Home Zahraničí Agentura Fitch varuje, že možná bude muset snížit rating desítkám amerických bank

Agentura Fitch varuje, že možná bude muset snížit rating desítkám amerických bank

Lidé procházejí kolem pobočky banky JPMorgan Chase v New Yorku ve Spojených státech 1. května 2023. FOTO – Xinhua/Michael Nagle

Ratingová agentura Fitch v úterý varovala, že desítkám amerických bank, včetně největší banky v zemi JPMorgan, hrozí výrazné snížení ratingu.

Agentura Fitch v červnu snížila rating »provozního prostředí« amerických bank z AA na AA- s odvoláním na tlak na úvěrový rating země, regulační mezery odhalené březnovými krachy regionálních bank a nejistotu kolem úrokových sazeb, uvedl analytik agentury Fitch pro CNBC.

Tento krok zůstal z velké části bez povšimnutí, protože nevyvolal žádné snížení ratingu bank, uvedl analytik Chris Wolfe.

Další snížení hodnocení amerického bankovního sektoru o jeden stupeň, z AA- na A+, by však podle Wolfeho přimělo ratingovou agenturu přehodnotit hodnocení více než 70 amerických bank, včetně JPMorgan. To by potenciálně mohlo některé slabší úvěrové instituce posunout blíže ke statusu mimo investiční stupeň.

Související problematikou je otázka, zda nesplácení úvěrů v bankovním sektoru nepřekročí úroveň, kterou agentura Fitch považuje za historicky normální, uvedl Wolfe.

Nesplácení úvěrů má tendenci růst v prostředí zvyšujících se sazeb a agentura Fitch vyjádřila obavy z dopadu nesplácení úvěrů na menší banky.

Fotografie pořízená 28. října 2011 zachycuje vnější pohled na Bank of America Tower v New Yorku ve Spojených státech. FOTO – Xinhua/Fan Xia

V návaznosti na varování agentury Fitch se v úterý propadly akcie úvěrových společností včetně JPMorgan, Bank of America a Citigroup.

Podkladem varování agentury Fitch je restriktivní měnová politika, kterou Federální rezervní systém zavedl v posledních 18 měsících, uvedl v úterý server Business Insider.

Drahé náklady na půjčky a zvýšené úvěrové standardy vytvořily pro mnoho bank a nebankovních podniků s velkými podnikovými dluhy prostředí, které je pod tlakem, dodal.

Minulý týden agentura Moody’s snížila úvěrové ratingy deseti malých a středně velkých amerických bank a u významných poskytovatelů úvěrů, jako jsou Bank of New York Mellon, Northern Trust a U.S. Bancorp, zvažovala jejich možné snížení.

Začátkem tohoto měsíce agentura Fitch snížila dlouhodobý úvěrový rating USA s odvoláním na politickou dysfunkci a rostoucí dluhové zatížení.

Tentokrát chce agentura Fitch trhu naznačit, že »snížení ratingu bank sice není předem dané, ale představuje reálné riziko,« řekl Wolfe.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here