Home Zahraničí Čínská ekonomika si udržuje dynamiku oživení díky rostoucí spotřebě

Čínská ekonomika si udržuje dynamiku oživení díky rostoucí spotřebě

Letecký snímek pořízený 7. června 2023 ukazuje turisty, kteří si prohlížejí starou ulici Tchaj-pchingve městě Čchang-ša ve středočínské provincii Chu-nan. FOTO - Xinhua/Chen Sihan

Čínská ekonomika si v uplynulém půlroce udržela dynamiku oživení, protože spotřební aktivity nabraly na síle a inovace podpořily modernizaci průmyslu.

Během třídenního svátku Festivalu dračích lodí, který se konal od 22. do 24. června, zaznamenala druhá největší ekonomika světa výrazné oživení v oblasti cestovního ruchu, kdy se v tomto období uskutečnilo celkem 106 milionů domácích turistických cest a příjmy z cestovního ruchu dosáhly 37,31 miliardy jüanů (asi 5,16 miliardy amerických dolarů). Podle ministerstva kultury a cestovního ruchu tato čísla meziročně vyskočila o 32,3 %, resp. 44,5 %.

Údaje z odvětví civilní letecké dopravy rovněž ukázaly ochotu k utrácení za cestování, neboť za prvních pět měsíců uskutečnili turisté více než 230,65 milionu leteckých cest, což je o 139,9 % více než před rokem, uvedl čínský Úřad pro civilní letectví.

»Zaznamenali jsme, že naše provozní efektivita a celkové příjmy z přepravy cestujících v první polovině roku překonaly úroveň ze stejného období roku 2019,« uvedla jedna z největších čínských leteckých společností Hainan Airlines.

Průměrný denní počet vnitrostátních letů provozovaných společností Hainan Airlines dosáhl v první polovině roku 2023 počtu 669, což je stejná úroveň jako v roce 2019; průměrná vytíženost letadel činila 81,5 % a podle společnosti byl obnoven provoz na 34 mezinárodních linkách.

»V roce 2023 domácí trh pravděpodobně překoná úroveň roku 2019 díky nahromaděné poptávce po rekreaci a cestování po epidemii a během let 2024 a 2025 se mezinárodní trh postupně zotaví na úroveň před vypuknutím epidemie,« tvrdí letecká společnost a předpovídá, že její podnikání bude i nadále růst, protože Čína realizuje národní strategie, jako je iniciativa Pásmo a stezka a modernizuje průmysl.

Výrazným trendem mezi čínskými spotřebiteli se stává také ekologická a nízkouhlíková spotřeba, přičemž nejzářivějším příkladem je trh s vozidly na bázi nových energií (NEV). Lokální orgány přijaly řadu opatření, jako jsou dotace na nákup NEV a daňové úlevy, aby podpořily ekologickou spotřebu.

Od ledna do května se v Číně prodalo přibližně 1,05 milionu osobních vozidel, jejichž cena je vyšší než 300 000 jüanů, což představuje meziroční nárůst o 35,1 %. Z toho prodej vozů NEV dosáhl 329 770 kusů, což je o 121,8 procenta více než před rokem, ukázaly údaje Čínské asociace osobních automobilů.

Mluvčí Národní komise pro rozvoj a reformy Meng Wej v polovině června uvedl, že pozitivní trend vývoje čínské ekonomiky zůstane dlouhodobě nezměněn a očekává se, že se dále zvýrazní tažný efekt spotřeby na hospodářský růst.

Meng také upozornil, že tržní poptávka je stále ještě nedostačující a endogenní síla ekonomiky musí být ještě posílena. »V procesu hospodářského oživení jsou výkyvy v některých oblastech normální a dočasné,« řekl Meng, když komentoval poklesy některých meziměsíčních ekonomických ukazatelů, včetně indexu nákupních manažerů pro čínský výrobní sektor a průmyslových výnosů.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here