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy