Home Zahraničí Konec práva žen na potrat ve státě Iowa?  

Konec práva žen na potrat ve státě Iowa?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nejvyšší soud amerického státu Iowa dnes uvolnil cestu ke zpřísnění legislativy o potratech. Zvrátil předchozí soudní rozhodnutí, které interrupce zařadilo mezi základní práva garantovaná ústavou Iowy a federálním zákonem. Informovala o tom agentura AP.

Dnes nejvyšší soud, v němž zasedají hlavně členové jmenovaní republikány, dospěl k závěru, že soud v méně konzervativním složení před čtyřmi lety mylně zařadil právo na potrat k právům chráněným ústavou.

Soud v Iowě rozhodoval v době, kdy se očekává, jak se k potratům vysloví americký nejvyšší soud. Podle jeho předběžného stanoviska, které už uniklo do médií, se chystá zrušit rozhodnutí z kauzy Roeová versus Wade z roku 1973, které potraty legalizovalo v celých USA.

Dnešní zrušení verdiktu iowského nejvyššího soudu po pouhých čtyřech letech podle AP odráží dramatickou změnu ve složení soudu. Guvernérka Iowy Kim Reynoldsová patří k odpůrcům práva na potrat a od roku 2017 do soudu jmenovala čtyři soudce. Takže šest ze sedmi členů soudu jsou nyní lidé jmenovaní republikánskými guvernéry. Reynoldsová opakovaně prohlašovala, že doufá, že soud předchozí rozhodnutí z roku 2018 změní.

(čtk)

Předchozí článekZáchranný kruh proti chudobě. Deštník topícímu nepomůže, rýpla si ČSSD do vlády
Další článekBude ještě legální hledat informace?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here