Obě Sparty na Nový rok v čele? Kdepak, ta hokejová to dnes nezvládla

Měl to být slavnostní sparťanský večer. Zatímco fotbalisté přezimují v čele FORTUNA:LIGY, mohli je dnes doplnit i hokejisté, kteří chtěli strávit přelom letopočtu rovněž jako lídr tabulky. Jenže se nepovedlo – extralize stále vévodí Pardubice, ačkoli mají nyní odehrány o dva zápasy méně vzhledem k aktuální účasti na Spenglerově poháru v Davosu. Sparta mohla jít o bod před Východočechy, pokud by před skvěle zaplněnou O2 arenou porazila dosud trápící se Olomouc. Nestalo se. Hanáci vyhráli 4:1 a uťali sérii šesti výher Pražanů.

»Minule jsme v Plzni obrátili zápas na svoji stranu, teď se nám to nepovedlo. Soupeř ale hrál dobře a zvíítězil zaslouženě,« uznal trenér Sparty Pavel Gross.

Moru v O2 areně podporovala početná skupina fanoušků a ti měli velký důvod k radosti již v 11. minutě. Slovinský útočník Roh Macuh využil neuvěřitelné série chyb Sparty v rozehrávce a překonal uzdraveného Kováře v brance Sparty. Zkušený domácí gólman nechytal špatně, ovšem zářil především olomoucký Sedláček, který přiváděl střelce druhého týmu tabulky k zoufalství. Překonal jej jen v závěru první části hry Miroslav Forman.

Sedláček si mj. poradil se dvěma samostatnými nájezdy elitních střelců Pražanů – Řepíka i Horáka. Přežil – spolu s celým týmem – ve druhé části hry přesně dvouminutové oslabení ve třech a připsal si několik dalších velmi cenných zákroků. A už nepovolil.

Právě nevyužitá přesilovka 5:3 naplnila tradiční nepsané fotbalové rčení, že kdo ji promarní, nezaslouží si vyhrát. Sparta se o tom přesvědčila ve třetí třetině, kdy inkasovala hned třikrát. Vítěznou branku si připsal znovu Macuh, který využil pětiminutovou přesilovku Olomouce po zbytečném zákroku Němečka na Pláška. »Pro nás je to skvělé vítězství, které patří i vynikajícím fanouškům, kteří sem za námi přijeli. Od začátku jsme hráli v dobrém tempu, ale klíčové byly zákroky brankáře Sedláčka a ubráněné oslabení tří proti pěti,« uvedl olomoucký asistent Róbert Petrovický»Není to jen o mně, všichni v týmu podali skvělý výkon. A oslava před tolika diváky je senzační,« liboval si střelec Macuh.

Olomouc uťala sérii tří porážek a černou šňůru dnes přerušili i hokejisté brněnské Komety. Po pěti porážkách dnes slaví výhru 5:4 v prodloužení na Kladně. I dnes ale tým z moravské metropole dlouho tahal za kratší konec, prohrával 1:3 a 3:4, přesto připravil Rytířům šestou porážku z posledních sedmi zápasů. Vítěznou branku dal v čase 63:41 obránce Marek Ďaloga, přičemž domácím nakonec nebyly nic platné ani dvě asistence hrajícího majitele a legendy českého hokeje Jaromíra Jágra.

Nastavení klasických šedseáti minut hry hrálo ve prospěch hostů rovněž v Českých Budějovicích, kde se ze dvou bodů radují hostující Vítkovice. A protože na jihu Čech prodloužení nerozhodlo, jely se samostatné nájezdy a v nich byl autorem vítězné trefy Dominik Lakatoš.

Domácí prohru dnes »koušou« také Karlovy Vary, jimž nepomohlo ani vedení 2:0 v polovině utkání s Libercem. Bílí Tygři nakonec utkání obrátili a i díky dvěma trefám do černého Michala Bulíře mají kýžené tři body za výhru 4:2. »Myslím, že jsme sehráli dobré utkání a nezasloužili si prohrát,« litoval karlovarský kouč David Bruk, s nímž souhlasil liberecký asistent Jiří Kudrna. »Odvážíme si body, kterých si moc vážíme. Ale sportovně musíme uznat, že dnes se štěstí přiklonilo na naši stranu,« řekl Kudrna.

Naopak jasnou domácí výhru dnes slaví Třinec. Nicméně dlouho to tak ve Werk Areně nevypadalo. Hostující Hradec Králové tam vyhrál první třetinu 1:0 a na počátku té třetí se ujal vedení 2:1. Ale výsledek? Ten hovoří za vše! Přišla třinecká ofenzivní vlna a obhájce titulu rozstřílel Mountfield 7:2! »Výsledek je zavádějící, padesát minut to bylo více než vyrovnané utkání,« uznal asistent Ocelářů Vladimír Országh.

Podobně jasný triumf dnes připsal do tabulky i čtvrtý Litvínov, který je tak třetím Ocelářům stále v patách. V posledním zápase končícího kalendářního roku zdolal poslední Mladou Boleslav. Na její demolici se dnes podíleli premiérovým hattrickem v extralize útočník Lukáš Válek a jeho dvoubodoví spoluhráči Jindřich Abdul, Ondřej Kaše a Andrej Kudrna.

* * *

HC Sparta Praha – HC Olomouc 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 19. M. Forman (Irving, Sobotka) – 11. Macuh (Bambula), 41. Macuh (Plášek, Řezníček), 58. Bambula (Macuh, Kunc), 60. Nahodil. Rozhodčí: Jeřábek, Mejzlík – Frodl, Klouček. Vyloučení: 5:4, navíc Němeček (Sparta) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 12 445.

Rytíři Kladno – HC Kometa Brno 4:5 v prodl. (0:1, 3:2, 1:1 – 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Sideroff (Ticháček, Pytlík), 25. Dotchin (Jarůšek, Jágr), 27. Dotchin (Kusý), 56. Jarůšek (Jágr, M. Procházka) – 1. Cingel (Ščotka, L. Kaňák), 35. Flek (Ščotka), 35. Kratochvíl (Marcinko), 57. Moses (Gazda, K. Pospíšil), 64. Ďaloga (Marcinko, Š. Lukeš). Rozhodčí: Hradil, Sýkora – Hynek, Špůr. Vyloučení: 2:4. Využití: 3:1. Diváci: 4683.

HC Energie Karlovy Vary – Bílí Tygři Liberec 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 3. Hladonik (R. Přikryl), 31. Stříteský (M. Rohan, T. Redlich) – 35. Bulíř (Flynn, Birner), 43. Rychlovský (Melancon, Faško-Rudáš), 59. Filippi (A. Najman, Melancon), 60. Bulíř. Rozhodčí: Úlehla, Šindel – Brejcha, Thuma. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:2. Diváci: 5044.

HC Oceláři Třinec – Mountfield Hradec Králové 7:2 (0:1, 1:0, 6:1)

Branky a nahrávky: 24. M. Růžička (A. Nestrašil, J. Jeřábek), 43. Pánik (A. Nestrašil, Polášek), 50. Marinčin (Kurovský, Smith), 50. J. Jeřábek (Čacho), 52. A. Nestrašil (M. Růžička), 58. Kundrátek (M. Růžička, Pánik), 59. Čacho – 14. Lalancette (Jergl, Miškář), 42. Perret (Šťastný, Jasper). Rozhodčí: Mrkva, Obadal – Axman, Hlavatý. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:2. Diváci: 5014.

Banes Motor České Budějovice – HC Vítkovice Ridera 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 1:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 29. Valský (Kondelík, Vráblík), 34. Ordoš (Kondelík, Harris), 59. Harris (Kondelík, Gulaš) – 6. Roberts Bukarts (Krieger), 28. M. Kalus z trestného střílení, 50. Peterek, rozhodující sam. nájezd Lakatoš. Rozhodčí: Šír, Kika – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 3:2. Využití: 2:0. Diváků: 6421 (vyprodáno).

HC Verva Litvínov – BK Mladá Boleslav 6:1 (1:0, 3:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Válek (Jaks, Abdul), 22. O. Kaše, 23. Válek (Abdul, Demel), 31. Hlava (Šalda, O. Kaše), 41. Koblasa (A. Kudrna, Jícha), 59. Válek (A. Kudrna) – 37. Skalický (Fořt, Lantoši). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 4:6, navíc J. Půček (Mladá Boleslav) do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 5823.