Home Pel mel Věda a příroda Podle vědců míří velcí bílí žraloci na sever – i do oblíbených...

Podle vědců míří velcí bílí žraloci na sever – i do oblíbených turistických destinací

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mořští odborníci ze společnosti Ocearch tvrdí, že v brzké době by mohli velcí bílí žraloci migrovat ze Středozemního moře na sever, kde hledají tuleně, a začít se objevovat u břehů severní Francie a v okolí Cornwallu.

Z šetření vědců vyplývá, že tito tvorové byli v posledních letech stále častěji pozorováni u pobřeží Nové Anglie v USA. Chris Fischer, zakladatel společnosti Ocearch, řekl deníku Times: »Domníváme se, že středomořští žraloci bílí by se měli stěhovat na sever, aby se živili tuleni, stejně jako všechny ostatní populace, na kterých jsme pracovali«. »Domníváme se, že by se měli stěhovat až za Brest [v Bretani] a Cornwall,« dodal.

Nezisková skupina Ocearch, která sleduje více než 400 žraloků, plánuje příští léto přijet do Británie v naději, že se jí podaří najít velké bílé žraloky.

Cape Cod, poloostrov v americkém státě Massachusetts – vedle ostrova, kde se natáčel film Čelisti – zaznamenal v posledních 50 letech nárůst počtu velkých bílých žraloků pozorovaných u jeho pobřeží. Před 70. lety 20. století se zde prakticky nevyskytovali.

Mořský biolog Gregory Skomal však tyto domněnky zpochybnil a uvedl, že například v okolí Cornwallu nebyl bílý žralok pozorován vůbec. »U Cornwallu není žádný bílý žralok zdokumentován,« řekl. »Měli by tam být, ale nejsou a my nevíme proč.«

Podle záznamů Plymouthské univerzity však byli velcí bílí žraloci v okolí Spojeného království pozorováni již od roku 1965, přičemž za posledních 10 let bylo zaznamenáno až 100 věrohodných, ale nepotvrzených pozorování.

Předpokládá se, že velký bílý žralok byl spatřen číhající u pobřeží Británie v únoru 2022. Zkušený lovec žraloků uvedl, že tvor spatřený poblíž pláže v Goring-by-Sea v Západním Sussexu byl »zjevně žralok« a mohlo se jednat o »malého, nedospělého velkého bílého«, který hledal potravu.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here