Home Zahraničí Největší německý dovozce plynu se stal černou dírou na peníze

Největší německý dovozce plynu se stal černou dírou na peníze

ILUSTRAČNÍ FOTO - Uniper

Záchrana největšího německého dovozce plynu Uniper bude stát spolkovou vládu dalších 25 miliard eur (609 miliard korun). Podnik to dnes oznámil v tiskovém zprávě.

Uniper se stal za nynější energetické krize jednou z nejviditelnějších korporátních obětí omezených dodávek ruského plynu, německá vláda se proto v září dohodla, že koupí většinový podíl v Uniperu od jeho mateřské společnosti Fortum a posílí kapitál podniku.

Uniper sdělil, že plánované zvýšení hotovostního kapitálu o osm miliard eur nebude ke stabilizaci firmy stačit a že bude potřeba získat dalších 25 miliard eur úpisem akcií. »Nové akcie bude moci upisovat pouze spolková vláda,« uvedl ve sdělení Uniper.

S omezením dodávek plynu z Ruska způsobeným sankcemi Evropské unie, které komplikovaly údržbu plynovodu Nord Stream, a poté jeho úplným odstavením kvůli sabotáži, byli dodavatelé plynu nuceni nakupovat plyn z jiných zdrojů, což znamenalo mimořádné náklady.

To je i příklad Uniperu, který kvůli nákupu náhradních dodávek za vysoké ceny vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 mld. eur (974 mld. Kč). Uniper, který před válkou na Ukrajině nakupoval zhruba polovinu plynu z Ruska, přitom dodává plyn asi 40 % odběratelů v Německu.

(ici)

Předchozí článekPěstitele jablek drtí dovozy z Polska, ovocných sadů u nás rychle ubývá
Další článekŠpanělsko – Kostarika 7:0. Nejvyšší výhra favorita, ale rekord MS odolal

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here