Závod mezi chatboty nabírá obrátky, svůj už »vypustila« i Čína

Uživatelé chatbota čínské internetové společnosti Baidu zaslali své první recenze na novinku, v nichž si všímají kvality čínských překladů a relevance informací vydávaných virtuálním asistentem, informoval deník South China Morning Post.

Společnost Baidu v tomto týdnu představila chatbota s umělou inteligencí s názvem ERNIE Bot. Šéf společnosti Baidu Robert Li na prezentaci uvedl, že Ernie Bot provádí matematické výpočty, generuje videa a obrázky a rozpoznává čínštinu. Chatbot bude k dispozici omezené skupině testerů, poté bude po nezbytných úpravách přístup k jeho testování rozšířen.

Analytici banky Citigroup podle listu uvedli, že ERNIE Bot sice ještě není dokonalým produktem, ale je schopen odpovídat na složité a dokonce i absurdní otázky. Jeden z testerů bota upozornil na jeho schopnost překládat texty z angličtiny do čínštiny. Porovnával, jak si s tímto úkolem poradí ERNIE Bot a notoricky známý bot ChatGPT od americké společnosti OpenAI, který do něj nahrál texty od Williama Shakespeara a amerického básníka Roberta Frosta. Nakonec zjistil, že ERNIE Bot je lepší v překladu z angličtiny do čínštiny, ale ChatGPT ho překonává v opačném překladu.

Zaměstnanci zpravodajského portálu Sina rovněž porovnávali oba virtuální asistenty. Poznamenali, že čínský chatbot je schopen generovat odpovědi s aktuálními informacemi. ChatGPT se opírá o databázi zveřejněnou online nejpozději v roce 2021. Zároveň byl ERNIE Bot schopen vygenerovat předpověď počasí na následující den, která se shodovala s předpovědí poskytovanou meteorologickými službami.

Uživatelé také poznamenávají, že čínský chatbot hůře píše programový kód. V jedné recenzi se uvádí, že na rozdíl od svého západního protějšku nemusí rozpoznat, že uživatel klade upřesňující otázky. Jedním z rozdílů u ERNIE Bota je, že umí generovat obrázky, zatímco OpenAI má pro tento úkol samostatného bota. ERNIE Bot však generuje jednoduché obrázky, jako například »kočka, která jí ryby«, a neuspěje s dotazem »panda, která griluje«.

ChatGPT byl spuštěn na konci roku 2022. Služba komunikuje s uživatelem v dialogovém režimu a generuje texty různé složitosti a stylu. Schopnosti služby vzbudily širokou pozornost veřejnosti. Do »závodu chatbotů« se zapojily společnosti po celém světě a připravují své alternativy. V Číně se tomu kromě Baidu věnují i společnosti Tencent a Alibaba.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy