Home Zahraničí Největší loď britského námořnictva ohlásila další poruchu, za dva roky byla na...

Největší loď britského námořnictva ohlásila další poruchu, za dva roky byla na moři 90 dní

HMS Prince of Wales FOTO - wikipedia

Největší loď britského námořnictva HMS Prince of Wales oznámila poruchu den po vyplutí z Portsmouthu. Směřovala do USA, kde se měla její posádka zúčastnit společného cvičení s americkým a kanadským námořnictvem.

List The Guardian píše, že loď za tři miliardy liber (86 miliard korun) a s 1600 lidmi na palubě má problémy s lodní hřídelí. Zůstala u jižního pobřeží, u ostrova Wight a podle armádního mluvčího se okolnosti technických problémů zjišťují. Po ohlášení poškození lodní hřídele byli na plavidlo dlouhé přes 280 metrů vysláni potápěči.

HMS Prince of Wales je největší britská válečná loď a vlajková loď NATO. Problémy měla už v minulosti. Na konci roku 2020 zůstala v Portsmouthu, když vnikla voda do strojovny a poškodila elektrické vedení. Za dva roky služby strávila na moři ani ne 90 dní, protože několikrát řešila problém s průsakem vody.

Tentokrát se chystala přeplout Atlantický oceán a postupně se zastavit v Halifaxu, New Yorku a v Karibiku. Posádka se má zúčastnit cvičení operací zahrnujících bojové letouny F-35B a bezpilotní systémy.

(čtk)