Home Zahraničí Klopýtnutí do světové války. Stále více zbraní pro Kyjev

Klopýtnutí do světové války. Stále více zbraní pro Kyjev

Německý tank Leopard 2 ILUSTRAČNÍ FOTO - wikipedia

Pod tímto názvem vyšel včera v Junge Welt komentář poslankyně Bundestagu za stranu Die Linke Sahry Wagenknechtové. Společnost pro evropský dialog (SPED) ho přeložila a její předseda Jiří Málek překlad poskytl naší redakci. Přinášíme ho v plném znění.

Hlad ukrajinského vedení po zbraních se zdá být bezmezný. Sotva USA a Německo oznámily, že dodají Ukrajině tanky Leopard a Abrams, ukrajinský prezident Zelenskyj požaduje stíhačky a rakety. Kancléř Scholz ve středu v Bundestagu vyloučil dodávku stíhaček nebo nasazení pozemních jednotek. Ale jak věrohodné je, že poté, co již několikrát nakreslil červené čáry, jen aby je o něco později překročil? Počáteční rozhovory mezi šéfem NATO Stoltenbergem a Zelenským o dodávce jaderných bombardérů F-35 již probíhají a jak USA, tak Francie nevylučují, že dodají Ukrajině stíhačky.

»Vedeme válku proti Rusku,« řekla německá ministryně zahraničí na zasedání Rady Evropy. Copak paní Baerbocková neví, co říká? Nebo chce brzy poslat německé vojáky, aby doprovázeli německé tanky do bitvy s Ruskem, protože není čas na výcvik ukrajinských vojáků? Nebo jsme byli všichni oklamáni a tento výcvik již dávno proběhl, protože před několika měsíci bylo rozhodnuto dodat tanky Leopard?

Ať tak či onak, bez přímé intervence NATO Ukrajina stěží dosáhne svého cíle vyhnat ruské jednotky z Donbasu a Krymu. »Vítězství bez letectva je těžké si představit,« říká náměstek ukrajinského ministra zahraničí a Banderův obdivovatel Melnyk.

Takže Západ se bude muset rozhodnout: Bude hrát ruskou ruletu a riskovat jadernou válku pro vítězství Ukrajiny? Nebo USA a NATO přijdou k rozumu a přimějí Ukrajinu, aby přijala kompromisní mír? Ale jak cynické je pak povzbuzovat ukrajinské vedení, aby posílalo desítky tisíc, možná stovky tisíc dalších lidí na smrt dodávkami dalších a dalších zbraní?

Jsme na šikmé trajektorii, která by mohla skončit světovou válkou a jadernou apokalypsou. A je také jasné, že aby mohl Západ vstoupit do války, musel by obětovat ty »hodnoty«, které byly dosud používány k ospravedlnění války, především svobodu projevu a demokracii. Protože takový krok do propasti by sotva mohl být pro obyvatelstvo přijatelný i s pokračující mediální propagandou.

»Existuje jen tolik pravdy, kolik převládá, kolik vynucujeme. Vítězství rozumu může být pouze vítězstvím rozumného« – tato moudrost Bertolda Brechta musí být nyní převzata tím, že se postavíme proti koalici tanků a bombardérů, kterou vytvořily části vládnoucí elity, s velkou koalicí rozumných. Musí pozvednout své četné hlasy a vzdorovat – na pracovištích, v médiích, parlamentech a v ulicích!

(za)

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.