Home Pel mel Kultura Zemřel slavný kameraman Jiří Macháně

Zemřel slavný kameraman Jiří Macháně

FOTO - ČTK/Vít Šimánek

Ve věku 82 let zemřel v pátek kameraman Jiří Macháně. Podílel se na tvorbě více než 50 filmů, patří mezi ně třeba Smuteční slavnost, Den pro mou lásku, Panna a netvor, Černí baroni či Stín zmizelého. ČTK dnes o jeho úmrtí informovala dcera Martina Macháňová.

Macháně se podílel také na vzniku seriálů jako třeba Návštěvníci, Náhrdelník či Komisař Maigret. Spolupracoval s Jurajem Herzem, Františkem Vláčilem, Karlem Kachyňou, Františkem Filipem, Janem Němcem či Janem Schmidtem. Působil také dlouhá léta jako pedagog na pražské FAMU, kde výrazně přispěl k formování katedry kamery.

V roce 2015 mu Asociace českých kameramanů udělila cenu za celoživotní dílo. Za nejpodstatnější část své tvorby pokládal Macháně spolupráci s Jurajem Herzem. »Udělali jsme spolu asi 15 filmů, když k tomu připočítám televizi. Točili jsme i v Německu či pro Francouze,« řekl při předávání ceny v roce 2016 ČTK. Podle něj měl tento režisér ohromné vidění, moc si spolu nemuseli povídat a rozuměli si. »Zkrátka tu jeho představivost jsem chápal – doufám, že on byl také spokojen,« dodal.

(čtk)

Předchozí článekZ Polska jsou hlášeny kvůli silnému sněžení nehody a výpadky v dodávkách proudu
Další článekVlastenecké strany volí Andreje Babiše. Překvapila jen ČSSD