Home Domácí Pěstitele jablek drtí dovozy z Polska, ovocných sadů u nás rychle ubývá

Pěstitele jablek drtí dovozy z Polska, ovocných sadů u nás rychle ubývá

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Tuzemští pěstitelé jablek zlikvidují kvůli nízkým výkupním cenám po letošní sezoně 1000 až 1500 hektarů ovocných sadů, uvedl dnes předseda Ovocnářské unie Čech a Moravy Martin Ludvík. Produkční sady se letos rozkládají na 11 437 hektarech, zmizet by tak mohlo až deset procent sadů. Během minulé zimy se rozloha sadů snížila o 6,5 %. Cenu jablek podle Ludvíka sráží hlavně levný dovoz z Polska.

Podle ovocnářské unie tvoří 89 % ovocnářství v ČR právě pěstování jablek. Ludvík poznamenal, že přestože většina potravin zdražuje, cena jablek je nižší, než byla před rokem i přede dvěma lety. »Farmáři za ně dostávají méně peněz, spotřebitelé za ně také platí méně obchodním řetězcům,« řekl.

Upozornil na to, že v Evropě je přebytek produkce jablek a na český trh se dovážejí hlavně jablka z Polska, odkud se před vypuknutím konfliktu na Ukrajině vyvážela do východní Evropy včetně Ruska. Obchodní řetězce podle Ludvíka situaci zneužívají k tlaku na české farmáře. »Nejsou ochotni platit alespoň nákladovou cenu a tlačí cenu dolů na úroveň polských jablek,« doplnil. Do obchodů se česká jablka dostala až poté, co zemědělci přistoupili na nízké výkupní ceny, řekl.

Ludvík také poznamenal, že ovocnáři musí sklizená jablka řadu měsíců skladovat při teplotě jeden stupeň Celsia. Už dříve uvedl, že kvůli vysokým cenám energií budou farmáři část produkce nechávat v sadech, protože se jim nevyplatí ji uskladnit.

Na to, že z české krajiny ovocné sady mizí, upozorňují ovocnáři již delší dobu. Za posledních 33 let bylo zlikvidováno 43 % ploch sadů. »Je to více než deset milionů ovocných stromů jen u profesionálních pěstitelů,« doplnil Ludvík. Zmínil také, že každým rokem se výsadba nových sadů zmenšuje. Letos se vysadí jen zhruba 150 ha, dlouhodobý průměr byl přitom ještě donedávna zhruba 400 ha ročně.

(ici)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.