Home Zahraničí Finsko staví bariéry u čtyř přechodů s Ruskem, zvažuje uzavření celé hranice

Finsko staví bariéry u čtyř přechodů s Ruskem, zvažuje uzavření celé hranice

FOTO - Wikimedia Commons/Tuomas Vitikainen

Finská vláda připravuje projekt uzavření všech kontrolních stanovišť na hranicích s Ruskem, ale zatím nevidí potřebu takového opatření. Informoval o tom televizní kanál MTV-3 s odvoláním na své zdroje.

Podle něj vláda zvažuje uzavření celé hranice jako dočasné opatření pro případ, že by se trasa žadatelů o azyl do Finska změnila a jejich počet vzrostl. V tuto chvíli však není potřeba uzavírat celou hranici, uvedl zdroj televize.

Finský premiér Petteri Orpo včera uvedl, že finská vláda v noci na sobotu uzavře čtyři hraniční stanoviště na východní hranici. Tímto způsobem podle něj úřady reagují na příliv »státních příslušníků třetích zemí« na východní hranici země, který se v poslední době zvýšil.

Mari Rantanen, ministr vnitra republiky, vysvětlil, že uzavřena budou kontrolní stanoviště ve Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala; rozhodnutí platí do 18. února 2024.

Chystá se i Frontex

List Helsingin Sanomat informoval o tom, že agentura EU pro ochranu hranic Frontex je připravena vyslat své síly do Finska na hranice s Ruskem. Frontex chce údajně pomoci vyřešit problém způsobený nedávným nárůstem nelegálního překračování hranic. O tom, jaký kontingent Frontex do Finska vyšle, zatím nebylo rozhodnuto. Zatím není znám ani přesný čas příjezdu, uvedl deník. »Aktivně vedeme stálý dialog s finskými úřady a připravujeme se poskytnout okamžitou pomoc přesunem příslušníků pohraniční stráže našich stálých sil,« citoval list prohlášení agentury.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že rozhodnutí Finska uzavřít hraniční přechody na hranici s Ruskem vytváří nové dělící linie v Evropě a reakce Moskvy na tato opatření bude vypracována v meziresortním formátu.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here