Ne všechny včely mají žihadlo aneb Den pro včely v Zoo Ostrava

Sobota 18. června bude v ostravské zoologické zahradě věnována včelám a včelaření. Uskuteční se zde tradiční medobraní a pro děti i dospělé budou připraveny rozmanité včelí aktivity, při nichž se dozvědí, k čemu se používá medomet, co je to voštinajak vypadá žihadlo pod mikroskopem a další zajímavosti. Vzhledem k alarmujícímu úbytku těchto významných opylovačů představí zoo i vlastní aktivity k ochraně včel, ale také čmeláků a dalších druhů hmyzu.

Program v sobotu bude probíhat od 11 hodin do 16 hod. Na Včelí stezce nedaleko expozice Na statku budou ve spolupráci s místními včelaři připraveny nejrůznější včelí aktivity pro děti i dospělé. Zájemci si budou moci prohlédnout i včelí preparáty pod mikroskopem nebo se přesvědčit, že ne všechny včely mají žihadlo. Děti i jejich rodiče se také mohou těšit na včelí soutěže, součástí budou pohybové aktivity, vyrábění i stanoviště s ukázkou včelařských potřeb. A kdo bude mít zájem, bude se moci vyfotit jako včelař.

V prostorách výukového centra v blízkosti pavilonů Tanganika budou moci zájemci zažít a sami si vyzkoušet stáčení medu a nahlédnout do včelího úlu.Ukázky vytáčení medu, povídání o životě tohoto společenského hmyzu a jeho nezastupitelném významu pro existenci lidstva na planetě Zemi proběhnou vždy v 11 hodin, ve 13 hodin a v 15 hodin. Zájemci budou mít možnost sladký produkt vlastnoručně nejen vytočit, ale také ochutnat. Chybět nebude ani prezentace dalších včelích produktů a výrobků z nich.

Na akci, jejíž konání finančně podpořil Moravskoslezský kraj, se dlouhodobě podílejí členové Včelařského spolku Moravy a Slezska a Kruhu přátel Zoo Ostrava.

Včely v ohrožení

Včely patří mezi hospodářsky nejdůležitější živočichy ne díky medu, propolisu či dalším produktům, ale pro svou často nedoceněnou opylovací činnost. Podílejí se tak na zvýšení produkce zemědělských plodin a ovocných stromů a pomáhají udržet vysokou biodiverzitu krajiny. Zprávy o rapidním úbytku těchto živočichů, ale i dalších druhů hmyzu jsou v posledních letech alarmující. Například v Německu od roku 1990 zmizeno více než 75 procent létajícího hmyzu a situace však nejspíš bude podobná i v dalších zemích. 

Všeobecně hmyz je jednou ze základních komponent ekosystému, jelikož představuje potravu pro savce a ptáky a je zásadní pro opylování rostlin. V současnosti dramaticky ubývá především vinou intenzivního zemědělství, používání pesticidů a ztráty pestrosti krajiny.

Pomoc Zoo Ostrava nejen včelám

V areálu ostravské zoo i proto vzniklo v posledních letech několik opatření na podporu výskytu včel, čmeláků, motýlů a dalších zástupců bezobratlých. Návštěvníci tak mohou na řadě míst spatřit hmyzí hotely, budky pro čmeláky, kvetoucí louky apod. Většinou se jedná o poměrně jednoduchá opatření, která mohou inspirovat zájemce pro instalaci podobných příbytků na vlastní zahrádce, školní zahradě či v parku. Každý z nás tak může a měl by přispět k ochraně okolního prostředí. V létě 2018 začala zoo i s chovem včel medonosných.    

Marcela Špičková

FOTO – Ondřej Hruška, zoo-ostrava.cz, pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy