Žraloci žijí nejraději ve vodě o teplotě 20-22 stupňů Celsia

Američtí ekologové a oceánologové sledovali pohyb velkého množství mladých žraloků bílých u pobřeží Kalifornie a zjistili, že tyto ryby dávají přednost plavání v teplých vodách oceánu, jejichž teplota je 20-22 stupňů Celsia. Tato vlastnost mladých žraloků by mohla být využita k jejich ochraně před ulovením, napsali vědci v článku zveřejněném v časopise Frontiers in Marine Science.

»Naše pozorování ukazují, že mladí žraloci bílí mění svou vertikální polohu v oceánském sloupci tak, že zůstávají v těch vrstvách oceánu, které jsou zahřáté na teplotu 20-22 stupňů Celsia nebo až na 16-22 stupňů Celsia. Takové podmínky jsou zřejmě optimální pro růst žraloků v těchto podmořských školkách,« vysvětlila vědecká pracovnice Kalifornské státní univerzity v Long Beach Emily Spurgeonová, jejíž slova cituje tisková služba časopisu.

Spurgeonová a její kolegové učinili tento objev v rámci rozsáhlého projektu zaměřeného na studium životního prostředí žraloků bílých žijících v severovýchodních oblastech Tichého oceánu. Vědce zejména zajímalo, proč se mladí jedinci těchto velkých dravých ryb v určitých měsících roku neobvykle často vyskytují u jižního pobřeží Kalifornie, zatímco pro dospělé žraloky takové chování není typické.

Aby vědci na tuto otázku odpověděli, odlovili u kalifornského pobřeží 22 mladých žraloků a připevnili jim na tělo speciální majáky, které ekologům a oceánografům umožnily sledovat migraci těchto ryb pomocí sonaru. Tyto majáky byly navrženy tak, aby nejen sledovaly polohu žraloků, ale také předávaly vědcům informace o teplotě vody a tlaku ve vodním sloupci.

Tato pozorování odhalila neobvyklé periodické pohyby mladých žraloků bílých spojené s kolísáním okolní teploty. Každé ráno a večer se potápěli do velkých hloubek za potravou, ale během dne vystupovali do těch vrstev vody u hladiny, které byly ohřáté na teplotu 16-22 stupňů Celsia. Zároveň žraloci dávali přednost pobytu v co nejteplejší vodě, vyhřáté na 20-22 stupňů.

Jak vědci poznamenávají, takové chování není typické pro dospělé žraloky, kteří dávají přednost plavání v mnohem větších hloubkách. Tuto skutečnost je třeba vzít v úvahu při vytváření ochranných opatření zaměřených na minimalizaci pravděpodobnosti náhodného uvíznutí mladých žraloků v rybářských sítích a také při předvídání možných migrací žraloků souvisejících s různými klimatickými procesy.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy