Home Zahraničí NYT: Od začátku konfliktu bylo zabito a zraněno přes 150 000 ukrajinských...

NYT: Od začátku konfliktu bylo zabito a zraněno přes 150 000 ukrajinských vojáků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podle západních představitelů a analytiků od února 2022 přesáhly ztráty ukrajinských ozbrojených sil 150 000 mrtvých a zraněných. Informoval o tom v pátek deník The New York Times.

Upozorňuje, že ve světle ztrát je obzvláště důležitá otázka personálního obsazení vojsk, kterou se snaží vyřešit ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jenž v pátek oznámil rezignaci šéfů regionálních vojenských komisí kvůli zprávám o korupci. V současné době, upozorňuje publikace, tvoří značnou část armády stále dobrovolníci a profesionální vojáci, ale kvůli velkým ztrátám během protiofenzívy na jihu, jakož i kvůli obraně dalších částí fronty, zejména u Kupjanska (Charkovská oblast), potřebuje Ukrajina výrazně doplnit řady svých ozbrojených sil. Ti, kteří mají být mobilizováni, však podplácejí vojenské náboráře, aby se vyhnuli vojenské službě, a snaží se opustit zemi.

Deník New York Times cituje údaje ukrajinské pohraniční služby, která každý den zadrží v průměru 20 osob, které se snaží nelegálně opustit zemi. A v roce 2022 musely úřady země pod tlakem veřejnosti zavést zákaz rozdávání povolávacích rozkazů na kontrolních stanovištích, čerpacích stanicích a veřejných místech, zdůrazňuje materiál.

Noviny také poznamenávají, že Zelenského rozhodnutí o vojenských důstojnících vyvolává u části Ukrajinců skepsi. Cituje názor vojáka jednoho z praporů teritoriální obrany, který říká, že korupce ve vojenských komisích je dávno známá a že »ti, kdo se chtějí vyhnout mobilizaci, to stejně udělají«.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here