Kachna na medu a další labužnické medování. Znáte tyto recepty?

Med je zdravý a dobrý. Do čaje, jak jinak než poté, co čaj lehce vychladne, ale i jako obohacení pokrmů. Nejen těch pečených – totiž sladkých těst. Taková kachna na medu, kterou vám nabídneme o několik řádek níže, dokáže »vytočit« nejednoho znalce dobré krmě. Možná i vám a k vaší škodě, kdesi ve spíži zahálí sklenice medu, který používáte jen sporadicky, když jste se rozhodli léčit prostřednictvím čaje s citrónem a medem chorobu, která vás »napadla«.

Za nejcennější účinky medu se dá považovat jeho antiseptické a antibakteriální působení. Není proto náhoda, že medem vyháníme bacily z krku při angíně, ani to, že příznivě ovlivňuje zažívací trakt. Prý se dokonce stará o prevenci rakoviny tlustého střeva.

V trávicím ústrojí kromě jiného posiluje i bakteriologickou rovnováhu. V lidovém léčitelství se používal také jako léčba zánětu spojivek (malá kapička medu kápnutá do oka), jako tradiční lék proti kašli i jako prostředek pro hojení kožních problémů. Med působí výborně i na pleť.

Dlouhou dobu používali lidé med jako sladidlo, cukr předběhl dokonce o několik tisíc let. Pro oslazení nápojů či kaší je samozřejmě výborný dodnes. Ale nejen to, uplatní se v cukrařině i při pečení masa, v různých karí inspirovaných asijskou kuchyní či v dresinku na saláty.

Kachna na medu

Začněme již zmíněnou chuťově »božskou« (asijskou) klasikou. Dobře omytou kachnu pečlivě osušte a zevnitř i z venku dobře osolte okmínujte. Dejte ji prsíčky nahoru do suchého pekáče, potřete medem (dvě tři lžíce stačí), přidejte dvě deci bílého vína a zakryjte. Kachnu na medu nepodlévejte. Pekáč dejte do studené trouby a zapněte ji na 120 °C. Pečte kachnu pět až šest hodin, podle její velikosti. První tři až čtyři hodiny troubu neotevírejte. Poté ji v průběhu pečení potírejte sójovou omáčkou (dvě lžíce) smíchanou s medem (tři lžíce) a dvěma deci bílého vína. Do výpeku přidejte několik tenkých plátků čerstvého zázvoru. Podávejte s rýží.

Medové uzené vepřové koleno

Tahle lahůdka vaši chuť příjemně potěší. Koleno vařte asi 30 minut v tlakovém hrnci společně s pěti až sedmi zrnky černého pepře, poté ho vyndejte, nechte mírně vychladnout, aby se dalo vzít do ruky. Kůži ze všech stran nařežte do hloubky na kostičky 10×10 mm) do zářezů vetřete lžíci (jen dobrého, ověřeného) grilovacího koření bez soli, utřeného se čtyřmi prolisovanými stroužky česneku. Do mírně vymazaného pekáčku dejte zprvu na plátky nakrájenou cibuli (nešetřete, použijte čtyři větší očištěné cibule), na ně položte koleno, podlijte vývarem a pečte. Podle potřeby mírně podlévejte vývarem, a čas od času koleno otočte. Zhruba po 30 minutách natřete maso medem (asi dvě lžíce) smíchaným s pivem (100 ml) a pečte dozlatova za občasného přelití výpekem. Vykostěte, podávejte s vařeným bramborem, nebo s rýží a s čerstvou zeleninou.

Vepřová žebírka s masem

Maso a zas maso. Těžko vepřová žebírka s medem vynechat. Lahůdku, kterou v předražené podobě najdete v leckteré restauraci. Doma ji pořídíte levněji, zvláště znáte-li spolehlivého řezníka. Asi 1500 g vepřových žebírek dejte do pekáče, osolte, asi do poloviny zalijte vodou, zakryjte (třeba alobalem), a duste v troubě zhruba hodinu až je maso měkké. Mezi tím si připravte omáčku k potírání. Tři lžíce medu smíchejte se třemi lžícemi rajského protlaku, lžičkou strouhaného zázvoru, dvěma lžícemi sójové omáčky, jednou jemně pokrájenou menší cibulí, třemi prolisovanými stroužky česneku, dvěma lžícemi čerstvé citrónové šťávy. Povařte a přidejte lžičku kukuřičného škrobu. »Táhněte« (tedy na velmi malém plamenu) vařte asi pět minut. Z pekáče slijte zbytek vody, potřete maso omáčkou z jedné strany, pečte čtyři pět minut, pak maso otočte a potřete je zbytkem omáčky, pečte z druhé strany. Podávejte s brambory nebo s chlebem.

Medové kuře

Medové kuře nebo kuřecí stehna – to je levná a rychlá dobrota. Nesolené (!) rozporcované kuře (nebo stehna) podlité troškou vody lehce zapečte. Ze lžíce oleje, dvou lžic sójové omáčky, malé kávové lžičky soli, citrónové šťávy z půlky citronu, špetky mletého zázvoru, lžičky prolisovaného česneku a dvou lžic medu pečlivě umíchejte směs, kterou během pečení kuře či stehna často potírejte, a to až dokud není spotřebována. Upečené kuře by mělo mít tmavě hnědou kůžičku. S rýží moc dobré.

Kuřecí nudličky na medu

I kuřecí nudličky na medu připravíte jednoduše. Připravte si marinádu ze lžíce medu, několika stroužků prolisovaného česneku, lžíce olivového nebo slunečnicového oleje, špetky mletého černého pepře, mírně osolte. Dejte do marinády na nudličky nakrájená kuřecí prsíčka, promíchejte a nechte v chladničce zhruba dvě až tři hodny odležet. Poté nudličky na hlubší pánvi osmahněte dozlatova.

Kapr v medové omáčce

Očištěného kapra nakrájejte na porce, pokapejte citronem a proložte je bobkovým listem (na každou porci dejte jeden list). Nechejte v chladu odpočinout asi hodinu. Mezitím připravte omáčku ze dvou hrnků rajčatové šťávy, šťávy z půlky citrónu, dvou lžiček sójové omáčky, třetiny litru bílého vína, tří lžic medu, několika lžic (čtyři budou stačit) vody, přidejte sůl a pepř, nezapomeňte na olej (čtyři lžíce). Na této směsi porce kapra zprudka osmažte. Maso vyndejte, omáčku krátce povařte. Poté jí kapra přelijte a porce posypte řeřichou. S rýží?  Jak jinak…

Dodejme, že každý pravý med jednoho dne zkrystalizuje. Výjimkou může být snad pouze med akátový. Do tekuté podoby med můžete vrátit zahřátím, nejlépe v teplé vodní lázni. Sklenici medu dejte do vody tak, aby voda nepřesahovala přes víčko a nemohla tak zatéct dovnitř. Vodu ohřejte na 40 až 50 °C a odstavte z plotny. Nechte působit teplou lázeň, podle potřeby opakujte. Krystalizace medu je známkou jeho dobré kvality. Med rozhodně nikdy nerozehřívejte v mikrovlnné troubě. Ztratí veškeré cenné složky.

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy