Sparta dala Pardubicím pět gólů a drží sérii 11 duelů bez porážky

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté pražské Sparty zvítězili ve 12. kole první ligy nad posledními Pardubicemi 5:2 a v neúplné tabulce se posunuli na druhé místo. Hradec Králové po obratu zdolal nováčka z Brna 2:1 a je čtvrtý. Bohemians 1905 remizovali s Olomoucí 1:1. České Budějovice vyhrály v Teplicích 2:0.

Spartu poslal do vedení v osmé minutě Asger Sörensen, o chvíli později srovnal Dominik Janošek. Ještě v prvním poločase se za domácí trefil Jan Kuchta. Po hodině hry zvýšil Lukáš Sadílek, následně skórovali dva střídající hráči. Za Pardubice snížil Vojtěch Sychra, jenže během necelých dvou minut udeřili sparťané Martin Minčev a Tomáš Wiesner.

Letenští v nejvyšší soutěži nenašli přemožitele v 11 utkáních za sebou a v posledních třech vyhráli. Sparta je druhá o bod před pražským rivalem Slavií, s níž se příští neděli utká v Edenu. Svěřenci trenéra Trpišovského ale mají k dobru nedělní zápas s Mladou Boleslaví. Pardubičtí prohráli osmé z posledních devíti kol a ztrácejí tři body na předposlední Zlín.

»Musíme být spokojení s výhrou a tím, že jsme doma dali pěti gólů. Je to třetí výhra za sebou po pěti remízách v řadě, takže z dalšího vítězství musíme mít radost stejně jako z toho, že jsme vstřelili krásné góly. Samozřejmě jsme zklamaní z práce v obraně. Pardubicím jsme poskytli spoustu šancí. V tomto aspektu musíme být kritičtější,« uvedl kouč Sparty Brian Priske. Zároveň ale ocenil svého trenérského protějška a jeho hráče. »Odehráli hodně dobré utkání. Zůstali věrni svému stylu hry a hráli tak, jak chtěli. Hodně nám to ztížili, v ofenzivě hráli pěkně a vytvořili si dobré šance. Patří jim velké uznání. Na rozdíl od jiných soupeřů tady se nám nepřizpůsobili a drželi se svého stylu,« uznal Priske.

»Dostali jsme pět gólů, což je velmi špatné. Celou dobu jsme se připravovali na standardní situace, že nemůžeme dělat fauly kolem vápna. Myslím, že jsme jich udělali nějakých osm, za mě úplně jednoznačně zbytečných. Kluci odehráli dobrý zápas, ale na to se nehraje. Příští týden nás čeká další válka, tam už nemůžeme takové věci dělat. Půjde o holý život, máme doma Brno,« připojil trenér Pardubic Radoslav Kováč.

Duel v Mladé Boleslavi, kde má Hradec Králové domácí azyl, gólově otevřel ve 29. minutě brněnský Jakub Řezníček. Krátce před pauzou ale srovnal z penalty kapitán Jakub Rada a v 88. minutě dokonal obrat Východočechů Daniel Vašulín. Hradec navázal na výhru 4:1 nad Teplicemi a v nejvyšší soutěži doma neprohrál popáté za sebou. Zbrojovka nebodovala potřetí v řadě a je devátá.

»Chtěli jsme hrát postupný útok a tomu jsme vzhledem k soupeři uzpůsobili i rozestavení. V některých fázích utkání se nám to dařilo, ale nebyl jsem spokojený, jak jsme se chovali ve finální fázi,« řekl trenér hostů Richard Dostálek na tiskové konferenci. »Důležité bylo, že se nám podařilo z tlaku ještě do poločasu vyrovnat. V kabině jsme si řekli, že takhle musíme pokračovat klidně i do úplného konce. Síly nám docházely, ale z nátlakového fotbalu jsme neustoupili a přineslo to ovoce,« zhodnotil domácí kouč Miroslav Koubek.

Série bez porážky pro oba soky

Olomouc poslal do vedení už ve třetí minutě Florent Poulolo, ale v 70. minutě srovnal Martin Dostál. Oba týmy protáhly aktuální sérii bez porážky na čtyři ligová utkání. Bohemians coby domácí tým znovu nezvítězili a získali v Ďolíčku v této sezoně pouze tři z celkových 19 bodů. Naopak Hanáci venku v lize počtvrté za sebou neprohráli. Pražané klesli na páté místo, Olomouc je v neúplné tabulce šestá.

»Jsem zklamaný z výsledku, ale docela hrdý na to, jak se kluci prezentovali, jak bojovali s nepřízní osudu. Troufnu si říct, že měsíc zpátky bychom takové utkání prohráli 0:2. Bodů nemáme málo a věřím, že máme na to, abychom začali vyhrávat i doma,« řekl na tiskové konferenci trenér Bohemians Jaroslav Veselý.

»Soupeř zejména v druhých polovinách poločasu vyvinul velký tlak. Naprosto klíčová byla vyrovnávací branka, pak už je to na Bohemce strašně složité. Z celkového vývoje a průběhu utkání musíme bod brát,« dodal trenér Sigmy Václav Jílek.

Jihočeši a jejich nezvyklé bodování

Zápas v Teplicích rozhodli ve druhém poločase Patrik Hellebrand a střídající Lukáš Čmelík. České Budějovice už počtvrté v sezoně venku zvítězily a poskočily na osmé místo. Severočeši jsou po druhé domácí prohře v ligovém ročníku třináctí. »Dnes to z naší strany nebyl dobrý výkon. Vázla nám součinnost, nepodrželi jsme balon, trápili jsme se nahoře a neměli jsme vůbec žádný tlak. Těch věcí, které byly špatně, bylo víc,« zlobil se lodivod Teplic Jiří Jarošík. »Opět jsme potvrdili takovou nešťastnou a nezvyklou sérii, vlastně skoro všechny body jsme uhráli venku. Dnes se to potvrdilo. Jsme ale samozřejmě šťastní,« připojil českobudějovický Jozef Weber.

V neděli se vedle souboje Slavie s Boleslaví uskuteční další tři duely. Vedoucí Plzeň se představí v Jablonci, Ostrava s novým trenérem Pavlem Hapalem vyzve Slovácko a Zlín doma čeká Liberec.

* * *

Sparta Praha – FK Pardubice 5:2 (2:1)

Branky: 8. Sörensen, 26. Kuchta, 60. Sadílek, 72. Minčev, 73. Wiesner – 14. Janošek, 66. Sychra. Rozhodčí: D. Černý – Caletka, Antoníček – Klíma (video). ŽK: Pavelka, Karabec – Hlavatý. Diváci: 11 671.

Sparta: Kovář – Wiesner (83. Fortelný), Vitík, Sörensen (46. Zelený), Höjer – Pavelka, Sadílek – Jankto (24. Karabec), Daněk (67. Mejdr), Haraslín (67. Minčev) – Kuchta. Trenér: Priske.

Pardubice: Markovič – Kostka, Vlček, Hranáč, Chlumecký – Janošek (76. Vacek), Icha – Zahradníček (66. Sychra), Hlavatý (85. Tischler), Helešic (66. Rosa) – P. Černý (66. Lima). Trenér: Kováč.

FC Hradec Králové – Zbrojovka Brno 2:1 (1:1)

Branky: 43. Rada z pen., 88. Vašulín – 29. Řezníček. Rozhodčí: Petřík – Kubr, Pečenka – Berka (video). ŽK: Kodeš, Leibl (oba Hradec Králové). Diváci: 801.

Hradec Králové: Bajza – Klíma, Čihák, Leibl (46. O. Ševčík) – Gabriel, Rada, Kodeš, Kučera, Harazim – Kubala (87. Matěj Koubek), Vašulín (90.+5 Dvořák). Trenér: Miroslav Koubek.

Brno: Berkovec – Šural, Endl, Štěrba (46. Hlavica) – Matejov (90. Hladík), Texl, Souček, Granečný (90. Alli) – Falta (76. Fousek), M. Ševčík (63. Pachlopník) – Řezníček. Trenér: Dostálek.

Bohemians Praha 1905 – Sigma Olomouc 1:1 (0:1)

Branky: 70. Dostál – 3. Poulolo. Rozhodčí: Batík – Podaný, Líkař – Zelinka (video). ŽK: Köstl – Chvátal. Diváci: 4892.

Bohemians: Valeš – Köstl, Křapka, Hůlka – Dostál, Jindřišek, Jánoš (69. Beran), Kovařík (62. Hála) – Květ (77. Mužík), Prekop – Drchal (62. Puškáč). Trenér: Veselý.

Olomouc: Trefil – Pokorný, Beneš, Poulolo – Chvátal (46. Vraštil), Spáčil, Breite (89. Sedlák), Navrátil (90.+4 Šíp), Sláma (78. Zifčák) – Růsek, Chytil (90.+4 Zlatohlávek). Trenér: Jílek.

FK Teplice – Dynamo České Budějovice 0:2 (0:0)

Branky: 52. Hellebrand, 85. Čmelík. Rozhodčí: Starý – Vlček, Mokrusch – Hocek (video). ŽK: Jukl – Potočný, Čolič. Diváci: 2431.

Teplice: Mucha – Vondrášek, Knapík, Hybš – Hyčka (67. Kodad), Kučera (67. Mareček), Jukl, Shejbal – Trubač (81. Vachoušek) – Žák, Gning, Trenér: Jarošík.

Č. Budějovice: Janáček – Broukal, Havel, Králik – Čolič, Čavoš, Hellebrand, Sluka (89. Skovajsa) – Hora (74. Sladký) – Hais (64. Zajíc), Potočný (46. Čmelík). Trenér: Weber.