Home Pel mel Zajímavosti Kouř z kanadských požárů se dostává na evropské nebe

Kouř z kanadských požárů se dostává na evropské nebe

FOTO - Twitter

Kouř z kanadských požárů překročil Atlantský oceán a dorazil do jihozápadní Evropy. Na snímku z družice NASA Terra je vidět, jak se dým vznáší nad severním Portugalskem a Španělskem, uvedl kanál Fox News.

Mimo rozsah snímku se podle agentury rozšířil také na sever nad další evropské země. Částice černého uhlíku, známé také jako saze, urazily více než 2000 mil (3218 km).

Údaje o hustotě černého uhlíku, které NASA sdílí, pocházejí z modelu Goddard Earth Observing System pro dopředné zpracování. Tento model asimiluje data ze satelitních, leteckých a pozemních pozorovacích systémů a zahrnuje také meteorologické údaje – například teplotu, vlhkost a vítr – a umožňuje tak odhadnout chování oblaku.

Zamlženou oblohu pozorovala také síť pozemních senzorů nazvaná Aerosols Robotic Network. Tato síť, známá jako AERONET, obsahuje více než 500 slunečních fotometrů, které měří globální optickou hloubku aerosolů.

Senzory ve Španělsku a Francii zaznamenaly měření hloubky větší než 0,5. Obvykle se toto měření v těchto oblastech blíží hodnotě 0,1, přičemž při dokonale čisté obloze je naměřeno méně než 0,05.

Kvalita ovzduší v částech Evropy zasažených kouřem přesto zůstala převážně dobrá. Důvodem je skutečnost, že většina kouře se nacházela ve vyšších vrstvách atmosféry a je méně pravděpodobné, že ovlivní lidské zdraví.

Ve srovnání s tím, ve středu platila výstraha před zhoršenou kvalitou ovzduší pro 120 milionů obyvatel USA. Jedny z nejhorších hodnot indexu kvality ovzduší byly zaznamenány v severovýchodním Ohiu, kde několik obcí hlásilo hodnotu AQI vyšší než 300, uvádí FOX Weather.

Ve čtvrtek úředníci v New Yorku varovali, že úroveň kvality ovzduší může dosáhnout špatných hodnot – ačkoli FOX Forecast Center uvedlo, že invaze kouře nebude tak rozsáhlá, jako když »Velké jablko« zaznamenalo rekordy na začátku měsíce. Téměř v každé provincii v Kanadě hoří požáry a kanadská vláda uvádí, že shořelo rekordních 30 000 čtverečních mil (48 280 km2).

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here