Nahlédněte do rozvoje i sociálního vývoje jednadvaceti pražských předměstí napříč časem

Společenský vývoj pražských předměstí v průběhu dvou staletí přiblíží výstava, která začne v pondělí 16. května v Národní technické knihovně (NTK) v Praze. Vychází z tříletého výzkumného projektu, v němž skupina badatelů prozkoumala mnoho dokumentů vypovídajících například o životní úrovni, národnostním složení či početnosti populace více než 20 čtvrtí, řekl vedoucí týmu, sociální geograf Martin Ouředníček z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (PřF UK). Výstava bude v NTK k vidění do 4. června. Od 5. června do 19. června si ji pak lidé budou moci prohlédnout v pražských Kasárna Karlín.

Podle Ouředníčka bude na výstavě 17 tematických tabulí. Zatímco v počátcích časové osy, spadající do první půlky 19. století, tým podle Ouředníčka mapoval čtyři největší pražská předměstí, Smíchov, Karlín, Vinohrady a Žižkov, později se počet čtvrtí vyšplhal až na jednadvacet. »Dnes sledujeme jak Prahu, tak předměstí v okresech Praha-východ a Praha-západ,« poznamenal badatel.

Na dotaz pak uvedl, že z hlediska dynamiky je pozoruhodný například Žižkov, který vznikl »na zelené louce«. »Ale pak třeba i Spořilov je velice zajímavý, původně ve stylu anglického zahradního města. No a v současné době jednoznačně Jesenice jako příklad moderního nebo postmoderního předměstí,« řekl Ouředníček.

Na výstavě si lidé prohlédnou řadu historických snímků, jedna z částí se pak podle badatele věnuje třeba i tématu sociálně ekonomického statusu, který tým zkoumal pomocí dat o výši nájmů či vzdělanostní struktuře čtvrtí. Badatelé také zdokumentovali údaje z jednotlivých sčítání lidu od roku 1843 do roku 2011. Poslední demografická data, využitá k výzkumu, podle Ouředníčka pocházejí z předloňska.

»Někdy jsme narazili na překvapivé zdroje dat, nebo zajímavé skutečnosti, jakým způsobem se měřil sociální status, co všechno se zjišťovalo na velmi podrobných úrovních sčítacích obvodů,« upozornil Ouředníček. »A k tomu jsme připravili mapové podklady,« poznamenal. Výstava je jedním z výstupů tříletého výzkumného projektu podpořeného ministerstvem kultury. Hlavním výsledkem bude historický atlas obyvatelstva Prahy, který představí zhruba 20krát více materiálů oproti výstavě. »Atlas je ve fázi prvních návrhů kapitol, tam je cesta ještě dlouhá,« podotkl Ouředníček.

Výstavu můžete navštívit od 16. května do 4. června v prostorách auly Národní technické knihovny v pražských Dejvicích od 8 hodin do 18 hodin každý den. Výstava bude k vidění i v Kasárna Karlín, kavárna Bazén, od 5. června do 19. června a bude přístupná od pondělí do pátku od 13 hodin do 21 hodin 30 minut a o víkendu od 10 hodin do 21 hodin 30 minut.

Už nyní si však lidé mohou prohlédnout podrobné mapy ke zkoumaným předměstím na portálu zde.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy