Od barteru po internetový obchod: I-wu vzkvétá jako ráj pro globální obchodníky

Čchen Jen-čen, podnikatelka druhé generace z města I-wu, které je často označováno za přední světový trh s drobným zbožím ve východočínské provincii Če-ťiang, si živě vzpomíná, jak její matka skromně vstoupila do světa podnikání.

»Moje matka byla jednou z prvních obchodnic v I-wu. Prodávala cyklistické doplňky pomocí přenosného stojanu u silnice,« řekla 41letý Čchen.

Podnikání v I-wu, kdysi chudém kraji bez významných přírodních zdrojů a strategických výhod, se zrodilo díky barterovému systému. Místní obyvatelé vyměňovali domácí hnědý cukr za kuřecí peří, z něhož se vyráběly prachovky.

Tento obchod se nakonec vyvinul v ekologický trh s drobným zbožím, který I-wu katapultoval do centra pozornosti a získal mu široké uznání.

Dnes toto místo nabízí téměř 2,1 milionu druhů zboží, které se dodává téměř do všech koutů světa. Objem prodeje ve městě se dokonce stal ukazatelem globálních ekonomických trendů.

Každý rok navštíví I-wu více než 560 000 zahraničních zákazníků a město rovněž hostí více než 15 000 obchodníků z více než 100 zemí a regionů.

Údaje celního úřadu v I-wu ukazují, že od ledna do července letošního roku dosáhla celková hodnota dovozu a vývozu z I-wu 268,17 miliardy jüanů (asi 37,2 miliardy amerických dolarů), což je o 33,8 % více než ve stejném období loňského roku.

Z malého železářství na celosvětově uznávanou značku s ročními tržbami přesahujícími 100 milionů jüanů byla Čchen svědkem pozoruhodné transformace města I-wu, kterou poháněly neustálé inovace.

Podle Rosemberga Cadeny, který pochází z kolumbijské Bogoty, se dnes hlavními nástroji pro podporu růstu a zviditelnění staly streamování a elektronický obchod. »Čína je rájem pro snílky.«

Poprvé přijel do I-wu před více než deseti lety. Od počáteční znalosti jen několika čínských slov po hlubokou lásku k čínské kultuře se Cadena s Čínou zcela sžil.

»Čína je velmi stabilní země s obrovskými možnostmi. Uspějete, pokud budete tvrdě pracovat a budete trpěliví,« řekl Cadena a dodal, že se mu podařilo svézt se na vlně čínské digitální ekonomiky a dosáhnout velkého úspěchu.

Na slibnou budoucnost čínské ekonomiky vsadil i Ozcan Sezer z Turecka. Do Číny přišel podnikat před 14 lety a dnes vlastní šestipatrovou obchodní budovu a jeho turecká restaurace v I-wu se ve srovnání s dobou před dvěma lety trojnásobně rozšířila.

»Investice a podnikání v Číně bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal,« říká ambiciózní muž, který chce v Číně otevřít 1000 restaurací a obchodů.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy