Mexiko bojuje proti cigaretám, na veřejných místech začal platit zákaz kouření

V Mexiku dnes vstoupil v platnost úplný zákaz kouření na veřejných místech. Informovala o tom stanice BBC, podle které má tato středoamerická země nyní jedny z nejpřísnějších protikuřáckých pravidel na světě.

Kromě uzavřených míst jako jsou restaurace či prostředky hromadné dopravy nesmějí ode dneška Mexičané kouřit ani na zahrádkách podniků, na plážích, v parcích, v práci, na stadionech, v hotelech nebo na zastávkách. Plný zákaz se týká také reklam na tabákové výrobky, a to včetně internetu či obchodů, kde nesmí být vystaveny.

Krok, který Mexiko poprvé schválilo už v roce 2021, přivítala Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). Užívání tabáku je podle ní nejčastější příčinou úmrtí na světě, které lze předcházet. Na americkém kontinentu si podle ní užívání tabáku každoročně vyžádá téměř milion úmrtí – ať už v důsledku přímé konzumace, nebo pasivního kouření.

Přísná pravidla v Mexiku kritizují někteří kuřáci, podle kterých budou moci lidé prakticky kouřit jen v soukromí domova. Další kritici zpochybnili, nakolik budou nová pravidla vymahatelná. Jejich obavy podle BBC souvisí zejména s korupcí v Mexiku a prací policistů, kteří mohou kouření na veřejnosti brát jako záminku pro braní úplatků.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy