Pizza s tomatovým základem se v Británii pomalu stává luxusním zbožím. Rajčata jsou na příděl

Připravte se na těstoviny bez rajčatové omáčky a »bílou pizzu«. Italské restaurace ve Velké Británii musí omezovat rajčata, zvyšovat ceny a v některých případech úplně odstranit pomodoro z jídelníčku, protože náklady prudce rostou, uvedl ve svém článku britská deník The Guardian.

Podle sdružení kuchařů Federazione Italian Cuochi UK se cena rajčat za poslední rok zvýšila až čtyřnásobně, z pěti liber za bednu na 20 liber za bednu. Cena konzervovaných rajčat se pak zdvojnásobila z 15 liber za bednu na 30 liber. Cena základní potraviny insalata, ledového salátu, se rovněž zvýšila, a to z přibližně sedmi liber za krabici na 22 liber.

Rajčata patří ke komoditám, které jsou v současné době ve Velůké Británii nedostatkové. Vláda z toho viní špatné počasí v jižní Evropě a severní Africe. Vysoké ceny elektřiny zasáhly také dodávky produktů pěstovaných ve sklenících v Británii a Nizozemsku.

Enzo Oliveri, prezident sdružení italských kuchařů, uvedl, že po problémech s rostoucími náklady a brexitem nastalo pro italské restaurace »velmi obtížné« období, a varoval, že některé z nich mohou ukončit činnost. »Nevidím žádné světlo na konci tunelu,« řekl. Jeho členové obvykle odebírají rajčata z Itálie, Španělska nebo Maroka. »Ale protože je jich všude nedostatek, rajčata nyní nepřicházejí odnikud,« uvedl.

Oliveri spolupracuje s dodavateli rajčat, aby zajistil množství kvalitních konzervovaných a drcených rajčat, ale i těch je nedostatek. Některé restaurace se podle něj proto přizpůsobují a přesouvají své jídelní lístky od této ingredience a místo toho nabízejí »bílé« pizzy a těstoviny bez rajčat. Šéfkuchaři používají sýry, jako je ricotta, nebo zeleninu včetně cukety nebo lilku jako základ a k zahuštění omáček. »Bílá pizza, bílé omáčky na těstoviny nebo méně rajčat. Děláme z toho trend, protože ceny jdou kvůli nedostatku nahoru.« Vyzval také vládu, aby omezila ceny rajčat, a varoval: »Když se ceny zvýší, budeme mít problémy. Nemůžeme už kalkulovat s maržemi.«

Carmelo Carnevale, prezident Italského kulinářského konsorcia, uvedl, že jen za poslední dva týdny se ceny rajčat zvýšily třikrát. Restaurace sice rajčata stále dostávají, ale nedostávají je v obvyklém množství. »Je to pro nás velmi stresující, zejména proto, že si necháváme dvakrát týdně dovážet i ta naše z Itálie. Máme štěstí, že je vůbec dostaneme,« řekl. »Rajčata jsou ve spoustě našich jídel. My jako společnost propagujeme ‚made in Italy‘ a musíme si zachovat svou identitu, aniž bychom ohrozili kvalitu. Nemůžeme také zvyšovat ceny, takže nevytváříme žádný zisk.«

Šéfkuchař Theo Randall z hotelu InterContinental v Mayfairu doplnil, že dodavatelé zřejmě dávají konzervy pasírovaných rajčat na příděl. »Objednáte si deset konzerv a dostanete tři,« řekl.

Antonio Alderuccio z vegetariánské restaurace Plant Club v Londýně uvedl, že ceny pasírovaných rajčat se za poslední rok zvýšily o 70 %.

Aby se kuchaři vyhnuli případným problémům s dodávkami, sestavují svá menu podle toho, jaké suroviny jsou k dispozici. »Všechno se zdražilo,« řekl. »V podstatě musíte jen zvýšit ceny. A musíte se dívat na suroviny, které si můžete dovolit použít. Pro všechny restaurace je to velmi těžké období. V posledních několika letech zasáhlo pohostinství mnoho věcí a toto je další z nich.«

Ministerstvo životního prostředí, potravin a záležitostí venkova přitom podle Guardianu nadále uvádí, že Spojené království má »vysoce odolný potravinový dodavatelský řetězec a je dobře vybaveno na to, aby se vypořádalo s narušením«.
(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy