Home Zahraničí Britský ministr obrany potvrdil zatím největší dodávku zbraní pro Ukrajinu

Britský ministr obrany potvrdil zatím největší dodávku zbraní pro Ukrajinu

Challenger 2 FOTO - wikipedia/Graeme Main

Britský ministr obrany Ben Wallace v parlamentu oznámil detaily další vojenské pomoci Ukrajině, která je podle něj dosud nejvýznamnější. Vedle již v sobotu potvrzené dodávky 14 tanků Challenger 2 bude nynější balík zahrnovat i stovky obrněných vozidel, pontony nebo náboje. Wallace rovněž vyzval Německo, aby povolilo dodávky tanků Leopard na Ukrajinu, uvedla agentura Reuters.

Balík bude obsahovat osm samohybných houfnic AS90, prostředky pro překonávání minových polí, na 100 000 dělostřeleckých nábojů, stovky raket nebo náhradní díly na obnovu až 100 ukrajinských tanků a bojových vozidel pěchoty, píše Reuters.

»Polsko má zjevně velký zájem darovat několik Leopardů (Ukrajině), stejně jako Finsko,« doplnil Wallace. »Závisí to na rozhodnutí německé vlády; nejen jestli Němci dodají své vlastí tanky Leopard, ale i na tom, zda dají povolení ostatním,« dodal britský ministr obrany.

Až dosud Západ i přes ukrajinské naléhání vyzbrojoval Ukrajinu pouze tanky sovětské konstrukce či jejich modernizovanými verzemi. Nedávno Francie, Německo a Spojené státy oznámily, že dodají Kyjevu svá bojová vozidla pěchoty a průzkumná obrněná vozidla.

Británie bude s Challengery 2 zřejmě mezi prvními zeměmi, které Ukrajině poskytnou na Západě vyrobené tanky. Polsko minulý týden oznámilo, že v rámci mezinárodní koalice předá Ukrajině rotu německých tanků Leopard 2. Podobný záměr má podle Wallace i Finsko. Předání v Německu vyrobených strojů však podléhá souhlasu Berlína.

O rozsahu dalšího vyzbrojování Ukrajiny bude podle Wallace jasněji po páteční koordinační schůzce na americké vojenské základně v německém Ramsteinu.

(cik, čtk)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.