Bylo zahájeno každoroční zasedání nejvyššího orgánu státní moci Číny

V Paláci lidu v Pekingu bylo dnes zahájeno každoroční zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců (VSLZ), nejvyššího orgánu státní moci Číny. Zahajovacího zasedání se účastní Si Ťin-pching a další vůdci Komunistické strany Číny a vlády Číny a téměř 3000 nových zástupců VSLZ.

Po zahájení nového funkčního období VSLZ zvolí a jmenuje nové členy čínských státních institucí, přezkoumá a projedná Zprávu o práci vlády a objasní hlavní cíle a úkoly hospodářského a sociálního rozvoje Číny v roce 2023 a vládní politickou strategii.

Podle nedávno zveřejněného programu zasedání přezkoumá a projedná i návrh novely legislativního zákona a plán institucionální reformy Státní rady Číny.

Premiér Li Kche-čchiang jménem Státní rady přednesl celostátnímu zákonodárnému sboru k projednání zprávu o práci vlády. Zde jsou některé hlavní body pracovní zprávy.

Růstový cíl stanoven na přibližně pět procent

Čína si klade za cíl v roce 2023 zvýšit svou ekonomiku přibližně o pět procent a svůj inflační cíl, tedy růst indexu spotřebitelských cen, stanovila na přibližně tři procenta.

Podle zprávy v roce 2022 stabilizovala ekonomiku, stabilně zvyšovala kvalitu rozvoje a udržovala celkovou sociální stabilitu, čímž zajistila nové a těžce vydobyté úspěchy v rozvoji.

Země si podle zprávy klade za cíl vytvořit v roce 2023 přibližně 12 milionů pracovních míst ve městech a cílí na sledovanou míru nezaměstnanosti ve městech ve výši přibližně 5,5 procenta, přičemž celková úroveň tarifů klesla za posledních pět let z 9,8 procenta na 7,4 procenta.

Zlepšení, modernizace průmyslové struktury

Podle zprávy o práci vlády Čína v uplynulých pěti letech plně realizovala strategii rozvoje založeného na inovacích a zlepšila a modernizovala průmyslovou strukturu.

Čína podle ní podporovala rozvoj reálné ekonomiky prostřednictvím inovací a pokračovala v podpoře nových hnacích sil růstu, byla posílena vedoucí úloha technologických inovací, zahájena řada významných vědeckotechnických inovačních projektů a zvýšeno úsilí o zajištění průlomových objevů v klíčových technologiích v klíčových oborech.

Průmyslová odvětví byla podporována v rozvoji směrem ke střední a vyšší úrovni, při rozvoji reálné ekonomiky byla upřednostňována zpracovatelská výroba a byla zajištěna stabilní výkonnost průmyslového sektoru. Podíl zpracovatelského průmyslu na ekonomice zůstal podle zprávy z velké části nezměněn. Čínské výrobky jsou nyní kvalitnější a konkurenceschopnější, uvádí zpráva.

Stabilizace produkce obilí, podpora revitalizace venkova

Podle zprávy je cílem Číny v letošním roce stabilizovat produkci obilí a pokročit v revitalizaci venkova. Země plánuje udržet celkovou výměru obilovin na stabilní úrovni a zahájit novou snahu o zvýšení výrobní kapacity obilovin o 50 milionů tun, uvádí zpráva, a rovněž oživí semenářský průmysl a podpoří rozvoj zemědělské vědy, technologií a vybavení.

Zpráva rovněž vyzývá k podpoře venkovského průmyslu s místními rysy, aby se vytvořilo více kanálů pro zvýšení příjmů na venkově. »Naše úspěchy v oblasti snižování chudoby by měly být konsolidovány a rozšířeny, aby se zabránilo rozsáhlému návratu do chudoby,« stojí ve zprávě.

Usilovat o ekologický a nízkouhlíkový rozvoj

Podle zprávy Čína v uplynulých pěti letech posílila ochranu životního prostředí a usilovala o zelený a nízkouhlíkový rozvoj. Podle zprávy země usilovněji pracovala na prevenci a kontrole znečištění a ve městech na úrovni prefektur a výše byla kvalita ovzduší za posledních pět let dobrá nebo vynikající v 86,5 % dnů, což představuje nárůst o čtyři procentní body.

Zpráva rovněž uvádí, že Čína dosáhla stabilního pokroku v oblasti úspory energie a snižování emisí uhlíku, a dodává, že země se dobře promyšlenými a systematickými kroky dopracovala k cílům maximálních emisí uhlíku a uhlíkové neutrality.

Dále se zlepšil energetický mix, přičemž podíl čisté energie na celkové spotřebě energie se zvýšil z 20,8 % na více než 25 %, dodala zpráva.

Pokrok v práci týkající se Hongkongu, Macaa a Tchaj-wanu

Čína v posledních pěti letech dosáhla nového pokroku v práci související s Hongkongem, Macaem a Tchaj-wanem. Byl formulován a uveden v platnost zákon Čínské lidové republiky o zajištění národní bezpečnosti ve zvláštní administrativní oblasti Hongkong a v těchto dvou regionech byla uplatněna zásada, že Hongkong a Macao by měli spravovat vlastenci, uvádí zpráva.

»Zajistili jsme, že Hongkong vstoupil do nové etapy, v níž obnovil pořádek a je připraven vzkvétat,« uvádí se ve zprávě. Ústřední vláda podpořila rozvoj oblasti Velkého zálivu Kuang-tung-kong-Macao a podpořila Hongkong a Macao v rozvoji jejich ekonomik, zlepšování životní úrovně, reakci na covid-19 a udržování stability, uvádí se ve zprávě.

Zpráva dodala, že bylo rovněž vyvinuto úsilí o rozhodný boj proti separatismu a vměšování a o další podporu mírového rozvoje vztahů mezi průlivem a Hongkongem.

Diplomacie významných zemí

Podle zprávy byla diplomacie velkých zemí s čínskými rysy v posledních pěti letech vedena na všech frontách. Prezident Si Ťin-pching a další straničtí a státní představitelé navštívili mnoho zemí a zúčastnili se online nebo offline mnoha významných diplomatických akcí a Čína rovněž hostila řadu významných diplomatických akcí, uvádí zpráva.

»S odvahou a schopností stát si za svým jsme rozhodně chránili svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy Číny. Aktivně jsme rozšiřovali globální partnerství, pracovali na budování otevřené světové ekonomiky, chránili multilateralismus a podporovali budování lidského společenství se společnou budoucností,« uvádí se ve zprávě.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy