Čínský demonstrační projekt jaderné elektrárny Hualong One prošel testy

Demonstrační projekt Hualong One, čínský projekt jaderného reaktoru třetí generace, v pátek prošel závěrečnými přejímacími testy, oznámila Čínská národní jaderná korporace (CNNC).

Projekt zahrnuje dva reaktory – pátý a šestý blok – v jaderné elektrárně Fu-čching ve městě Fu-čou v jihovýchodní čínské provincii Fu-ťien.

Absolvování testů bylo posledním krokem, který znamenal dokončení projektu, což znamená, že kompetence Číny v oblasti jaderné energetiky nyní patří k nejlepším na světě, uvedla CNNC.

Výstavba pátého bloku elektrárny Fuqing byla zahájena v květnu 2015 a výstavba šestého bloku byla zahájena v prosinci téhož roku. Pátý blok byl uveden do komerčního provozu v lednu 2021 a šestý blok v březnu 2022.

V současné době mohou oba bloky vyrábět 20 miliard kWh elektřiny ročně.

»Projekt má nejlepší výsledky z hlediska doby výstavby, nákladové efektivity, bezpečnosti provozu a kvality mezi všemi demonstračními projekty jaderných bloků třetí generace na světě,« uvedl v rozhovoru pro CGTN Song Lin, generální ředitel společnosti CNNC Fujian Fuqing Nuclear Power Co., Ltd. Proces výstavby projektu poskytuje cenné reference pro budoucí výstavbu bloků Hualong One, uvedla CNNC.

Celosvětový zájem o elektrárnu Hualong One

Od roku 2017 navštívili jadernou elektrárnu Fuqing odborníci a zástupci průmyslu ze zemí východní Evropy, Jižní Ameriky, Blízkého východu a Afriky, aby se seznámili s projektem Hualong One, a to v rámci několika cest organizovaných Mezinárodní agenturou pro atomovou energii, Světovou asociací provozovatelů jaderných elektráren a čínským ministerstvem zahraničí.

»Když jsme elektrárnu Hualong One představili ostatním zemím, projevily velký zájem. Poskytli jsme výkonové parametry jeho konstrukce a zpětná vazba, kterou jsme obdrželi, ukazuje, že Hualong One má významné konkurenční výhody,« řekl Song.

»Podle mých pozorování měli po zhlédnutí Hualong One obvykle dvě typické reakce. Jednou z nich je údiv nad tím, jak vyspělá je čínská jaderná technologie, a druhou je záměr posílit spolupráci s Čínou v oblasti jaderné energetiky,« dodal.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy