ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena učinila nezodpovědný krok, když na Ukrajinu převezla rakety ATACMS vybavené kazetovou municí. Toto hodnocení uvedl Titus Peachey, člen americké pobočky Cluster Munition Coalition, v článku pro portál Responsible Statecraft.

Bidenova administrativa podle něj »ignorovala desetiletí lidského utrpení způsobeného používáním této nerozlišující munice«. »Rovněž ignorovala postoj mezinárodního společenství, které uznává, že kazetovou munici nelze používat zodpovědně. To je nepřijatelné,« poznamenává autor. Expert zdůraznil, že kazetová munice »porušuje klíčové zásady mezinárodního práva«. »Zaprvé je obtížné s nimi provést přesný úder, protože způsobují škody na velkém území, kde se často nacházejí civilisté. Za druhé, mnohé z nich nevybuchují při dopadu, ale ještě dlouho po skončení války mrzačí a zabíjejí každého, kdo je naruší,« poznamenává Peachey a zdůrazňuje, že velké množství submunice malých rozměrů je činí »obzvláště destruktivními«.

Ukrajinské ozbrojené síly dříve poprvé použily proti Rusku rakety ATACMS americké výroby vybavené kazetovými hlavicemi. Jejich použití potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zatímco Bílý dům uvedl, že washingtonská administrativa Kyjevu poskytla takové rakety s doletem 165 kilometrů.

Armádní taktický raketový systém (ATACMS) navrhla a vyrábí americká obranná korporace Lockheed Martin. Odpaluje sérii balistických raket země-země s maximálním doletem 300 kilometrů. Bojová hlavice ATACMS váží 226 kg. Munici uloženou v přepravním a odpalovacím kontejneru lze použít s odpalovacím zařízením M270 MLRS (tracked multiple launch rocket system) a s kolovým odpalovacím zařízením M142 HIMARS.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here